andrychow.pl


Rewolucja balonowa. Requiem dla koła fortuny...

Artykuły / Lokalne wydarzenia
Data: Czwartek , 15 Października 2015 - 22:53


Mamy szczęście. Wielkie szczęście. Patrząc na historię Europy mało jest takich jej fragmentów w których rewolucje odbywały się wyłącznie w głowach. Znacznie częściej, niestety, było to na ulicach miast. W czwartek, 15 października 2015 r. do Andrychowa przyjechał Teatr Polska ze spektaklem "Rewolucja Balonowa" - opowieści o zmianach społecznych, ekonomicznych i mentalnych, które działy się równolegle ze zmianami ustrojowymi w naszym kraju. Jak wyglądały te zmiany z punktu widzenia dorosłych - wiemy aż za dobrze z niebieskich ekranów, gdzie tysiące gadających głów spierało się o... no właśnie... o co? Jak te same, rewolucyjne spory i zmiany odbijały się w psychice dzieci, które były świadkami "narodzin" wolności? No cóż. W ferworze nieprzemyślanej paplaniny dorośli ze zdziwieniem spostrzegli, że "te" dzieci mają już ponad... trzydzieści lat.

Główna bohaterka - jedna z takich właśnie - "dużych dziewczynek" opowiedziała nam swoją historię, przewijając przed widownią charakterystyczne znaki czasów swojego dzieciństwa.

Mnóstwo fotografii, przedmiotów i pojęć, guma balonowa, chipsy, mydełko Fa, hity muzyczne, wyjazdy na zachód, popularne seriale i teleturnieje oglądane przez rodziców... a tuż obok, niemal równolegle do tsunami produktów w kolorowych opakowaniach, zachłyśnięcia się "wolnością" i "dobrobytem" toczyło się normalne, zwyczajne życie, ze swoimi odwiecznymi prawami i standardami nie poddającymi się nowym regułom.

W dobie pogoni za produktem - uczucia odstawiono na boczny tor. Rodzice zachłyśnięci nowymi możliwościami zapomnieli o dzieciach, porzucając je dla seriali tv, zdobywania kolejnych gadżetów technologicznych i kariery w sieciach nowego marketingu. Na ruinach uczuć swoich rodziców pokolenie dzisiejszych trzydziestolatków budowało z trudem własne ja. Na ziemi, "spalonej" dobrobytem zza zachodniej granicy - maluchy tamtej epoki stawiały fundamenty swojej emocjonalnej przyszłości. Czy im się to udało? Czy byli (są) dumni z pokolenia rodziców, które pozostawiło ich dla koła fortuny?

Rewolucja balonowa to monodram który powstał specjalnie dla Katarzyny Marii Zielińskiej. To utwór autorstwa zdobywczyni Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej - Julii Holewińskiej. Spektakl stara się zadawać pytania i odpowiadać na nie bez zbędnej otoczki i histerycznej oceny. Nie jest to tradycyjne, polskie larum, lecz żartobliwe podsumowanie śmieszności i ułudy źle zrozumianej wolności, spychającej najmłodszych do odkrywania dorosłości w niekontrolowany, nieprzewidywalny i niesprawdzony wcześniej sposób, na bazie nowych standardów nakreślonych chaotycznie i niedbale.

Czy taka "matura" i wejście w dorosłość bez wstydu z wszystkimi tego konsekwencjami to dobry towar? Niestety. Po odrzuceniu kolorowego opakowania pozostała szara rzeczywistość, niespłacone raty i przypadkowe dzieci.

Czy monolog przeplatany parodiami wspomnień i zafałszowanymi nutami przebojów lat 90'tych pozwolił pośmiać się z własnych wspomnień i błędów? Czy pozwolił spojrzeć na przeszłość z przymrużeniem oka? Odpowiedź na to pytanie jest wprost proporcjonalna do wieku widza.
JSTen artykuł jest od andrychow.pl
http://www.nowiny.andrychow.pl/

Adres WWW tego artykułu to:
http://www.nowiny.andrychow.pl/modules.php?op=modload&name=News&file=article&sid=8390

Fatal error: Call to a member function Execute() on a non-object in /includes/pnSession.php on line 393