andrychow.pl


V Piknik Ułański w Stanicy Hucuł

Artykuły / Lokalne wydarzenia
Data: Środa , 24 Sierpnia 2016 - 17:46


To była już piąta tego rodzaju - wielowymiarowa impreza rekreacyjna w Stanicy Hucuł. Od 2012 roku w dniu 15 sierpnia właściciele jednej ze sztandarowych atrakcji turystycznych Gminy Andrychów organizują Piknik Ułański. Daty nie wybrano przypadkowo. To ważny dzień zarówno dla kawalerzystów, jak też dla naszej historii i tradycji - Święto Wojska Polskiego. Podczas pikniku swoje umiejętności (z roku na rok coraz lepsze) prezentuje szwadron Stanicy. Wolontariusze Stanicy - IV Szwadron Zwiadu im. 21 Pułku Ułanów Nadwiślańskich walczą w zawodach jeździeckich oraz prezentują ułańskiego kadryla. W tym roku pogoda podczas imprezy była wyśmienita. To, oraz fakt, że oprócz wspomnianych wcześniej atrakcji organizatorzy przewidzieli widowiskowe pokazy sprawiło, że teren Stanicy Hucuł wypełnił się ogromną ilością gości!

W ubiegłych latach imprezę uświetnił swoją obecnością - Jacek Styrna, kowal podkuwacz z zawodu i pasjonat dawnych formacji kawaleryjskich, dosiadający małopolskiej klaczy o imieniu Kolia, prezentując w historycznym stroju Jana Skrzetuskiego władanie lancą oraz bronią białą. W roku 2013 atrakcją był pokaz ujeżdżania wykonany przez Jolantę Styrnę na klaczy Kolia, a w 2014 roku podczas III Pikniku Ułańskiego atrakcji nie było końca - oprócz pokazu kadryla i występu husarzy zaprezentowany został widowiskowy pokaz ujeżdżania koni w stylu węgierskim, w wykonaniu jeźdźców i koni huculskich ze stajni Pana Wojciecha Krzyżaka. Można było też oglądać historyczne mundury wojskowe oraz pojeździć zabytkowymi wojskowymi pojazdami, zaprezentowano też skoki ze spadochronem. Rok 2015 również obfitował w atrakcje! Pokaz kadryla ułańskiego oraz rycerstwa z czasów Trylogii, zawody jeździeckie, pokaz pojazdów i uzbrojenia z okresu II wojny światowej, pokaz użytkowania koni w tradycji węgierskiej, skok spadochronowy - to tylko niektóre hity Pikniku.

Co ważne - właściciele od lat organizują tego rodzaju imprezy pamiętając nie tylko o dobrej zabawie dla gości, ale też o sprawach ważnych dla ludzi i szczególnych dla naszej ojczyzny. Również w tym roku podczas Pikniku można było dowiedzieć się więcej o historii naszego oręża.

Organizatorzy przewidzieli w programie tradycyjny pokaz kadryla ułańskiego oraz rycerstwa z czasów Trylogii.

W ramach pikniku zorganizowano pokaz pojazdów i uzbrojenia z okresu II Wojny Światowej oraz pokaz użytkowania koni w tradycji węgierskiej. Na zakończenie właściciele Stanicy zafundowali publiczności pokaz skoków spadochronowych!

Dzieci mogły skorzystać z jazdy konnej a dorośli bawili się przy dźwiękach muzyki podczas zabawy tanecznej na świeżym powietrzu. Kuchnia polowa również nie próżnowała - kusząc smacznymi potrawami.

Piknik Ułański uczestnicy rozpoczęli uczestnictwem we Mszy św. w Kościele Parafialnym w Sułkowicach Łęgu. Po paradnym przejeździe rozpoczęto zawody jeździeckie dla wolontariuszy Stanicy Hucuł. Następnie podczas uroczystego apelu wciągnięto na maszt biało-czerwoną flagę. Wielką atrakcją dla gości był występ grupy konnej "DEXSTRARIUS" - prezentującej niemal kaskaderskie popisy zbrojnych rycerzy (w tym np. walkę na lance), wspomniany wcześniej kadryl ułański, pokazy ułańskie, pokazy umiejętności kawaleryjskich (w tym pokaz poczty węgierskiej) w wykonaniu Zygmunta Ogiegły i Anny Brzazgacz (pokaz władania bronią białą i lancą). Pokazy cięcia i widowiskowe skoki przez płonące obręcze w wykonaniu Zygmunta Ogiegły na koniu Kanada oraz Anny Brzazgacz na koniu Wałcz szczególnie podobały się publiczności, która oklaskiwała gorąco każdy ze skoków.

Po efektownych pokazach publiczność obejrzała skok spadochronowy. Nie zabrakło wspomnianych wcześniej smakołyków z kuchni polowej oraz zabawy tanecznej. Dodatkowym atutem Pikniku była wystawa umundurowania i pokaz sprzętu wojskowego z okresu II wojny światowej. Piknik uatrakcyjniła swoją obecnością Grupa Rekonstrukcji Historycznej "BREDA" przy Beskidzkim Stowarzyszeniu Maczkowców.

Tradycyjnie też po zakończonej części pokazowej nie zabrakło czynnych atrakcji dla najmłodszych - przejażdżek konnych na przyjaznych hucułach ze Stanicy.

Zapraszamy do obejrzenia galerii foto!
JS


Ten artykuł jest od andrychow.pl
http://www.nowiny.andrychow.pl/

Adres WWW tego artykułu to:
http://www.nowiny.andrychow.pl/modules.php?op=modload&name=News&file=article&sid=8575

Fatal error: Call to a member function Execute() on a non-object in /includes/pnSession.php on line 393