andrychow.pl


"Wziołowstąpienie" - komedia na 25-lecie Teatru Wierszalin

Artykuły / Kultura Andrychów
Data: Poniedziałek , 21 Listopada 2016 - 08:50


Rewelacyjny, barwny, ciekawy, dający do myślenia i zabawny - totalny Teatr Wierszalin w Andrychowie! Serdecznie zapraszamy Was na ten spektakl! W ramach Programu TEATR POLSKA Wierszalin wystąpi w Andrychowie po raz trzeci. W 2011 r. prezentował "Traktat o manekinach", oparty na fragmentach "Sklepów Cynamonowych" Brunona Schulza (tutaj), a w 2014 r. spektakl "Bóg Niżyński". Spektakl "Wziołowstąpienie" Teatru Wierszalin z Supraśla w reżyserii Piotra Tomaszuka będzie można obejrzeć już w najbliższy czwartek 24 listopada o godz. 18.00 w Miejskim Domu Kultury w Andrychowie. Prezentacja odbędzie się w ramach Programu TEATR POLSKA organizowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. "Wziołowstąpienie" to komedia o życiu, zdrowiu i... śmierci, o lokalnej podlaskiej magii i medycynie naturalnej, o ziołach, zielarzach, szeptuchach, "zamowach"... Spektakl przedstawia sceny z życia pięciorga przyjaciół - od dzieciństwa do starości, na tle współczesnych realiów podlaskich - od lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku do dziś. Komizm sytuacyjny, humor słowny, absurd i groteska splatają się tutaj z refleksją nad przemijaniem i sensem życia. Efekt komizmu potęgują rubaszne dialogi wypowiadane w gwarze podlaskiej. Trwające 2 godziny przedstawienie jest wartkie, dynamiczne, zróżnicowane pod względem muzycznym i choreograficznym. Spektakl przeznaczony jest dla widzów dorosłych. Po przedstawieniu zaplanowano spotkanie z jego twórcami.Bilety w cenie 30 i 25 zł oraz 20 zł grupowe (dla grup powyżej 10 osób) do nabycia w MDK w Andrychowie przy ul. Szewskiej 7, tel. 33 8753105 lub online: www.kultura.andrychow.eu

Zwiastun: https://vimeo.com/152151752

W tym roku Teatr Wierszalin obchodzi swoje 25-lecie. Właściwie na początku było to Towarzystwo Teatralne Wierszalin, założone przez Piotra Tomaszuka i Tadeusza Słobodzianka wraz z grupą aktorów, które wybrało sobie za siedzibę Supraśl pod Białymstokiem. Nazwa zespołu pochodzi od prawosławnej wspólnoty, którą założył w latach trzydziestych XX w. Eliasz Klimowicz znany jako Prorok Ilja. Wierszalin miał być według Klimowicza nową stolicą świata, ściągali tu licznie pielgrzymi m.in. z Nowogródczyzny i Wołynia.

Realizowane przez Wierszalin, czasem kontrowersyjne, ale zawsze ważne sztuki, otrzymały wiele prestiżowych nagród i wyróżnień. Teatr jest trzykrotnym laureatem prestiżowej nagrody Fringe First przyznawanej na światowym festiwalu teatralnym w Edynburgu.

Teatr Wierszalin gościł w Andrychowie kilkakrotnie. Po raz pierwszy wystąpił 9 maja 1995 roku ze spektaklem "Klątwa". Cztery lata później Piotr Tomaszuk zasiadał w jury VI Ogólnopolskiego Otwartego Festiwalu Teatrów Amatorskich ODEON - mogliśmy wówczas obejrzeć autorskie przedstawienie Piotra Tomaszuka "Medyk".

W Teatrze Wierszalin swoją drogę zawodową zaczynała pochodząca z Andrychowa Sylwia Góra - absolwentka Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu. Zagrała rolę tytułową w spektaklu "Ofiara Wilgefortis" wg powieści "Dom dzienny, dom nocny" Olgi Tokarczuk w reż Piotra Tomaszuka. Obecnie Sylwia Góra-Weber jest aktorką Teatru Wybrzeże w Gdańsku.Info: Zbigniew Przybyłowicz - CKiW Andrychów
Ten artykuł jest od andrychow.pl
http://www.nowiny.andrychow.pl/

Adres WWW tego artykułu to:
http://www.nowiny.andrychow.pl/modules.php?op=modload&name=News&file=article&sid=8623

Fatal error: Call to a member function Execute() on a non-object in /includes/pnSession.php on line 393