andrychow.pl


VI Piknik Ułański w Stanicy Hucuł

Artykuły / Lokalne wydarzenia
Data: Czwartek , 17 Sierpnia 2017 - 22:54


Co roku inaczej, co roku równie pięknie i patriotycznie! Szósty rok z rzędu w Stanicy Hucuł organizowany jest Piknik Ułański. Od 2012 roku w dniu 15 sierpnia właściciele jednej ze sztandarowych atrakcji turystycznych Gminy Andrychów zapraszają mieszkańców i gości Gminy Andrychów na wspólne świętowanie. Data nie jest przypadkowa. To ważny dzień zarówno dla kawalerzystów, jak też dla naszej historii i tradycji - Święto Wojska Polskiego. Podczas pikniku swoje umiejętności jeździeckie zaprezentowała młodzież - wolontariusze Stanicy. Na terenie Stanicy Hucuł działa IV Szwadron Zwiadu im. 21 Pułku Ułanów Nadwiślańskich. Ułani i ułanki walczą co roku w zawodach jeździeckich oraz prezentują ułańskiego kadryla. W tym roku pogoda podczas imprezy kolejny raz była wyśmienita! Jeśli dodamy do tego stoiska rękodzieła, szereg dodatkowych, niezwykle widowiskowych pokazów grupy konnej DEXTRARIUS oraz fakt, że piknik uatrakcyjniła swoją obecnością Grupa Rekonstrukcji Historycznej "BREDA" przy Beskidzkim Stowarzyszeniu Maczkowców - to nie ma się co dziwić, że teren Stanicy Hucuł wypełnił się ogromną ilością gości!W ubiegłych latach imprezę uświetnił swoją obecnością Jacek Styrna, kowal podkuwacz z zawodu i pasjonat dawnych formacji kawaleryjskich, dosiadający małopolskiej klaczy o imieniu Kolia, prezentując w historycznym stroju Jana Skrzetuskiego władanie lancą oraz bronią białą. W roku 2013 atrakcją był pokaz ujeżdżenia wykonany przez Jolantę Styrnę na klaczy Kolia, a w 2014 roku podczas III Pikniku Ułańskiego atrakcji nie było końca - oprócz pokazu kadryla i występu husarzy zaprezentowany został widowiskowy pokaz ujeżdżania koni w stylu węgierskim, w wykonaniu jeźdźców i koni huculskich ze stajni Pana Wojciecha Krzyżaka. Można było też oglądać historyczne mundury wojskowe oraz pojeździć zabytkowymi wojskowymi pojazdami, zaprezentowano też skoki ze spadochronem. Rok 2015 również obfitował w atrakcje! Pokaz kadryla ułańskiego oraz rycerstwa z czasów Trylogii, zawody jeździeckie, pokaz pojazdów i uzbrojenia z okresu II wojny światowej, pokaz użytkowania koni w tradycji węgierskiej, skok spadochronowy - to tylko niektóre hity tamtych Pikników.

Właściciele od lat bardzo sprawnie organizują tego rodzaju imprezy, pamiętając nie tylko o świetnej zabawie dla gości, ale też o sprawach ważnych dla ludzi i szczególnych dla naszej ojczyzny. Również w tym roku podczas Pikniku można było dowiedzieć się więcej o historii naszego oręża. Aż dziw bierze, jak waleczni i bohaterscy byli nasi przodkowie! Mnóstwo szczegółów o husarii dowiedzieliśmy się podczas efektownych pokazów grupy konnej DEXTRARIUS!

Organizatorzy przewidzieli w programie tradycyjny pokaz kadryla ułańskiego. Zanim to nastąpiło młodzież ze Stanicy Hucuł przygotowała kolejną atrakcję - zawody konne, których atutem były nie tylko efektowne skoki przez przeszkody i pokaz umiejętności jeździeckich ale również ciekawe przebrania! Oprócz umiejętności jeździeckich jury oceniało również wizerunek jeźdźców! Czerwony Kapturek na wilku, Pippi, Zorro, lekarz, wróżka na jednorożcu, dzidzia, policjantka - zresztą sami zobaczcie jak pomysłowo i pięknie wolontariusze prezentowali się podczas zawodów! Oprócz efektownego wyglądu pokazali również spore umiejetności jeździeckie pokonując przeszkody z duzym zapasem i ... sprytem W tym ostatnim najlepszy był jednorożec! który jedną z przeszkód po prostu przekroczył :) Wkrótce jednak pokonał ja ponownie - tym razem już pięknie ją przeskakując!

W ramach pikniku zorganizowano pokaz pojazdów i uzbrojenia z okresu II Wojny Światowej. Na zakończenie właściciele Stanicy zafundowali publiczności pokaz skoków spadochronowych i dyskotekę! Dzieci mogły skorzystać z jazdy konnej a dorośli bawili się przy dźwiękach muzyki podczas zabawy tanecznej na świeżym powietrzu. Kuchnia polowa również nie próżnowała kusząc smacznymi potrawami wśród których królowała pyszna grochówka z wkładką i kiełbaska z rożna.

Piknik Ułański uczestnicy rozpoczęli uczestnictwem we Mszy św. w Kościele Parafialnym w Sułkowicach Łęgu. Nie zabrakło również tradycyjnego, uroczystego apelu podczas którego wciągnięto na maszt biało-czerwoną flagę.

Zapraszamy do obejrzenia megagalerii foto!


JS


Ten artykuł jest od andrychow.pl
http://www.nowiny.andrychow.pl/

Adres WWW tego artykułu to:
http://www.nowiny.andrychow.pl/modules.php?op=modload&name=News&file=article&sid=8725

Fatal error: Call to a member function Execute() on a non-object in /includes/pnSession.php on line 393