andrychow.pl


Special Project feat - międzynarodowy jazz w Andrychowie!

Artykuły / Kultura Andrychów
Data: Sobota , 12 Listopada 2016 - 21:20


Kolejny raz andrychowscy melomani, miłośnicy jazzu mieli okazję wysłuchać koncertu międzynarodowego składu muzyków z wyraźnym - andrychowskim akcentem. O jakości tego wydarzenia muzycznego niech świadczy fakt, że koncert w Pałacu Bobrowskich promowała radiowa "Dwójka"! 11 listopada w ramach cyklu "Z muzyką na poważnie" wystąpili: Kuba Więcek, Mateusz Gawęda, Ralph Alessi, Moritz Baumgärtner i Max Mucha. Zanim na scenie zabrzmiały dźwięki wspólnego muzycznego projektu saksofonisty Kuby Więcka oraz pianisty Mateusza Gawędy "Special Project feat" - w jego atmosferę wprowadzili przybyłych dwaj dziennikarze muzyczni II Programu Polskiego Radia: Tomasz Gregorczyk i Janusz Jabłoński, prowadzący "Rozmowy improwizowane" o jazzie. Z koncertu na koncert wyraźnie widać, jak błyskawicznie rozwija się kariera nieprzeciętnego instrumentalisty pochodzącego z naszych okolic - Mateusza Gawędy. Od wielu lat obserwujemy jego rozwój i wszystko na to wskazuje, że już teraz możemy być pewni, że jego nieprzeciętny talent zaowocuje wieloma muzycznymi projektami z najwyższej półki!

Jak "narodził się" ten projekt? Jak czytamy na stronie internetowej organizatora - Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie:

W trakcie ostatniej podróży do Nowego Jorku Kuba miał okazję poznać jednego z najwybitniejszych amerykańskich trębaczy - Ralpha Alessiego. Wymiana paru zdań i dźwięków zaowocowała pomysłem zagrania wspólnej trasy koncertowej oraz nagrania płyty jesienią 2016 roku.

Andrychów był drugim miastem trasy koncertowej. Muzycy zaprosili do projektu jedną z najbardziej rozchwytywanych sekcji rytmicznych w Europie - kontrabasistę Maxa Muchę oraz mieszkającego w Berlinie perkusistę Moritza Baumgärtnera.

Skład zespołu:

Ralph Alessi - trąbka [USA]
Kuba Więcek - saksofon [PL]
Mateusz Gawęda - fortepian [PL]
Max Mucha - kontrabas [PL]
Moritz Baumgärtner - perkusja [GER]

KUBA WIĘCEK - pochodzący z Rybnika saksofonista i kompozytor. Obecnie student prestiżowego Rhythmic Music Conservatorium w Kopenhadze. Laureat wielu nagród oraz międzynarodowych konkursów. Współpracował z takimi artystami jak Mike Stern, Gilad Hekselman, Rafał Sarnecki, Michał Barański czy Łukasz Żyta.

MATEUSZ GAWĘDA - ur. w 1990 roku pianista, kompozytor, aranżer. Absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie fortepianu jazzowego dr Joachima Mencla. Współpracował i występował ze znakomitościami sceny jazzowej polskiej i zagranicznej m.in. Billy Hart, Rusty Jones, Walter Smith III, Kazimierz Jonkisz, Jacek Kochan, Leszek Żądło, Janusz Muniak i wieloma innymi. Info na str. www.mateuszgaweda.com

MAX MUCHA - urodzony 27 września 1989 roku w Częstochowie. Kontrabasista, studiował na Akademii Muzycznej w Katowicach oraz Jazz Institut Berlin. Aktywny na polskiej i europejskiej scenie, współpracuje m.in. z Dominikiem Wanią, Loganem Richardsonem, Adamem Strugiem, Eliasem Stemesederem, Piotrem Damasiewiczem, Laurą Winkler. Występował na wielu festiwalach w Europie (m.in. Moers Festival, Berlin JazzFest) jak i poza nią (Delhi Jazz Festival).

MORITZ BAUMGÄRTNER - perkusista, absolwent Jazz Institut w Berlinie. Laureat wielu nagród i konkursów. Miał okazję wystąpić na niemalże wszystkich najważniejszych festiwalach w Europie m.in. Jazz Baltica czy Moers Festival współpracując z takimi muzykami jak Tony Malaby, Kurt Rosenwinkel, Theo Bleckmann czy Julia Hülsmann.

RALPH ALESSI - wybitny amerykański trębacz, kompozytor i pedagog - dyrektor SIM: School for Improvisational Music w Nowym Jorku (www.schoolforimprov.org). Alessi Jest kreatywnym improwizatorem i instrumentalistą, od 1991 roku aktywnym uczestnikiem nowojorskiej sceny jazzowej i avant-jazzowej. Jako lider nagrał dziesięć płyt, m.in. dla takich wytwórni płytowych jak: ECM, Clean Feed, CAM Jazz.

JSTen artykuł jest od andrychow.pl
http://www.nowiny.andrychow.pl/

Adres WWW tego artykułu to:
http://www.nowiny.andrychow.pl/modules.php?op=modload&name=News&file=article&sid=8616

Fatal error: Call to a member function Execute() on a non-object in /includes/pnSession.php on line 393