andrychow.pl


XVI Konkurs Potraw Regionalnych "Stół Wielkanocny"

Artykuły / Lokalne wydarzenia
Data: Wtorek , 22 Marca 2016 - 09:48


19 marca 2016 r. w gościnnych progach Hotelu & Spa Kocierz Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie wraz ze Starostwem Powiatowym w Wadowicach, Urzędem Miejskim w Andrychowie, Urzędami Gmin Osiek i Wiśniowa oraz Małopolską Spółdzielnią Handlową Wizan i ABS Bankiem Spółdzielczym w Andrychowie oraz licznymi sponsorami, wśród których znalazły się firmy i osoby prywatne - przyjaciele Stowarzyszenia - zorganizowało XVI Konkurs Potraw Regionalnych "Stół Wielkanocny". Partnerem przedsięwzięcia było Województwo Małopolskie. 14 Kół Gospodyń wiejskich rywalizowało o to, które z nich przygotuje i w odpowiedni sposób poda najsmaczniejsze regionalne potrawy wielkanocne. W tym roku Grand Prix otrzymało KGW Głębowice!

Kilkuset gości, wśród których znaleźli się przedstawiciele Sejmu i Senatu RP, oraz przedstawiciele władz samorządowych - wojewódzkich, powiatowych i gminnych zgromadziło się w gościnnych progach Hotelu&Spa Kocierz. Tradycyjnie już imprezę prowadziła Czesława Wojewodzic - Prezes Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Andrychowie.

Obserwując od kilkunastu lat działania Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich nietrudno zauważyć, jak ważne są tego rodzaju przedsięwzięcia. To jedna z niewielu imprez podczas której My, Polacy siadamy razem do wspólnego stołu. Przedstawiciele władz samorządowych, biznesu, lokalnej społeczności spotykają się, by razem cieszyć się i rozmawiać o przyszłości, ale też - podziwiać to co otrzymaliśmy w darze od poprzednich pokoleń.

Razem z konkursem potraw regionalnych zorganizowano konkursy na najpiękniejszą palmę, stroik wielkanocny, koszyczek wielkanocny i nalewkę babuni.

Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich było prekursorem tego rodzaju działań w regionie. Obecnie, na podstawie doświadczeń gospodyń zrzeszonych w Stowarzyszeniu podobne konkursy realizowane są w wielu miejscach Południa Polski. Konkursy organizowane przez gospodynie to nie tylko potężny zastrzyk wiedzy o tradycjach regionalnych ale również przegląd ludowego rękodzieła. Dokumentując tego rodzaju działania nietrudno zauważyć ogromny postęp w dekoracji stołów i doborze potraw. Podczas konkurs prezentowane są również lokalne i regionalne zespoły folklorystyczne, występy dzieci i młodzieży.

Także i tym razem nie zabrakło podziękowań od Gospodyń dla szczególnych przyjaciół Stowarzyszenia. Wśród obdarowanych znalazły się m.in. MSH Wizan oraz ABS Bank Spółdzielczy. Prezes Banku - Małgorzata Matusiak, otrzymała z rąk gospodyń stroik zbudowany ze 140 ręcznie robionych różyczek z okazji obchodów 140-lecia działalności Banku Spółdzielczego w Andrychowie. Stroiki trafiły również do przedstawicieli firm i samorządów.

Zapraszamy na krótki fotoreportaż! Pełna dokumentacja imprezy tradycyjnie znajdzie się już wkrótce na stronie Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Andrychowie.

Wyniki poszczególnych konkursów

Konkurs na najpiękniejszy stół wielkanocny poddano ocenie 14 stołów konkursowych

Grand Prix - KGW Głębowice

I Miejsce - KGW Brzezinka, KGW Roczyny, KGW Rzyki
II Miejsce - KGW Frydrychowice, KGW Gierałtowiczki, KGW Sułkowice Bolęcina, KGW Zagórnik
III Miejsce - KGW Andrychów, KGW Inwałd, KGW Sułkowice Łęg, KGW Targanice Dolne, KGW Targanice Wieś, KGW Węglówka

Konkurs na najpiękniejszy stroik wielkanocny. Oceniono 18 stroików

I Miejsce - KGW Roczyny
II Miejsce - KGW Targanice, KGW Frydrychowice, KGW Targanice Dolne, KGW Sułkowice Łęg, KGW Głębowice, KGW Sułkowice Bolęcina
III Miejsce - KGW Węglówka, KGW Rzyki, KGW Andrychów, KGW Brzezinka, KGW Nidek

Konkurs na najpiękniejszy koszyczków wielkanocnych. Oceniono 14 koszyczków.

I Miejsce - KGW Brzezinka Dolna
II Miejsce - KGW Głębowice, KGW Andrychów, Gospodynie z Frydrychowic, KGW Roczyny, KGW Sułkowice Łęg, KGW Rzyki, KGW Targanice, KGW Gierałtowiczki
III Miejsce - KGW Sułkowice Bolęcina, KGW Targanice Dolne, KGW Zagórnik, KGW Inwałd

Konkurs na najpiękniejszą palmę wielkanocną. Komisja poddała ocenie 11 palm.

I Miejsce - KGW Inwałd
II Miejsce - KGW Zagórnik, Gospodynie z Gierałtowiczek, KGW Rzyki, KGW Sułkowice Łęg, KGW Węglówka
III Miejsce - KGW Andrychów, KGW Sułkowice Bolęcina, KGW Nidek, KGW Targanice Dolne

Konkurs na najsmaczniejszą nalewkę. Poddano ocenie 15 nalewek.

I Miejsce - KGW Brzezinka
II Miejsce - KGW Węglówka
III Miejsce - KGW Roczyny
IV Miejsce - KGW Rzyki
V Miejsce - KGW Sułkowice Łęg

JSTen artykuł jest od andrychow.pl
http://www.nowiny.andrychow.pl/

Adres WWW tego artykułu to:
http://www.nowiny.andrychow.pl/modules.php?op=modload&name=News&file=article&sid=8497

Fatal error: Call to a member function Execute() on a non-object in /includes/pnSession.php on line 393