andrychow.pl


Orfeusz odebrał Eurydykę i wieniec laurowy Odeonu

Artykuły / Kultura Andrychów
Data: Poniedziałek , 11 Kwietnia 2016 - 14:12


Dawno, dawno temu, kiedy na świecie nikt nie słyszał jeszcze o PIT'ach, VAT'ach, NIP'ach i PESELA'ach - ach... co to były za dziwne czasy :) - w Grecji i Rzymie wieńcem laurowym ozdabiano głowy mocarzy - zwycięzców igrzysk. Z tamtych właśnie czasów pochodzi kanwa scenariusza autorstwa zespołu teatru "Bynajmniej" (Stowarzyszenia Moje Krzyszkowice z Wieliczki) który na bazie "Orfeusza w piekle" opery komicznej Offenbacha i libretta wg adaptacji Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego stworzył... prawdziwy sceniczny majstersztyk burząc odwieczną zasadę, jakoby pierwsi mieli być ostatnimi, a ostatni - pierwszymi!

W tym spektaklu wszystko było na iście Olimpijskim poziomie! Zespół z Wieliczki dosłownie zbombardował nas swoją wszechstronnością! Scenografia - idealna! Gra światłem - idealna! Gra aktorów - imponująca! Ruch sceniczny - perfekcyjny! Muzyka na żywo - suuuper! Czegóż oni jeszcze nie wymyślili! Był nawet timelaps z walki Bogów i przeprawa przez Styks! Jakby tego jeszcze było mało, co jakiś czas ze sceny dobiegał do nas niebiański zapach perfum Eurydyki i ... czarnej, boskiej kawy!

Żart, dramaturgia, dowcip, ciekawa interpretacja, muzyka, pomysł na spektakl - powiemy krótko - gdyby nie fakt, że średnia wieku na scenie oscylowała wokół liczby 18 - można by śmiało pomyśleć, że na scenie andrychowskiego MDK wystąpili stuprocentowi profesjonaliści! Chciałoby się w tym momencie zapiać z zachwytu i podziwu dla rozmachu i sposobu realizacji tego przedstawienia! Chapeau bas dla reżysera: Pawła Buszewicza! za nadzór i ogarnięcie tak boskiego bałaganu!

Cóż, dodamy jeszcze, że spektakl nawiązuje do mitologicznej opowieści o utraconej miłości, próbie jej odzyskania, dodając do tego całkiem współczesny wątek biurokracji - bezlitosnego, bezosobowego piekła, które staje na drodze dzisiejszym Orfeuszom i Eurydykom, ale to już zupełnie inna bajka...

Na zakończenie zanim zaprosimy Was na fotoreportaż - dodamy jeszcze słowa współczucia dla tegorocznego jury, które musiało wybrać, komu przyzna główną nagrodę ODEONU. To dopiero musiało być piekło! Nie dziwi nas, że walka w ich umysłach o to, komu przyznać zaszczytny laur Odeonu trwała niemal do ostatniej chwili, kiedy to na scenie MDK ogłoszono zwycięzców. Niektórzy mówią, jakoby słyszeli w nocy po spektaklu w Andrychowie bardzo głośne odgłosy walki z myślami jury Odeonu! :)

"Bynajmniej" (Stowarzyszenia Moje Krzyszkowice z Wieliczki) - wielkie brawa dla Was! wygraliście w pięknej walce!

JS


Ten artykuł jest od andrychow.pl
http://www.nowiny.andrychow.pl/

Adres WWW tego artykułu to:
http://www.nowiny.andrychow.pl/modules.php?op=modload&name=News&file=article&sid=8504

Fatal error: Call to a member function Execute() on a non-object in /includes/pnSession.php on line 393