andrychow.pl


Krystyna Janda - "Ucho Gardło Nóż"... bałkańskie "Medaliony"

Artykuły / Lokalne wydarzenia
Data: Sobota , 07 Listopada 2015 - 09:23


W piątkowy, spokojny wieczór, publiczność przybyła na spektakl "Ucho Gardło Nóż" obejrzała kolejny popis talentu Krystyny Jandy, mistrzyni monodramów, która gościła u nas ze sztuką "Ucho Gardło Nóż". Tutaj kończy się spokój, zaczyna nerwowy śmiech i bolesna prawda. Jaki obraz zobaczyliśmy na scenie? Porażający, paraliżujący i przerażający. W ubogiej scenografii, dopiero co rozpakowanych, nowych mebli pojawiają się wspomnienia i opisy scen, które wydarzyły się w czasie wojennej, bałkańskiej zawieruchy, przerażając po latach faktem, że działy się tuż obok, niemal w centrum Europy. Czytaliście "Medaliony" Nałkowskiej? Podobne "Medaliony" zawisły na szyi, a właściwie w umyśle Tonki Babić - głównej bohaterki monodramu w której życie wcieliła się Krystyna Janda.

Pamiętacie? Ja pamiętam do tej chwili. Jako młodzi ludzie czytaliśmy "Medaliony" Zofii Nałkowskiej z "bezpiecznej odległości". Prawda o ludziach w niej zawarta była nie do opisania. Niestety, prawda ta powraca coraz częściej z relacji działań wojennych i ognisk zapalnych na całym świecie, wystawiając ludzkości przerażające świadectwo. Niemal na bieżąco z ekranów TV i internetu docierają do nas kolejne komunikaty o traumach setek tysięcy ludzi na całym świecie. Setek tysięcy współczesnych Tonek Babić...

Główna bohaterka "Ucho Gardło Nóż" - Serbka z kupionym na lewo chorwackim obywatelstwem cierpi na syndrom PTSD (Post Traumatic Stress Disorder). Po fatalnym dzieciństwie i młodości nie do pozazdroszczenia czekało ją coś znacznie gorszego - wstrząsające wydarzenia, widziane na własne oczy i zasłyszane z "pierwszej ręki" linii frontu wojny domowej. Jak żyć z takim bagażem? Jak znaleźć sens i siłę do dalszego życia?

Cyniczny śmiech, wulgarne słownictwo, dystans do powojennej rzeczywistości, traumatyczne wspomnienia, język wojny, bezsilność wobec własnej pamięci uzmysławiają nam, że przemoc i Wojna nie są wydarzeniem mającym swój koniec. Trwają w umysłach nadal, do momentu, gdy nie umrze ostatni ich świadek.

"Ucho Gardło Nóż" to bezsprzecznie jeden z najmocniejszych spektakli które dane nam było obejrzeć na scenie MDK. Zostaliśmy zbombardowani totalną ambiwalencją. Wyposażeni w smartfony, laptopy, względnie bezpieczni finansowo otrzymaliśmy dawkę przemocy, która nie wyszła do nas z bezpiecznego ekranu TV, lecz stanęła przed nami oko w oko. My, bezpieczni, zajęci problemami, które w innych realiach byłyby zupełnie błahe, uwikłani w bzdurne polemiki, ogłupiani stekiem sprzecznych informacji i tysiącami reklam - sami nie wiemy już, co jest dla nas naprawdę dobre. Brniemy krok za krokiem w obojętność, traktując własne szczęście jak przywilej, który dano nam na wieczność. Niestety. Konflikt na Bałkanach i wydarzenia dziejące się obecnie w Europie pokazują, jak łatwo z "cywilizowanych" ludzi stajemy się bestiami, zdolnymi wykonywać na rozkaz najstraszliwsze zbrodnie.

Ze sceny płynie monolog pełen naprzemiennej złości, rozczarowania, żalu za życiem, drwiny z medialnego, trywialnego przekazu i manipulacji tragedią. Natłok negatywnych emocji, żarty z najbliższych, balansowanie na krawędzi dobrego smaku, beztroskie wspomnienia, tematy tabu, przyjaźń, seks, opisy bestialstwa. Nocny rachunek sumienia, prawda o nas samych i poza fizycznym bólu nie do opisania.

Jak będzie wyglądała współczesna wojna w dobie smartfonów i sieci społecznościowych? Informacje z frontu online... Nie będzie czekania na listy. Ojcowie i synowie pójdą na wojnę razem z matkami, dziećmi, żonami, rodzicami... mając ich tuż obok prawdziwego życia w wirtualnym świecie. Aktorka bezbłędnie wciąga publiczność w świat pełen skrajnych emocji, śmiejemy się niemal mechanicznie, chociaż śmiech nasz podobny jest do śmiechu z żartu opowiadanego na pogrzebie najbliższych. Bezmiar tragedii uderza w nas nienormalną dawką traumatycznej adrenaliny.

Wulgaryzmy? One były w tym spektaklu najmniej przerażające. Spektakl był opowieścią kobiety, która po swoich przeżyciach nie może spać... Spaliście?


JSTen artykuł jest od andrychow.pl
http://www.nowiny.andrychow.pl/

Adres WWW tego artykułu to:
http://www.nowiny.andrychow.pl/modules.php?op=modload&name=News&file=article&sid=8408

Fatal error: Call to a member function Execute() on a non-object in /includes/pnSession.php on line 393