andrychow.pl


Zapomniany Święty

Artykuły / Lokalne wydarzenia
Data: Poniedziałek , 20 Listopada 2017 - 22:13


W miniony weekend w parafialnym kinie Beskid odbyła się prezentacja spektaklu o Janie Kantym "Vas Electionis" (z łac. Naczynie wybrane) (premiera 15.10.2017 r.) zaprezentowanego przez działający w Stryszowie Teatr Młodych im. Rudolfa Warzechy. Zespół obchodzi w tym roku 10 lat istnienia. Ma w swojej ofercie nie tylko poważny repertuar ale też komedie oraz spektakl dla dzieci. Niezwykła postać patrona parafii z której pochodzi Teatr Młodych stała się kanwą do stworzenia sztuki złożonej z legend o niezwykłym Świętym. Rozbity dzban z mlekiem, napad zbójów, wskrzeszenie dziecka, czy też legenda związana z koszykiem jabłek - przybliżyły historię i cuda związane z postacią Jana Kantego.

Jan Kanty urodził się 24 czerwca 1390 roku w Kętach. Ojciec był zamożnym mieszkańcem i burmistrzem Żywca. W 1418 roku Jan Kanty zostaje magistrem atrium (doktorem nauk wyzwolonych) Wydziału Filozoficznego Akademii Krakowskiej. Święcenia kapłańskie otrzymuje ok. 1420 roku. W 1429 r. rozpoczął wykłady na Wydziale Filozoficznym Akademii Krakowskiej, pełniąc dwukrotnie kadencję dziekana. Wykładał logikę, fizykę, ekonomię Arystotelesa. W wieku 40 lat rozpoczyna studia na Wydziale Teologicznym. Po zdobyciu stopnia magistra teologii do końca życia wykłada właśnie tam - na Wydziale Teologicznym. Według badań historyków i badaczy życia świętego był on jednym z najlepiej wykształconych świętych i błogosławionych polskich (dwa doktoraty: z filozofii i teologii)

250 lat po kanonizacji - wydaje się, jakby Święty Jan Kanty został przez nas zapomniany. To co widzieliśmy na scenie nie obyło się być może bez problemów i wielu niedociągnięć teatralnych, lecz przedstawienie nie miało zachwycić, lecz nauczyć czegoś o Janie Kantym. W swojej praktyce historyka sztuki podczas badań życia Św. Jana Kantego jego postać wydawała mi się niemal bajkową. Legendy, które zachowały się o Świętym sprawiają wrażenie, że mamy do czynienia z jakąś postacię ze średniowiecza zupełnie nie przystającą do naszych czasów. Najbardziej zaskakującym faktem, który dociera do nas z wielu legend o Świętym, obejrzanych na scenie, to fakt, że wysoko postawiony naukowiec prestiżowej uczelni, mający określony - wysoki status w społeczeństwie nie bał się podejść do służącej, wrócić do zbójców, którzy go okradli, pomóc biednej kobiecie, ubogim dzieciom - mieć serce do tych, którzy w XV wieku stanowili społeczny margines - powiedział na zakończenie spektaklu Mirosław Płonka, historyk sztuki, reżyser i opiekun grupy teatralnej - międzypokoleniowego Teatru Młodych z Parafii w Stryszowie.

Amatorski Teatr Młodych świetnie spisał się na scenie, potwierdzając kolejny raz naszą prywatną teorię, że teatry amatorskie, zwłaszcza te wielopokoleniowe pełnią bardzo ważną rolę w społeczeństwie - tworząc liderów zdolnych samodzielnie analizować problemy, ucząc życia i współpracy w grupie. Współczesny świat, nastawiony na komercyjne, pozbawione głębszych treści obrazy filmowe i teatralne, pełne krzykliwych emocji i kontrowersyjnych treści - w pewnym sensie zapomniał o istocie człowieczeństwa, podstawowych pojęciach dobra i zła, scalaniu społeczności lokalnej. Dobrze, że nadal są ludzie, którym chce się poruszać emocje, które powinny być immanentną cechą każdego z nas. Wielkie brawa Teatrze Młodych!

Zapraszamy do obejrzenia fotogalerii
JS


Ten artykuł jest od andrychow.pl
http://www.nowiny.andrychow.pl/

Adres WWW tego artykułu to:
http://www.nowiny.andrychow.pl/modules.php?op=modload&name=News&file=article&sid=8762

Fatal error: Call to a member function Execute() on a non-object in /includes/pnSession.php on line 393