andrychow.pl


REWOLUCJA!... czy tylko balonowa?

Artykuły / Lokalne wydarzenia
Data: Poniedziałek , 12 Października 2015 - 18:06


"Rewolucja balonowa" to tytuł monodramu prezentowanego w Teatrze Powszechnym w Warszawie. Za rolę Wiktorii w tym monodramie Katarzyna Maria Zielińska otrzymała w 2012 r. nagrodę dla najlepszej aktorki na 3. koszalińskich Konfrontacjach Młodych m-teatr. Nową, odświeżoną wersję "Rewolucji balonowej" będzie można obejrzeć w ramach Programu TEATR POLSKA w najbliższy czwartek 15 października w Miejskim Domu Kultury w Andrychowie. Początek o godz. 18.00. Bilety w cenie 20 zł i 15 zł (zbiorowe 10 zł) do nabycia w MDK lub online: www.kultura.andrychow.eu"Rewolucja balonowa" to połączenie spektaklu teatralnego z koncertem. Katarzynie Marii Zielińskiej towarzyszy, grający na kontrabasie, Ksawery Wójciński. Muzyka nadaje rytm akcji, a także przywołuje cytaty muzyczne (m.in. z utworów Kultu, Republiki, Papa Dance). Spektakl jest sentymentalną, ale i nieco ironiczną opowieścią o polskiej transformacji ustrojowej lat dziewięćdziesiątych, widzianej oczami małej dziewczynki. Wraz z Wiktorią widzowie przypominają sobie, co zachwycało wówczas nowością i dostępnością, a co teraz wydaje się kiczem i tandetą. Wspomnienie początków demokracji widzianej oczami dziecka pełne jest ówczesnych piosenek, programów telewizyjnych, wcześniej niedostępnych słodyczy i zabawek. Na historię nie muszą składać się wyłącznie wielkie wydarzenia. Historia to także mała narracja - bez politykierstwa i partyjnych podziałów, za to z lekką drwiną, żartem, ale i nostalgią za czasami dzieciństwa. W spektaklu nie ma przemian ustrojowych, jest zwyczajna radość z wolności, a kameralna forma teatralna ma większą siłę oddziaływania niż niejedna monumentalna inscenizacja.
Katarzyna Maria Zielińska znana jest szerszej publiczności z roli Eli w serialu "Brzydula". Obecnie gra Dianę w serialu "Barwy Szczęścia". Na ekranach kinowych można było ją oglądać m.in. w filmie "Jesteś Bogiem". W Teatrze Powszechnym występuje obecnie w spektaklach "Wojna i pokój" i "Dziewczyny do wzięcia".

Przed spektaklem o godz. 15.00 zapraszamy na bezpłatne warsztaty "Moja Rewolucja Balonowa", które mają na celu przybliżenie uczestnikom konwencji teatru dokumentalnego. Warsztaty poprowadzą: Katarzyna Maria Zielińska i Katarzyna Wojciechowska-Reiber. Zapraszamy dorosłych i młodzież od 13 lat. Bliższe informacje i zapisy na warsztaty: tel. 602 287 238.

Prezentacja "Rewolucji balonowej" odbędzie się w ramach siódmej edycji Programu TEATR POLSKA Instytutu Teatralnego w Warszawie. W przeddzień andrychowskiego pokazu spektakl obejrzą mieszkańcy Czechowic-Dziedzic, a po nas będzie wystawiony w Choroszczy, Bielsku Podlaskim i Suwałkach. Ogółem w tym roku w objazd po kraju wyruszyło 18 spektakli wybranych spośród 91 zgłoszeń nadesłanych przez teatry z całej Polski. Dzięki staraniom CKiW dwa nominowane spektakle będzie można obejrzeć w Andrychowie. Drugim będzie "Tato" z Teatru Bagatela w Krakowie (MDK - 16 listopada).

Info: Kultura.andrychow.eu


Ten artykuł jest od andrychow.pl
http://www.nowiny.andrychow.pl/

Adres WWW tego artykułu to:
http://www.nowiny.andrychow.pl/modules.php?op=modload&name=News&file=article&sid=8385

Fatal error: Call to a member function Execute() on a non-object in /includes/pnSession.php on line 393