andrychow.pl


Akcja profilaktyczna - "Bezpieczne wakacje"

Artykuły / Lokalne wydarzenia
Data: Środa , 22 Czerwca 2016 - 21:02


21 czerwca 2016 roku Ośrodek Wspierania Rodziny w Andrychowie we współpracy z Komendą Powiatową Policji w Wadowicach, Komisariatem Policji w Andrychowie, Strażą Miejska w Andrychowie, ratownikiem GOPR, ratownikiem medyczny, Strażą Pożarną OSP Sułkowice Łęg przeprowadził kolejną akcję profilaktyczną w ramach kampanii "No promil no problem" i "Przeciw pijanym kierowcom". W akcji uczestniczyły dzieci z klas 6 Szkół Podstawowych gminy Andrychów.

Działania OWR obserwowali przedstawiciele Rady Miejskiej oraz burmistrz Andrychowa Tomasz Żak. W organizacji akcji pomogło Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie.

Przybyłych na prelekcje powitała dyrektor OWR - Marta Kajzer oraz burmistrz Andrychowa.

Prelekcji i rozmów o bezpieczeństwie nigdy nie ma za wiele. Najważniejsze jest nasze zdrowie i życie. W czasie wakacji troszkę zapominamy o dyscyplinie, ale warto pamiętać i bawić się oraz wypoczywać z wyobraźnią. Im więcej będziemy mówili o bezpieczeństwie nad wodą, na drodze, w czasie podróży, wycieczek górskich, im więcej będziemy uważać na bezpieczeństwo swoje i naszych bliskich - tym lepiej! - podkreślił burmistrz Andrychowa witając przybywającą wraz z opiekunami młodzież

Podczas spotkania można było dowiedzieć się - lub utrwalić posiadaną wiedzę korzystając z obecności specjalistów. Ratownik wodny przypominał o bezpiecznych zachowaniach nad wodą, zwracał uwagę gdzie można się kąpać, tłumaczył jakie są sygnały i systemy alarmowe w razie zagrożenia życia i zdrowia, co robić gdy osoba tonie. W naszym regionie nie brakuje niestrzeżonych kąpielisk. Jeziora, stawy, glinianki, rzeki - mogą okazać się bardzo niebezpieczne.

Przed zagrożeniami związanymi ze spożywaniem alkoholu i środków psychoaktywnych przestrzegali przedstawiciele Policji. Na ich stoisku można było na własne oczy zobaczyć jak kierowca znajdujący się pod wpływem narkotyków bądź alkoholu widzi drogę. Dzieci mogły przymierzyć alko i narko-gogle.

Policja uświadamiała również jak duże zagrożenie dla pieszych i innych kierowców niesie spożywanie alkoholu przez kierujących pojazdami - wszystko po to by dzieci miały świadomość zagrożeń i umiały się zachować w sytuacji zagrożenia, oraz wiedziały gdzie należy zadzwonić i co należy zrobić, aby wakacje upłynęły bezpiecznie.

Tuż obok stanowiska Policji ratownik GOPR tłumaczył podstawowe zasady poruszania się w terenie górskim, podpowiadał co zabrać do plecaka idąc na wycieczkę, jak postępować w razie załamania pogody, jak się zachować w razie wypadku. Przypomniał też o ogólnopolskich znakach i sygnałach za pomocą których można wezwać pomoc w górach. Prelekcję prowadził przedstawiciel grupy beskidzkiej GOPR z siedzibą w Szczyrku.

Okazuje się, że coraz częściej wypadki w górach dotykają... młodych rowerzystów. Młodzi, często niepełnoletni jeżdżą rowerami po górach, pokonując niebezpieczne odcinki górskie z dużymi prędkościami. O wypadek w takich warunkach nietrudno! Młodzi ludzie nie zdają sobie sprawy jak poważne dla zdrowia i życia mogą być tego rodzaju wypadki.

Coraz więcej ludzi aktywnie chodzi po górach - niewielu jednak planuje wycieczki. Często powodem wypadków jest niestety - spożywanie alkoholu...

Największym powodzeniem podczas akcji profilaktycznej cieszył się symulator zderzeń. Tego rodzaju "jazdę" powinno się odbyć obowiązkowo! Dzieci i dorośli korzystający z symulatora ze zdziwieniem dowiadywali się jak wielka siła bezwładności towarzyszy najazdowi na przeszkodę z prędkością... zaledwie 10 km/h. Co byłoby przy większej prędkości? Lepiej zapinać pasy i przypominać o tym wszystkim w samochodzie!

Organizatorzy akcji - Ośrodek Wspierania Rodziny w Andrychowie skierował zaproszenia do szkół gminy Andrychów. Tym razem akcję skupiono na uczniach szkół podstawowych - najstarszych klas. W ramach akcji w innym terminie Straż Miejska przeprowadziła również akcje profilaktyczne dla przedszkolaków i klas 1-3 Szkół Podstawowych w ramach akcji - Bezpieczne wakacje.

W miesiącu czerwcu wśród uczniów klas 1-3 oraz przedszkolaków przeprowadzono program profilaktyczny "Bezpieczne Wakacje". W ramach programu omawiano zasady bezpieczeństwa obowiązujące podczas podróży samochodem, autokarem, pociągiem oraz samolotem. Celem spotkań było przybliżenie tematyki bezpieczeństwa podczas wakacji. Razem z dziećmi omawiane były przykłady zachowań nad morzem i odpoczynku na plaży. Zwracano uwagę na zasady bezpiecznego pobytu na koloniach i obozach. Omawiano tematykę pobytu w górach ze szczególnym uwzględnieniem zachowań podczas burzy. Rozmawiano na temat odpoczynku na wsi z uwzględnieniem kontaktu ze zwierzętami gospodarskimi, niebezpieczeństw czyhających podczas zabaw w pobliżu pracujących maszyn rolniczych. Dzieci chętnie podawały przykłady z własnego życia pokazując jednocześnie zagrożenia, z którymi już wcześniej się spotkały.

Zajęcia przeprowadzono w następujących szkołach:

- 01.06.16 - Przedszkole Bojanowskiego 25 uczniów
- 07.06.16 - Szkoła Podstawowa w Brzezince 17 uczniów
- 08.06.16 - ZSS w Sułkowicach Bolęcinie 37 uczniów
- 09.06.16 - ZSS w Zagórniku 33 uczniów
- 13-14.06.16 - SP 4 Andrychów 200 uczniów
- 15-16.06.16 - SP 2 Andrychów 105 uczniów
- 17.06.16 - ZSS w Targanicach 60 uczniów
- 20.06.16 - ZSS w Roczynach 90 uczniów

Zajęcia z zakresu bezpieczeństwa podczas wakacji będą prowadzone do końca roku szkolnego w pozostałych szkołach.

To oczywiście nie jedyne działania OWR. Kilka dni temu np. rozstrzygnięto konkurs plastyczny związany z bezpieczeństwem na wakacjach.

Zapraszamy do obejrzenia fotoreportażu!


JS


Ten artykuł jest od andrychow.pl
http://www.nowiny.andrychow.pl/

Adres WWW tego artykułu to:
http://www.nowiny.andrychow.pl/modules.php?op=modload&name=News&file=article&sid=8550

Fatal error: Call to a member function Execute() on a non-object in /includes/pnSession.php on line 393