andrychow.pl


Zbigniew Namysłowski - "Polish Jazz - Yes!" w Pałacu Bobrowskich

Artykuły / Kultura Andrychów
Data: Niedziela , 11 Września 2016 - 15:20


Fani jazzowych klimatów nie mogą narzekać na brak muzycznych perełek tego gatunku w naszym mieście. Polska premiera nowego albumu "POLISH JAZZ - YES!" Zbigniewa Namysłowskiego miała miejsce 9 września 2016 r., a zaledwie dzień później, 10 września Andrychów gościł jego twórcę - jednego z najwybitniejszych europejskich saksofonistów. Znany i popularny w kręgach jazzu muzyk zaprezentował wraz z towarzyszącymi mu młodymi jazzmanami album, który ukazał się w 77. rocznicę jego urodzin. Były życzenia i gromkie sto lat od widowni, śpiewane przy akompaniamencie utalentowanej saksofonistki - Ewy Kowalskiej z Andrychowa.

Koncert w którym wysłuchaliśmy m.in. "Jadąc Zakopianką", "Świr na lewo, świr na prawo", "Poseł Mazur", "Ślepa komenda", "Jako tako" rozpoczęła kompozycja oparta na... pastorałce. Pałac Bobrowskich, a właściwie to cały Park Miejski wypełnił się muzyką w której krążyły elementy folkowe, wyraźnie wyczuwalne nuty z przeszłości poddane skomplikowanej obróbce. Melodie chwilami ocierały się o rytm starych, dawno zapomnianych nieprofesjonalnych kapel weselnych, by po chwili ukazać potęgę interpretacji i nonszalancką, humorystyczną, niemal prześmiewczą nutę.

Krytycy podkreślają, że Album "Polish Jazz - YES!" jest jak dotychczas jednym z najlepszych w dorobku artysty. Zaprezentowana w Andrychowie dawka dźwięku była jak subtelny, muzyczny drink, wymieszany w shakerze wspomnień dźwiękowej wyobraźni twórcy.

To przenikanie nieskomplikowanej muzyki ludowej i wyrafinowanego jazzu było możliwe dzięki współpracy wybitnych muzyków młodego pokolenia, czołówki współczesnego polskiego jazzu. Oprócz Zbigniewa Namysłowskiego w Pałacu Bobrowskich zagrali: Jacek Namysłowski - puzon; Sławomir Jaskułke - fortepian; Andrzej Święs - bas; Grzegorz Grzyb - bębny.

Koncert odbył się w ramach cyklu "Z muzyką na poważnie" Organizatorzy - Centrum Kultury i Wypoczynku - kolejny raz stanęli na wysokości zadania, organizując, klimatyczną, muzyczną ucztę. Zapraszamy na fotorelację!

JS

Ten artykuł jest od andrychow.pl
http://www.nowiny.andrychow.pl/

Adres WWW tego artykułu to:
http://www.nowiny.andrychow.pl/modules.php?op=modload&name=News&file=article&sid=8582

Fatal error: Call to a member function Execute() on a non-object in /includes/pnSession.php on line 393