andrychow.pl


Nie milkną echa ostatniego Saloniku Literackiego w Pałacu Bobrowskich

Artykuły / Lokalne wydarzenia
Data: Wtorek , 21 Czerwca 2016 - 11:24


Andrychowska publiczność przyzwyczaiła się do wysokiego poziomu imprez kulturalnych odbywających się w naszym mieście. Wiele z nich służy nie tylko rozrywce, ale też cechuje się wysoką wartością merytoryczną i historyczną. Część imprez kulturalnych realizowana jest w zupełnie różnej od tradycyjnych scenerii, z wykorzystaniem nowych miejsc, cechujących się ogromnym potencjałem. Jednym z takich obiektów jest bez wątpienia Pałac Bobrowskich. Spotkanie w Saloniku Literackim było kolejnym potwierdzeniem dobrej tradycji przywracania do miejskiej przestrzeni kulturalnej miejsc i obiektów będących częścią jego historii. Tego rodzaju działania nie byłyby możliwe gdyby nie ludzie, którzy z szacunku do tradycji i kultury naszej małej ojczyzny skrupulatnie gromadzą historie warte zapamiętania. Jakby na potwierdzenie tych słów redakcja andrychow.pl otrzymała bardzo miłą korespondencję, będącą swego rodzaju podsumowaniem wydarzeń, które miały miejsce w piątek, 17 czerwca 2016 roku. List z podziękowaniami za realizację przez Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie Saloniku Literackiego, prowadzonego przez Dariusza Knycha - współautora książki "ROMEROWIE w Małopolsce i na Podkarpaciu. ZAPOMNIANY RÓD NIEZWYKŁYCH LUDZI - (Wyd. Czarna 2016) nadesłała do nas Barbara Romer Kukulska.

Cytat z listu: "Piękny wieczór w Saloniku Literackim już za nami. Doskonale przygotowana sala w Pałacu Bobrowskich gościła nas dostojną i sympatyczną, kameralną atmosferą. Dziękuję wszystkim przybyłym - gościom zaproszonym i osobom zainteresowanym tematem, sołtysowi Inwałdu, a także rodzinie dalszej i bliższej, przyjaciołom i znajomym. Szczególne słowa podziękowania jeszcze raz składam na ręce Pani Marii Biel Pająkowej.

20 lat temu, niejako z lamusa Pani Maria Biel Pająkowa wyciągnęła historię inwałdzkich Romerów. W Nowinach Andrychowskich napisała cykl w sześciu odcinkach, przypominając losy i dzieje czterech pokoleń Romerów z Inwałdu. Te artykuły są obecnie wielokrotnie cytowane w różnych publikacjach, znalazły się także w materiale źródłowym książki o Romerach prezentowanej w ubiegły piątek w andrychowskim Saloniku Literackim. Autorzy, panowie: Dariusz Knych i Czesław Knych przedstawili nam swoje opracowanie o Romerach w Małopolsce i na Podkarpaciu. Opowiedzieć w kilka chwil ponad 600 letnią historię rozgałęzionego rodu, tak aby drzewa genealogiczne nie stworzyły zbyt gęstego lasu, jest zadaniem trudnym, by nie powiedzieć, wprost niemożliwym. Skomplikowana genealogia, powinowactwa, zawiłe losy, powiązania rodzinne, rysują nam burzliwe dzieje tego rodu. Trzydzieści pokoleń tej rodziny uczestniczyło w tworzeniu historii Polski. Jestem prawie pewna, że żaden Romer nie wie tyle o Romerach, ile autorzy tej publikacji, którą odważę się nazwać monografią rodu.

Dodam, że dzięki piątkowemu spotkaniu kilku potomków spotkało się po raz pierwszy, a najmłodsze pokolenie, wnuki i prawnuki usłyszały od Pana Sołtysa Zbigniewa Rzadka wiele ciepłych słów o przodkach z Inwałdu będącego kolebką tej części rodu, do której sama należę.

Zachowując w pamięci ten uroczy wieczór, z całego serca gorąco dziękuję Panu Burmistrzowi Tomaszowi Żakowi za okazaną życzliwość i przychylność, a Pani Dyrektor Anecie Wądrzyk wraz zespołem CKiW za wspaniałą organizacje i zaangażowanie w urządzeniu Saloniku Literackiego poświęconego książce "Romerowie w Małopolsce i na Podkarpaciu".

Pozostaję z wyrazami szacunku
Barbara Romer-Kukulska
"Miło nam czytać takie słowa. Znane polskie przysłowie mówi - "Cudze chwalicie, swego nie znacie. Sami nie wiecie co posiadacie" Jak widać - W gminie Andrychów udowadniamy kolejny raz, że to przysłowie ma wyjątek. Mieszkańcy i włodarze gminy Andrychów nie tylko chwalą cudze, ale też swoje! Wszyscy bardzo dobrze wiemy jaki skarb jest największą siłą tej gminy. To ludzie, tradycja i niezwykle bogata historia!

JS


Ten artykuł jest od andrychow.pl
http://www.nowiny.andrychow.pl/

Adres WWW tego artykułu to:
http://www.nowiny.andrychow.pl/modules.php?op=modload&name=News&file=article&sid=8548

Fatal error: Call to a member function Execute() on a non-object in /includes/pnSession.php on line 393