andrychow.pl


Zbigniew Bury i Alex Johanson - dwie osoby na jednym etacie...

Artykuły / Kultura Andrychów
Data: Niedziela , 09 Października 2016 - 19:42


Jak ten czas biegnie... 7. października 2016 r. Zbigniew Bury obchodził 25 lat twórczości artystycznej. Na co dzień plastyk Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie, autor scenografii wydarzeń kulturalnych, instruktor warsztatów ceramiki, organizator wystaw. Od wielu lat "po godzinach" zmienia się nie do poznania, aby pod pseudonimem artystycznym Alex Johanson tworzyć świat przewymiarowanej, ludzkiej natury. Spod jego ręki w ciągu ostatnich kilkunastu lat wyszły całe rzesze niezwykłych postaci. Ten swego rodzaju antropo'sono'morfizm zaowocował powstaniem nowych 'gatunków' ceramicznych bytów, często frywolnie i prowokująco patrzących na otaczający je świat.

Artysta od ćwierć wieku zajmuje się malarstwem, rzeźbą, ceramiką i sztuką użytkową. Od urodzenia mieszka i tworzy w Roczynach. Jest rozpoznawalny zarówno ze względu na konsekwentnie poruszaną tematykę, jak i wypracowanie własnego języka artystycznego. Laureat wielu konkursów międzynarodowych i krajowych, autor wystaw indywidualnych, zbiorowych, projektów artystycznych, zapraszany do udziału w plenerach międzynarodowych oraz wystawach w Polsce i za granicą.

Twórczość Zbigniewa Burego jest wysoko oceniana przez krytyków i znawców sztuki. Jego prace trafiają do kolekcjonerów na całym świecie co zaowocowało m.in. faktem przyznania mu 24. marca 2013 r. przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaki "Zasłużony dla Kultury Polskiej".

Obrazy, rzeźby w drewnie, ceramika, wspomniane wcześniej "...sony" będące przerysowaną wizją cielesności naszego gatunku, ale i otaczającego nas świata zwierząt, portrety lokalnych celebrytów, zapis emocji i ważnych wydarzeń - to wszystko znaleźliśmy w pięknym folderze wydanym z okazji wystawy.

Andrychowski wernisaż zgromadził artystyczną bohemę całej okolicy. Były dźwięki hitów lat 70, grane na żywo przez Wujka Jaśka, gratulacje, kwiaty i słowa uznania od artystów, znajomych i przyjaciół, były też życzenia dalszej owocnej twórczości od Burmistrza Tomasza Żaka oraz dyrektor CKiW Anety Wądrzyk. Wernisaż prowadziła Maria Biel-Pająkowa, nakreślając sylwetkę i styl artysty, wspominając początki twórczości Zbyszka Burego, przytaczając przy okazji wesołe anegdoty z tamtych czasów. Nie ma co ukrywać. Artysta stworzył i rozwinął własny, nieprzeciętny, rozpoznawalny styl. Ćwierć wieku działań twórczych nie są dla niego czasem przeszłym, lecz czasem przeszłym niezmarnowanym.

Reasumując, bez górnolotnych określeń i słów pełnych patosu - twórczość Alexa Johansona sprawia, że świat i ludzie na nim - pomimo wszystkich zawiłości losu potrafią tworzyć sztukę misterną, przemyślaną, dopracowaną, pełną koloru, żartu i pozytywnych wibracji. Prace będą prezentowane do 5 listopada 2016 r.

Zapraszamy do obejrzenia fotrelacji z wystawy.JS


Ten artykuł jest od andrychow.pl
http://www.nowiny.andrychow.pl/

Adres WWW tego artykułu to:
http://www.nowiny.andrychow.pl/modules.php?op=modload&name=News&file=article&sid=8597

Fatal error: Call to a member function Execute() on a non-object in /includes/pnSession.php on line 393