andrychow.pl


Wierszalinowe "Wziołowstąpienie" - Fotogaleria

Artykuły / Kultura Andrychów
Data: Wtorek , 29 Listopada 2016 - 18:47


To już piąta wizyta kultowego teatru w naszym mieście, a trzecia w ramach programu Teatr Polska. Tym razem Teatr Wierszalin z Supraśla odwiedził Andrychów z tragikomedią "Wziołowstąpienie". Po "Traktacie o Manekinach" zrealizowanym na bazie prozy Bruno Schulza i "Bogu Niżyńskim" przyszedł czas konfrontacji z ambiwalencją wspomnień. Czas dzieciństwa, dorastania, młodości, kariery i przemijania pojawił się w nieprzewidywalnej czasoprzestrzeni Podlasia, pełnej magii, lokalnych zwyczajów, opowieści, zabobonów, "zamów", zielarzy, szeptuch i ludowych mądrości.

Sztukę podano w skomplikowanym dla młodszej widowni, pełnym nadgranicznych naleciałości dialekcie. Przez niemal dwie godziny publiczność towarzyszyła grupie przyjaciół i znajomych - od momentu ich wczesnego dzieciństwa do czasu starości. Wspomnienia lokalnych wydarzeń i tragikomizmu przygranicznych, ale nie tylko - historii przeplatały się z ponadczasową analizą istnienia, przeprowadzoną na bazie elementów codziennego życia i "medycznego", bezdusznego, komicznego podejścia do ciała.

Wszystko doprawiono "soczystymi" ozdobnikami, okraszając garścią ponadczasowych prawd krążących od wieków pomiędzy światami materii i ducha, dodając również ogromną porcję humoru sytuacyjnego i garść przezabawnych ludowych anegdot. Przenikanie światów, wiarę w nadprzyrodzone właściwości wybrańców, cudowną moc ziół i holistyczną naturę człowieka połączono następnie ze swojskim, prostym, niemal prostackim postrzeganiem świata - charakterystycznym dla zdecydowanej większość populacji... po czym wrzucono do shakera i dokładnie wstrząśnięto. Co z tego wyszło?

Koktajl, który większość z nas pije codziennie, karmiona surrealizmem czasów w których żyjemy... Mijają lata a ludzie nadal "tak chodzo, chodzo, w kosykach pusto i tylko jeden pełny..." Nic się nie zmienia... no, może tylko dialekt, który dobiega do nas zza szklanych ekranów...

Co robić żeby nie zwariować? No cóż, musimy wszyscy, czy chcemy, czy nie - pić tą miksturę, którą przygotował nam świat. Tylko pamiętajcie! Po kropelku! :)


Spektakl zaprezentowano w ramach ósmej edycji programu TEATR POLSKA. Program TEATR POLSKA organizowany jest przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

JS Ten artykuł jest od andrychow.pl
http://www.nowiny.andrychow.pl/

Adres WWW tego artykułu to:
http://www.nowiny.andrychow.pl/modules.php?op=modload&name=News&file=article&sid=8624

Fatal error: Call to a member function Execute() on a non-object in /includes/pnSession.php on line 393