andrychow.pl


Duża Konferencja Pszczelarska w Andrychowie

Artykuły / Lokalne wydarzenia
Data: Niedziela , 07 Lutego 2016 - 21:07


Jeśli pszczoły wyginą, ludziom zostaną nie więcej niż 4 lata życia - powiedział kiedyś Albert Einstein. Nic dziwnego, że tematyka pszczół i zależność pomiędzy stosowaniem pestycydów a liczebnością naszych małych przyjaciół spędza sen z powiek nie tylko pszczelarzy. Zarząd Koła Pszczelarzy w Andrychowie zorganizował 6 lutego 2016 roku w Miejskim Domu Kultury w Andrychowie konferencję na temat środków chemicznych stosowanych w rolnictwie i ochrony owadów zapylających przed zatruciami. Przybyło kilkuset pszczelarzy w większości z regionu Polski Południowej. W otwarciu konferencji uczestniczył również Burmistrz Andrychowa - Tomasz Żak.

Podczas konferencji szczególną uwagę zwrócono na zależność pomiędzy stosowaniem pestycydów a liczebnością pszczół. Tematykę przedstawi Rafał Kołodziejczyk z Departamentu Ochrony Roślin Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Po referacie przybyli zapoznali się z produktami dla pszczół, wśród których dokładniej omówiono produkty zapobiegające i leczące Nosemę i działające ochronnie na larwy czerwiu przed roztoczami Varroa. W kolejnym wykładzie Prezydent Polskiego Związku Pszczelarskiego Tadeusz Sabat omówił sytuację w polskim pszczelarstwie.

Koło Pszczelarzy z Andrychowa zorganizowało konferencję wraz z firmą Babik Sabat. W holu MDK można było nabyć ule, stoły do odsklepiania, ciasto do karmienia wiosennego pszczół, preparaty do zwalczania chorób.

Czy w naszej okolicy mamy problem z umieralnością pszczół?

Dużo pszczół umiera z powodu złego stosowania oprysków, Pszczoły chorują również na choroby, które są zmorą wszystkich pszczelarzy w Polsce - warozę i nosemę. Andrychowskie Koło pszczelarzy zrzesza pszczelarzy z gminy Andrychów, ale dołączają do nas równiez pszczelarze z Wieprza, Nidku i okolic. Koło liczy ponad 70 członków, Liczba ta zmienia się. Rośnie liczba pszczelarzy. W naszej okolicy pszczelarze posiadają średniej wielkości pasieki liczące po 20 rodzin pszczelich. Są też takie, które mają po kilka rodzin. Żeby pasieka była opłacalna i można było z niej się utrzymać powinna liczyć conajmniej 300 rodzin - w przeciwnym wypadku może służyć jako dodatkowe źródło dochodu. Co roku w marcu lub w lutym - jeszcze przed odlotem pszczół kiedy zaczyna się wiosna i pszczelarze mają więcej czasu organizujemy tego rodzaju konferencje - mówi prezes Koła Pszczelarzy w Andrychowie - Jadwiga Sabat.
JS


Ten artykuł jest od andrychow.pl
http://www.nowiny.andrychow.pl/

Adres WWW tego artykułu to:
http://www.nowiny.andrychow.pl/modules.php?op=modload&name=News&file=article&sid=8472

Fatal error: Call to a member function Execute() on a non-object in /includes/pnSession.php on line 393