andrychow.pl


Światowy dzień FAS - wiedza, która może uratować całe życie

Artykuły / Lokalne wydarzenia
Data: Wtorek , 13 Września 2016 - 16:30


Kilka dni temu w pomieszczeniach "WATRY" miało miejsce niecodzienne spotkanie edukacyjno - szkoleniowe "Alkoholowe uszkodzenie płodu FAS / pFAS - geneza, objawy, diagnoza, praca z dzieckiem i profilaktyka" Spotkanie miało miejsce dokładnie 9 września - w dzień, w którym na świecie obchodzony jest Światowy Dzień FAS (ang. Fetal Alcohol Syndrome - Płodowy Zespół Alkoholowy), a dokładniej Dzień Świadomości FASD (ang. Fetal alcohol spectrum disorders - Spektrum Alkoholowych Uszkodzeń Płodu). Spotkanie miało na celu zwrócenie uwagi przyszłym matkom na skutki picia alkoholu w czasie ciąży, wpływu na rozwój płodu, a w przyszłości - na możliwy, nieprawidłowy rozwój dziecka. O powadze sytuacji niech świadczy m.in. fakt, że "FASD jest obecnie najczęstszą przyczyną upośledzenia umysłowego w zachodniej cywilizacji. W Polsce każdego roku w szpitalach rodzi się więcej dzieci z FAS niż z zespołem Downa!" (źródło: Wikipedia).

Ośrodek Wspierania Rodziny od momentu powstania zajmuje się profilaktyką uzależnień w pełnym tego słowa znaczeniu, przykładając szczególną uwagę do informowania społeczeństwa poprzez prowadzenie akcji informacyjnych, szkoleń i spotkań profilaktycznych - zarówno dla instruktorów i pracowników placówek zajmujących się problemem, jak też profilaktyki wśród młodzieży i dorosłych.

W światowy dzień FAS 9 września 2016 r. odbyło się spotkanie szkoleniowe dla pracowników instytucji z terenu Gminy Andrychów, którzy na co dzień pracują z osobami uzależnionymi oraz ludźmi w sytuacjach kryzysowych, aby mieli większą wiedzę na temat Płodowego Zespołu Alkoholowego - informując swoich podopiecznych i pacjentów o tym jak zgubne jest picie alkoholu w czasie ciąży.

W spotkaniu uczestniczyli pracownicy socjalni, pedagodzy szkolni, przedstawiciele Fundacji "Promyczek", pracownicy Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, pielęgniarki środowiskowe. Łącznie 42 osoby, przez niemal 4 godziny zgłębiali skomplikowane zagadnienia związane z następstwem picia alkoholu przez kobiety w czasie ciąży.

Instruktorzy prowadzący spotkanie wyraźnie zwracali uwagę na fakt, że problem nie dotyczy wyłącznie rodzin dysfunkcyjnych czy tzw. "patologicznych". FAS dotyka dzieci z każdego środowiska - bez względu na status społeczny i materialny. To często efekt chwili zapomnienia, niewiedzy. Często się zdarza, że kobiety - pijąc alkohol nie są świadome faktu, że są w pierwszych tygodniach ciąży...

Podczas prelekcji poruszono również specyfikę zachowań i funkcjonowanie dzieci z FAS w dalszym życiu. Rozmawiano również o metodach pracy z nimi. Spotkanie edukacyjno - szkoleniowe poprowadzili: Beata Stebnicka i Piotr Paczulla - instruktorzy programu terapeutycznego Fundacji Fastryga.

Szczegóły konferencji oraz fotoreportaż ze spotkania dostępny jest na stronie www.owr.andrychow.pl

Tam też znajdziecie link do ciekawej audycji radiowej przeprowadzonej w Twoim Radio Andrychów - dotyczącej problemu FAS.JSTen artykuł jest od andrychow.pl
http://www.nowiny.andrychow.pl/

Adres WWW tego artykułu to:
http://www.nowiny.andrychow.pl/modules.php?op=modload&name=News&file=article&sid=8586

Fatal error: Call to a member function Execute() on a non-object in /includes/pnSession.php on line 393