andrychow.pl


ROMEROWIE w Małopolsce i na Podkarpaciu. ZAPOMNIANY RÓD NIEZWYKŁYCH LUDZI

Artykuły / Lokalne wydarzenia
Data: Czwartek , 16 Czerwca 2016 - 09:23


Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie serdecznie zaprasza na Salonik Literacki w Pałacu Bobrowskich, który odbędzie się 17 czerwca 2016 r. o godzinie 18.00 - Romerowie. Zapomniany ród niezwykłych ludzi. Spotkanie poprowadzi Dariusz Knych - współautor książki "ROMEROWIE w Małopolsce i na Podkarpaciu. ZAPOMNIANY RÓD NIEZWYKŁYCH LUDZI - (Wyd. Czarna 2016)"Kolejna ważna pozycja poświęcona dziejom znakomitego rodu Romerów, linii małopolskiej. Rodu wielce zasłużonego dla naszego Narodu.

Na kartach książki przewija się cała galeria barwnych postaci, począwszy od XV a na XX wieku skończywszy, ze szczególnym uwzględnieniem w. XIX [...] Nasze polskie dwory, rezydencje, często oddalone od miast, posiadały swój niepowtarzalny urok i charakter. Pulsowały bujnym życiem towarzyskim i typowym, dla nas Polaków, romantycznym rozmachem.

Autorzy sięgają w przeszłość i ukazują, jak zawiłe były losy polskich ziemian. Ziemian, w których drzemała niezwykła siła pozwalająca, często w bardzo trudnych realiach, zachować własną tradycję i tożsamość. Potrafiących przyjaźnić się i kochać. Pracować, wychowywać dzieci, a jednocześnie żyć pełnią życia. A kiedy przyszedł czas próby, walczyć i bronić honoru oraz ludzkiej godności.

Twórcy publikacji zadali sobie ogromny trud pokazania głównych gniazd rodowych. Romerów w Małopolsce i na Podkarpaciu. Uczynili to dzięki wykorzystaniu różnorodnych dostępnych źródeł, pośród których szczególne miejsce zajmują relacje potomków oraz przekazane przez nich bezcenne pamiątki rodzinne - fotografie i dokumenty [...]
ze zgromadzonych materiałów wyłania się obraz rodu, którego przedstawiciele o burzliwych, często skomplikowanych losach, dali liczne dowody autentycznego przywiązania do swej Ojczyzny. Zaś poprzez zaangażowanie w sprawy publiczne wycisnęli swoje niezatarte piętno we wszystkich niemal przejawach życia społecznego [...]
Pozycja godna uznania i polecenia, także ze względu na swoja unikatową formę oraz treść, wzbogacającą nasza wiedzę na temat tego jakże ważnego wycinka naszej narodowej spuścizny.

To szczególnie istotne na tle pewnych zaniedbań polityki historycznej naszego państwa na przestrzeni ostatnich lat. "

Dr hab. prof. UP w Krakowie Henryk Noga


Gościem będzie Czesław Knych - współautor książki.

Podczas spotkania będzie możliwość zakupu książki. "ROMEROWIE w Małopolsce i na Podkarpaciu. ZAPOMNIANY RÓD NIEZWYKŁYCH LUDZI ”
Autorzy: Czesław Knych. Dariusz Knych, Aleksandra Knych

Wstęp wolny za okazaniem zaproszenia*

*Rezerwacje i bezpłatne zaproszenia do odbioru: Miejski Dom Kultury w AndrychowieTen artykuł jest od andrychow.pl
http://www.nowiny.andrychow.pl/

Adres WWW tego artykułu to:
http://www.nowiny.andrychow.pl/modules.php?op=modload&name=News&file=article&sid=8545

Fatal error: Call to a member function Execute() on a non-object in /includes/pnSession.php on line 393