andrychow.pl


SGW otrzymało dotację na realizację zadania "Seniorki - aktywnie powitajmy dzień"

Artykuły / Lokalne wydarzenia
Data: Wtorek , 05 Lipca 2016 - 15:08


Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie po raz czwarty realizuje program Województwa Małopolskiego z obszaru pomocy społecznej. Wszystkie zadania cieszyły się corocznie bardzo dużym zainteresowaniem i zaangażowaniem seniorów. W ramach tegorocznego projektu pn. "Seniorki - aktywnie powitajmy dzień", podjęty zostanie szeroki wachlarz działań zmierzających do przeciwdziałania wykluczeniu osób starszych, wzrostu ich aktywności społecznej i wspieraniu funkcjonowania społecznego osób starszych - mieszkańców powiatu wadowickiego i oświęcimskiego.

Działania podjęte w projekcie skierowane będą do seniorów (osób w wieku od 55 lat), starszych osób samotnych, schorowanych czy niepełnosprawnych. W ramach realizacji zadania młodszym i sprawniejszym beneficjentom zadania zostanie zaproponowane uczestnictwo w:

- 3 kursach: tworzenia sztucznych kompozycji kwiatowych, szydełkowania - wyszywania gorsetów dla dzieci,

- w warsztacie wicia wieńca dożynkowego, którego uczestnicy ("Grupa wieńcowa" - 10 seniorów) wraz z 40 innymi beneficjentami weźmie udział w dożynkach gminnych jak i wojewódzkich,

- gimnastyce uwzględniającej specyficzne potrzeby zdrowotne seniorów oraz w masażach leczniczych.


Wszyscy beneficjenci zadania zostaną zaproszeni do udziału w:

- 2 wyjazdach: wyjazd rekreacyjno-kulturalny do teatru dla adresatów zadania, którzy jeszcze nie mieli okazji lub bardzo dawno uczestniczyli w takiej formie kultury spektaklowej oraz wyjazd zdrowotno-rekreacyjny na baseny termalne.

- spotkaniu integracyjnym z okazji Światowego Dnia Seniora, w którym uczestniczyć będzie 100 osób. Impreza zostanie połączona z wystawą pn. "Cztery magiczne przedmioty mojej babci". Do udziału w imprezie, oprócz beneficjentów zadania, zaproszenie otrzymają seniorzy - członkinie Stowarzyszenia i uczniowie jednej ze szkół z terenów wiejskich Gminy Andrychów.

Innym, bardzo istotnym punktem realizacji zadania, skierowanym do ludzi sędziwego wieku, będą odwiedziny przez sprawniejsze seniorki, osób starszych, samotnych i niepełnosprawnych w ich domach. Po dwie seniorki-wolontariuszki dotrą do domów 15 osób starszych, których sytuacja życiowa uniemożliwia czy utrudnia pełnienie ról społecznych oraz korzystanie z dóbr publicznych. To ludzie opuszczeni, chorzy i borykający się na co dzień z cierpieniem i samotnością. Empatyczni i serdeczni Seniorzy-wolontariusze udzielą im wsparcia w postaci zainteresowania się ich losem, rozmowy, pomocy w codziennych czynnościach itp. Ponadto, nauczą czy fachowo poinstruują chętnych wykonywania kompozycji z sztucznych kwiatów, szydełkowych kołnierzyków, serwet itd. Seniorki-wolontariuszki zachęcać będą osoby starsze do samodzielnego wykonywania rękodzieła ludowego i gdy tylko wystarczy im sił i czasu na stworzenie większej ilości "perełek" rękodzieła to zostaną one przekazane mieszkańcom Domu Pomocy Społecznej w Wadowicach.

Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego
Ten artykuł jest od andrychow.pl
http://www.nowiny.andrychow.pl/

Adres WWW tego artykułu to:
http://www.nowiny.andrychow.pl/modules.php?op=modload&name=News&file=article&sid=8559

Fatal error: Call to a member function Execute() on a non-object in /includes/pnSession.php on line 393