andrychow.pl


Uroczyste, ogólnopolskie otwarcie sezonu zimowego w Czarnym Groniu

Artykuły / Lokalne wydarzenia
Data: Niedziela , 27 Grudnia 2015 - 12:10


Jakiś czas temu w naszym regionie miała miejsce niecodzienna uroczystość - Ogólnopolskie Otwarcie Sezonu Zimowego. Zwlekaliśmy jakiś czas z opublikowaniem artykułu, czekając na najważniejszego gościa regionu - Panią Zimę, która w tym roku zapomniała o swoich obowiązkach i nie wybieliła w porę zieleni beskidzkiego krajobrazu. Cykliczna impreza narciarska organizowana co roku na stokach kolejnych stacji narciarskich Małopolski musiała odbyć się więc bez jej udziału, ale za to w jednym z najpiękniejszych i najdynamiczniej rozwijającym się zakątku Małopolski - najbardziej na zachód wysuniętej stacji narciarskiej w Małopolsce - Czarnym Groniu. Od lat miejsce to jest postrzegane jako lider innowacyjnych pomysłów i rozwiązań w branży turystycznej, hotelarskiej i rekreacyjnej. Na uroczystość przybyli posłowie na sejm RP, przedstawiciele organizacji turystycznych - krajowych i regionalnych oraz władze samorządowe województwa Małopolskiego i gminy Andrychów. Impreza była również okazją do otwarcia kolejnej atrakcji ośrodka - nowego wyciągu krzesełkowego na dolnym stoku.

Cykl imprez otwarcia rozpoczął się przed południem w hotelu Czarny Groń od specjalistycznego seminarium - cyklu prezentacji mających na celu naświetlenie procesu rozwoju i promocji polskich stacji narciarskich.

Uroczystego otwarcia sympozjum dokonał burmistrz Andrychowa - Tomasz Żak. W prezentacjach tematycznych wystąpili m.in. Tomasz Andrejko (prezes Czarnego Gronia), który przedstawił plany rozwoju jednej z najprężniej rozwijających się stacji narciarskiej południa Polski. Dużym zainteresowaniem przybyłych cieszył się wykład adwokata - Małgorzaty Kulig-Juźwiak poświęcony aspektom prawnym inwestycji mających na celu rozwój ośrodków narciarskich i infrastruktury sportów zimowych w Polsce.

Kolejny prelegent - andrychowianin, prezes Polskiego Związku Sportu Niepełnosprawnych "Start", oraz prezes Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego - Łukasz Szeliga przedstawił wykład dotyczący rozwoju sportu wśród osób niepełnosprawnych. O tym jak zmieniło się podejście do reklamy i przedstawiania wizerunków m.in. obiektów narciarskich opowiedział kolejny prelegent - Marcin Świdowski z firmy WebCamera.Pl, dynamicznie rozwijającej się firmy z Małopolski, umożliwiającej zabudowanie w strony internetowe przekazu obrazu w czasie rzeczywistym. Firma powstała w 2006 roku wykorzystując dostępne w tamtym czasie technologie transmisji online w internecie. Od tamtej pory wiele się zmieniło. Przekazywany przez firmę obraz jest już jakości HD, a obraz swoich kamer Webcamera oferuje na dowolną platformę - począwszy od smartfonów a skończywszy na przekazie wizji do licznych stacji telewizyjnych. Obraz oferowany przez Webcamere dostępny jest na wielu portalach ogólnopolskich, a widgety znajdują się na niezliczonej liczbie stron internetowych stacji narciarskich i portali zajmujących się tematyką sportów zimowych.

Paweł Mierniczak (prelekcja "Zimowa promocja Małopolski") oraz Jakub Szymański (wykład "Rozwój potencjału turystycznego - Małopolski Regionalny Program Operacyjny 2014-2020") uzmysłowili uczestnikom konferencji olbrzymią drogę którą przebył nasz region w ciągu ostatnich kilkunastu lat.

Zmiany dokonały się nie tylko w infrastrukturze. Małopolska posiada obecnie Wykształconą kadrę instruktorów i przewodników i jest w ścisłej czołówce jeśli chodzi o warunki do rozwoju sportów zimowych w Polsce. Co 5 Polak aktywnie spędza zimą czas właśnie u nas. Małopolska jest w tej kwestii liderem! W ubiegłym roku odwiedziło nas 13 mln osób z czego 3 mln to turyści zagraniczni. Podstawowymi klientami infrastruktury narciarskiej są Małopolanie, ale licznie odwiedzają nasz również mieszkańcy Śląska i Mazowsza. Systematycznie rośnie również liczba turystów z Wielkiej Brytanii i Niemiec. Stacji narciarskich przybywa.

W chwili obecnej Małopolska posiada 62 stacje narciarskie oraz 25 miejsc posiadających stacje biegowe. Samorząd Małopolski opracował koncepcję tras rowerowych i biegowych oraz prowadzi wiele działań w zakresie promocji sportu i turystyki. Jednym z najnowszym działań jest film nakręcony w konwencji bajkowej - promujący zimowe walory Małopolski w oparciu o bajkę "Kopciuszek". Spot reklamowy emitowano m.in. na antenie CNN.

Po konferencji prasowej zorganizowanej na zakończenie sympozjum, której główny wątek dotyczył konieczności zmian prawa i baw inwestorów dotyczących niejasnych przepisów regulujących budowy nowych inwestycji rekreacyjno-sportowych - przedstawiciele mediów, najważniejszych portali internetowych - branżowych i regionalnych oraz władze samorządowe i zaproszeni goście mieli okazję przejechać się po raz pierwszy nowo otwartym wyciągiem krzesełkowym.

Jakie wrażenia z tej historycznej chwili? Siedząc na nowym "krzesełku" zachwyciła nas (kolejny już raz) wspaniała panorama okolicy, cisza, majestat gór i bezszelestnie poruszające się krzesełka wyciągu, który z pewnością przypadnie do gustu tym, którzy do tej pory musieli korzystać z wyciągu orczykowego.

Młodzi ludzie jeżdżący na nartach i snowboardzie przyzwyczajeni do świetnych warunków panujących w Czarnym Groniu nie zdają sobie sprawy, jak wiele zmieniło się tam od momentu, gdy narciarze na Leskowiec wyjeżdżali tzw. "wyrwirączką".

Eksplozja infrastruktury i pomysłów na rozwój regionu nastąpiła po 2003 roku, kiedy to dawny, niedoinwestowany ośrodek wypoczynkowy Andrychowskiej Fabryki Maszyn kupił prywatny właściciel i rozpoczął przemyślane inwestycje w infrastrukturę turystyczną, sportową i rekreacyjną. Od tamtej pory krok po kroku spełniają się jego marzenia, zmierzające do budowy nowoczesnego ośrodka narciarskiego w Beskidzie Małym, będącego chlubą regionu.

Piękna historia narciarstwa w Beskidzie Małym sięga co prawda okresu międzywojennego, ale prawdziwy boom nastąpił w ostatnich kilkudziesięciu latach. W latach 80 rozpoczął swoją działalność wyciąg na Pracicy, należący do Zakładowego Koła TKKF "Andoria", uzupełniając stary wyciąg zaczepowy (wyrwirączkę) na Leskowcu, działający od roku 1952.

Linę montował m. in. Jerzy Zieliński. Samonośna lina nie miała zaczepów. Narciarze musieli wpinać się do niej specjalnymi zaczepami. Jako napęd wykorzystano silnik E60 z Wytwórni Silników Wysokoprężnych. O silnik wystarał się inżynier Błocki. Problemem był start silnika. Aby go uruchomić trzeba było rozpalić ognisko, które podgrzewało wstępnie olej silnika wyposażonej w dwa koła zamachowe, archaiczną jak na dzisiejsze czasy konstrukcję. Silnik zamontowany był na górze stoku narciarskiego. Stok slalomowy znajdował się pod opieką sekcji narciarskiej "Włókniarza" AZPB. Pierwsi narciarze z rozrzewnieniem wspominają tamten czas.

Pamiętają popularne po wojnie wiązania długorzemienne - langrimeny, mocno spinające nogę z nartą, bardzo niebezpieczne w razie upadku... można było złamać nogę lub nartę. Rzemienie wiązało się pod obcasem (na specjalnych zaczepach) lub pod nartą. Specjalne rzemienie miały długość do 1,5 m i szerokość ok. 15mm. Rzemienie robił w Andrychowie Pan Gumoś - miłośnik narciarstwa. Zakład mieścił się na ulicy Krakowskiej obok obecnego zakładu szewskiego. To tyle z historii - wróćmy do teraźniejszości :)

Jak wspomnieliśmy - aura nie była w tym roku łaskawa dla organizatorów uroczystego otwarcia sezonu narciarciarskiego. Punkt kulminacyjny imprezy odbył się na lodowisku w ośrodku Czarny Groń.

Otwarcie sezonu zimowego organizowane jest przez Małopolską Organizację Turystyczną, promującą wydarzenia turystyczne i rekreacyjne regionu oraz całą infrastrukturę narciarską - 65 stacji narciarskich, kilkaset wyciągów narciarskich, 250 km nartostrad, trasy biegowe, infrastrukturę hotelową i gastronomiczną.

W obecności licznie zaproszonych gości uroczystego otwarcia sezonu dokonał Jacek Krupa - Marszałek województwa Małopolskiego w towarzystwie Marka Sowy - posła na sejm RP, Leszka Zegzdy - Prezesa Małopolskiej Organizacji Turystycznej, Tomasza Andrejki - Prezesa Czarnego Gronia oraz Tomasza Żaka - Burmistrza Andrychowa.

Była muzyka góralska, występy dzieci i młodzieży oraz specjalny występ człowieka flagi - Łukasza Świrka - zdobywcy pucharu świata we wspinaczce sportowej na czas oraz uczestnika popularnego programu telewizyjnego Mam Talent.

Zobaczcie jak było!

JS
Ten artykuł jest od andrychow.pl
http://www.nowiny.andrychow.pl/

Adres WWW tego artykułu to:
http://www.nowiny.andrychow.pl/modules.php?op=modload&name=News&file=article&sid=8454

Fatal error: Call to a member function Execute() on a non-object in /includes/pnSession.php on line 393