andrychow.pl


Anna Karpierz - Zasłużona dla Gminy Andrychów

Artykuły / Lokalne wydarzenia
Data: Sobota , 12 Listopada 2016 - 12:53


To była jedna z najpiękniejszych lekcji patriotyzmu, w której dane nam było uczestniczyć. Nie było w niej wiele słów. Z trudem wydobywały się na światło dzienne. Lekcję pełną spokoju, rozwagi, dystansu do upływającego czasu poprowadziła Anna Karpierz. Jakże ta lekcja inna była od tych, które płyną do nas niemal codziennie ze środków masowego przekazu... Nie było w niej wzniosłych, pełnych patosu słów wypowiadanych bez zrozumienia istoty rzeczy. "Jak długo możecie - pamiętajcie o tych, którzy zginęli za naszą Ojczyznę. Zawsze myślcie o naszej niepodległej Polsce!" Z trudem wypowiadane słowa, miały jednak tak wielką moc, że w oczach obserwujących to wydarzenie pojawiły się łzy wzruszenia, podobnie, jak u samej Pani Anny. Mimo, że ostatnie lata były dla niej trudne - zawsze znalazła czas aby krzewić patriotyzm wśród młodszego pokolenia, szczególnie w ramach współpracy z ZS im. Armii Krajowej ZDZ w Katowicach.

Wniosek o nadanie medalu złożyła grupa andrychowskich radnych. Odznaczenie wręczyli Przewodniczący Rady Miejskiej Roman Babski, Poseł RP Marek Polak oraz burmistrz Tomasz Żak.

W uzasadnieniu nadania Medalu "Zasłużony dla Gminy Andrychów" czytamy:

Anna Karpierz pracę pedagogiczną na terenie gminy Andrychów rozpoczęła w 1953 r. w Rzykach. Był to okres, w którym życie społeczne kwitło wśród społeczeństwa. Szkoła i nauczyciele, a wśród nich p. Anna, byli mentorami dla prostych ludzi. Zawsze potrafiła skupić wokół siebie ludzi, darzyć ich dobrym słowem i dodać otuchy, a także nieść pomoc w razie potrzeby. Pomagała zarówno dzieciom, jak i dorosłym, którzy mieli problemy z nauką, a także nie potrafili czytać i pisać.

W 1967 r. p. Anna rozpoczęła pracę w Szkole Podstawowej Nr 2 w Andrychowie. Udzielała się społecznie. Brała udział w posiedzeniach gminy, przygotowywała dzieci i młodzież do konkursów, przedstawień, wystąpień publicznych. W 1971 r. rozpoczęła pracę w przyzakładowej szkole przy AZPB, gdzie pracowała do emerytury. Czynnie uczestniczyła w życiu szkoły będąc m. in. protokolantem, prekursorem w propagowaniu wśród młodzieży zdrowego trybu życia, prowadząc wraz z PSS Andrychów "Społem" - "Szkołę Życia". Ponadto czynnie uczestniczyła w rajdach młodzieżowych, jak też w obozach wędrownych po ziemi beskidzkiej i po całej Polsce. Będąc na emeryturze czynnie udziela się w życiu naszego społeczeństwa krzewiąc pamięć o Żołnierzach Armii Krajowej działających w okresie wojennym na terenach Polski Południowej.

Za swoją działalność otrzymała następujące medale, nagrody i wyróżnienia:

Medal Odrodzenia Polski
Medal Komisji Edukacji Narodowej
Złotą Odznakę Związku Nauczycielstwa Polskiego
Odznakę Honorową za zasługi Żołnierzy Armii Krajowej
Srebrny Krzyż Zasługi dla XX Lecia PRL
Medal Zasługi dla Województwa Bielskiego
Medal Odrodzenia Polski
Medal Komisji Edukacji narodowej i nagrody pieniężne
Złotą Odznakę ZNP

Pani Anna Karpierz pomimo swej delikatnej sylwetki jest kobietą o silnej osobowości. To kobieta, która pomimo trudności życiowych potrafiła swoją pracą zjednywać sobie ludzi i znaleźć czas dla tych, którzy potrzebowali wsparcia. Potrafiła podczas swej pracy pedagogicznej zaskarbiać sobie zaufanie nie tylko dorosłych, ale i młodzieży, która nie zawsze była uległa i grzeczna. Przyczyniła się do wychowania i pedagogizacji andrychowskiego społeczeństwa. Pomimo swego wieku nadal stara się czynnie uczestniczyć w życiu gminy. Do życia zawsze podchodzi z uśmiechem i optymizmem twierdząc, że co jej nie zabije, to ją wzmocni.


JS


Ten artykuł jest od andrychow.pl
http://www.nowiny.andrychow.pl/

Adres WWW tego artykułu to:
http://www.nowiny.andrychow.pl/modules.php?op=modload&name=News&file=article&sid=8613

Fatal error: Call to a member function Execute() on a non-object in /includes/pnSession.php on line 393