andrychow.pl


Ależ to był koncert! Poznański Chór Chłopięcy zachwycił Andrychów!

Artykuły / Kultura Andrychów
Data: Czwartek , 22 Grudnia 2016 - 20:07


Niezwykłe, ponadczasowe głosy! Ależ to był koncert! Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie zaprosiło do naszego miasta szczególnych wykonawców - Poznański Chór Chłopięcy! Chór istnieje od 1945 roku, kiedy to został powołany do życia przez Jerzego Kurczewskiego wybitnego chórmistrza, kompozytora i dyrygenta, twórcy istniejącej od 1957 roku jedynej w Polsce szkoły chóralnej! Z informacji dostępnych podczas prezentacji chóru w trakcie koncertu dowiedzieliśmy się więcej o chórze i jego historii. Od samego początku chór stał się wizytówką Poznania, Wielkopolski oraz całego kraju, promując polską muzykę w różnych zakątkach globu. Brał udział w prestiżowych festiwalach muzycznych, występował w Carnegie Hall, Filharmonii Berlińskiej, Wiedeńskim Musikverein, Katedrze Notre Dame, Filharmonii Petersburskiej, Filharmonii Narodowej w Warszawie, Sali Rudolfinum w Pradze, Harmony Hall Matsumoto w Japonii - i tutaj zaczęły się sypać jak z rękawa kolejne najlepsze w świecie obiekty koncertowe. Od 2003 roku dyrygentem zespołu jest Jacek Sykulski - kompozytor i dyrygent. Pod jego dyrekcją zespół bardzo ambitnie koncertuje. Chór koncertował ponad 2200 razy na 4 kontynentach. Zespół zwiedził już całą Europę, Japonię, Boliwię, USA, a już wkrótce wyrusza w trasę po Azji. Nie zapominają również o koncertach w Polsce, czego przykładem jest wieczór dedykowany specjalnie publiczności Andrychowa.

Zespół w większości stanowią uczniowie jedynej w Polsce szkoły chóralnej - Poznańskiej Szkoły Chóralnej Jerzego Kurczewskiego. Większość mężczyzn, którzy zasilają tenory i basy to absolwenci tejże szkoły i mężczyźni, którzy śpiewali kiedyś w tym zespole. Najmłodsi chórzyści mają po 10 lat! Zdarzają się również wybitni młodzi ludzie, którzy zasilają skład chóru już w wieku 8-9 lat! Jeden z nich - najmłodszy o imieniu Franek z pewnością na długo zapamięta koncert w Andrychowie, bo właśnie tutaj miał swój pierwszy koncert!

Wieczór dotyczył pieśni Adwentowych, Kolędowych, Bożonarodzeniowych. Była to również podróż przez epoki i różne kraje. W koncercie brzmiały nuty średniowiecza, słyszeliśmy brzmienie muzyki dawnej, ale też współczesnej - w tym muzyki kolędowej, którą każdy z nas nosi w sercu. Zespół przywitał publiczność andrychowską tradycyjnym Hymnem Korsykańskim i hiszpańską pieśnią "Con Amore Stone Marble". Tutaj publiczność zachwycił Jaś Sydor, którego wsparli starsi koledzy - kontratenor Jakub Banach i tenor Dominik Budziński.

Później piękne wykonania zaczęły sypać się jak z rękawa! Różne konfiguracje głosów, przepiękne brzmienia i idealnie zaśpiewane partie wokalne zachwyciły publiczność. Jeśli dodamy do tego, że na koncie chóru jest wiele światowych prawykonań najlepszych współczesnych kompozytorów, ale też pieśni, które są bliskie każdemu z nas - zobaczymy obraz niemal idealnego koncertu! Napisaliśmy - niemal idealnego! bo niestety - nam zabrakło trochę olbrzymich, sakralnych przestrzeni, w których tego rodzaju koncert zabrzmiałby idealnie! No cóż, póki co nie możemy się poszczycić w naszym mieście Katedrą w stylu Notre Dame, więc nie narzekamy :) bo i tak wysłuchanie tego rodzaju i w tej jakości wykonania - muzyki chóralnej, to kolejna perła w koronie dotychczasowych imprez CKiW!


JS


Ten artykuł jest od andrychow.pl
http://www.nowiny.andrychow.pl/

Adres WWW tego artykułu to:
http://www.nowiny.andrychow.pl/modules.php?op=modload&name=News&file=article&sid=8645

Fatal error: Call to a member function Execute() on a non-object in /includes/pnSession.php on line 393