andrychow.pl


Andrychowskie lotnisko czeka na samolot

Artykuły / Lokalne wydarzenia
Data: Poniedziałek , 18 Kwietnia 2016 - 23:00


Andrychów, to w chwili obecnej jedno z niewielu miast w Południowej Polsce, które może pochwalić się... lotniskiem :) Obiekt nie spełnia co prawda norm międzynarodowych, ale za to już wkrótce powita na swojej płycie odnowiony i lśniący - jeden ze sztandarowych, charakterystycznych punktów miasta - andrychowskiego LIMa. Jak poinformowały Nowiny Andrychowskie - Andrychowski Lim-2 wróci na swoje miejsce już wkrótce, bo 11 maja 2016 r. po pracach konserwacyjnych prowadzonych przez specjalistów z Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie. Samolot do Andrychowa sprowadzono w czasie, gdy naczelnikiem miasta i gminy Andrychów był Roman Czepiec. Podczas demontażu Lima dowiedzieliśmy się więcej o historii jego pozyskania.

12 sierpnia 2015 r. - podczas demontażu samolotu historię sprowadzenia Lima do Andrychowa przypomniał Roman Czepiec:

"W tych czasach odbywało się konkurowanie miast pod nazwą Mistrz Gospodarności. Prowadzono to pod egidą Rady Państwa. Andrychów również uczestniczył w tym konkursie. Zdobyliśmy 1,5 miliona zł. - wyróżnienie. W tym czasie to była duża kwota pieniędzy (był to np. prawie cały budżet na utrzymanie Zieleni miejskiej) Zespół do spraw Mistrza Gospodarności działał pod przewodnictwem Jana Kurteckiego, który jest dziadkiem Jana Zielińskiego - aktualnego prezesa TMA. W tym zespole byli również przedstawiciele zakładów pracy. Szukałem jakiegoś trwałego elementu, żeby upiększyć Andrychów, przyozdobić go, żeby tu się przyjemniej żyło. Z pułkownikiem Antonim Budą, pracownikiem Urzędu Miasta od spraw obronnych wymyśliliśmy, żeby do Andrychowa sprowadzić samolot. On miał akurat znajomych oficerów w Pile. Zadzwoniliśmy. Okazało się, że byłaby taka możliwość! Wysłaliśmy delegację i samochód do Piły i ściągnęliśmy samolot (skrzydła były zdemontowane na czas transportu) Samolot przewoził kierowca - Pan Smolec Stanisław. Wytwórnia Silników Wysokoprężnych otrzymało zadanie ustawienia postumentów podtrzymujących samolot. WSW jak pamiętamy było kiedyś w zjednoczeniu PZL - lotniczym. Miało powiązanie z lotnictwem. Montaż samolotu wykonano za dyrektora Greli. Ustawienie samolotu opracował inżynier Bochenek. Od tamtego czasu samolot stał w Andrychowie.

Przypomnijmy - samochód "wylądował" w Andrychowie (o czym informowała tabliczka umieszczona przy samolocie) - w grudniu 1976 roku.

9 października 2015 roku - samolot po rozdzieleniu na części - wyjechał z Andrychowa, po niemal 40 latach postoju, ale już wkrótce - po 210 dniach kuracji u najlepszych specjalistów w regionie - wrócić w pełnej krasie na przygotowane specjalnie dla niego "lotnisko".
12 sierpnia 2015 r. - demontaż samolotu i przejazd do ZGK Sp. z o.o.Samolot do Andrychowa sprowadzono w czasie, gdy naczelnikiem miasta i gminy Andrychów był Roman Czepiec9 października 2015 roku - przetransportowanie do Krakowa
JS


Ten artykuł jest od andrychow.pl
http://www.nowiny.andrychow.pl/

Adres WWW tego artykułu to:
http://www.nowiny.andrychow.pl/modules.php?op=modload&name=News&file=article&sid=8506

Fatal error: Call to a member function Execute() on a non-object in /includes/pnSession.php on line 393