andrychow.pl


Orkiestra OSP w Roczynach. Sukces, który nie przyszedł przypadkiem!

Artykuły / Lokalne wydarzenia
Data: Czwartek , 31 Sierpnia 2017 - 21:38


Stowarzyszenie Orkiestra Dęta OSP w Roczynach zaprosiło mieszkańców gminy Andrychów i naszych gości na biesiadę muzyczną "Popołudnie z rodziną", która odbyła się 27 sierpnia 2017 roku (w niedzielę) w godzinach południowych w jednym z najpiękniejszych punktów widokowych okolicy - na terenie ośrodka Hotel & SPA KOCIERZ w Targanicach. Trzeba przyznać że młodzi muzycy orkiestry i ich starsi koledzy już od dawna wyraźnie odstają od stereotypu muzyków orkiestr dętych, znanych z czasów "ubiegłego" wieku! Zespół ten, to sprawnie działająca muzyczna maszyna, która śmiało i z polotem wykonuje nie tylko standardy orkiestr dętych, ale też evergreeny muzyki filmowej i popularnej! Stowarzyszenie realizuje szereg projektów muzycznych w różnych konfiguracjach instrumentów. Zawsze z klasą i muzyczną maestrią, zacięciem, lekko i z polotem prezentując wykonywane utwory!

W programie występu usłyszeliśmy utwory rozrywkowe - klasykę rock, pop, big band, znane nam dobrze z największych sal koncertowych świata oraz muzykę tradycyjną. Nie bez znaczenia w zespole jest rola kapelmistrza, jego umiejętności gry na trąbce i wyszukany repertuar. Gra w zespole to wspólny sukces! Trzeba przyznać, że muzycy prezentują świetny i bardzo wyrównany poziom, wciąż doskonaląc swoje umiejętności! Widać, że formacja ta aktywnie poszukuje nowych form prezentacji muzyki! Orkiestra również pięknie się prezentuje! Do poprzednich kompletów mundurów i ubrań galowych dołączyły nowe kamizelki i śnieżnobiałe koszule z pięknymi naszywkami! Zespół po raz pierwszy wystąpił w kamizelkach i koszulach w kolorze złota i bieli! - bardzo charakterystycznych zwłaszcza dla muzyków zza naszej południowej granicy - czeskich Dechovek, które pozyskał w ramach programu realizowanego pod skrzydłami Urzędu Miejskiego w Andrychowie.

Szefem orkiestry, bandleaderem i inspiratorem jest doświadczony, utalentowany i wykształcony muzycznie kapelmistrz Roman Marczyński, absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie na Wydziale Instrumentalnym - Muzyka współczesna i Jazz. Kapelmistrz ukończył również Studium Pedagogiczne przy Akademii Muzycznej w Krakowie oraz kurs dla Kapelmistrzów i Tamburmajorów Orkiestr Dętych prowadzony przez Małopolskie Centrum Kultury Sokół w Nowym Sączu. Jest pedagogiem, nauczycielem gry na trąbce w Szkole Muzycznej I stopnia w Suchej Beskidzkiej oraz nauczycielem muzyki, instruktorem Orkiestry Zespołu Szkół Zawodowych Towarzystwa Salezjańskiego w Oświęcimiu. Przez ostatnie lata to właśnie on zmienił repertuar orkiestry, w którym znalazły się pełne polotu, interesujące aranżacje i bardziej "rozrywkowy", lekki muzycznie repertuar. Kapelmistrz pozyskał do współpracy wielu zdolnych muzyków w środowisku orkiestr dętych, a także członków i absolwentów szkół muzycznych, dzięki czemu brzmienie orkiestry nabrało wyjątkowych cech, znanych tylko profesjonalnym formacjom muzycznym.

Pod kierunkiem Romana Marczyńskiego orkiestra nie tylko utrzymuje wysoki poziom muzyczny, ale też potwierdza to - zdobywając dyplomy , nagrody i wyróżnienia na przeglądach orkiestr dętych o randze ogólnopolskiej i międzynarodowej. Przy Orkiestrze działa Dechovka, zespół wykonujący utwory rozrywkowe i tradycyjne o charakterze wirtuozowskim z repertuaru m.in. Vlado Kumpana. Dechovka wielokrotnie wystąpiła poza granicami kraju m.in. Austrii, Niemczech i na Ukrainie. Stowarzyszenie Orkiestra Dęta OSP w Roczynach od wielu lat prowadzi Szkółkę nauki gry na instrumentach dętych i perkusyjnych. Zajęcia na instrumentach blaszanych prowadzi pedagog Roman Marczyński, natomiast na klarnetach i saksofonach - wychowanka Orkiestry - Justyna Janosz. Prezesem Orkiestry jest Zbigniew Janosz - pomysłodawca założenia Stowarzyszenia.

Zobaczcie jak orkiestra prezentowała się na "dachu" naszej małej ojczyzny - tarasie widokowym Hotelu&SPA Kocierz!


Orkiestrze i kapelmistrzowi gratulujemy talentu! Będziemy śledzić ich karierę, bo bez wątpienia - jeszcze nie raz nas zaskoczą! Wielkie Brawa!

JS


Ten artykuł jest od andrychow.pl
http://www.nowiny.andrychow.pl/

Adres WWW tego artykułu to:
http://www.nowiny.andrychow.pl/modules.php?op=modload&name=News&file=article&sid=8734

Fatal error: Call to a member function Execute() on a non-object in /includes/pnSession.php on line 393