andrychow.pl


1000 lat "Dwójko"!

Artykuły / Lokalne wydarzenia
Data: Niedziela , 13 Września 2015 - 14:13


W piątek i sobotę, 11 i 12 września 2015 r. społeczność Szkoły Podstawowej nr 2 im. Marii Konopnickiej w Andrychowie świętowała Jubileusz 125-lecia. Obchody rozpoczęła uroczysta Msza św. w Kościele św. Macieja w Andrychowie. W sobotnie południe wiekowy budynek szkolny wypełnił się mnóstwem wspomnień, wzruszeń, spotkań, ależ też wymowną ciszą - pamięcią o pedagogach, których nie ma już wśród nas, lecz pozostaną na długo w pamięci tych, którzy zawdzięczają im swoje wykształcenie. Grono pedagogiczne, dyrekcja i uczniowie przygotowali uroczystość, którą długo będziemy pamiętać. Nie zabrakło w niej opowiadań o skomplikowanej historii szkoły, która mimo wojennej zawieruchy przetrwała, stając się bazą dydaktyczną dla wielu pokoleń mieszkańców Andrychowa. Historia placówki rozpoczęła się 1 IX 1889 r. Początkiem jej istnienia było połączenie 2 osobnych szkół ludowych: dwuklasowej szkoły żeńskiej i czteroklasowej szkoły ludowej męskiej.

Program artystyczny w wykonaniu uczniów i absolwentów, przemowy zaproszonych gości, byłych i obecnej dyrektor szkoły, poczęstunek jubileuszowym, wspaniałym tortem, zwiedzanie szkoły i wystaw okolicznościowych - to wszystko towarzyszyło byłym uczniom "Dwójki", lecz najważniejsze były wspomnienia płynące niemal z każdego kąta tego zacnego budynku. Dawne chwile pojawiały się w każdej znajomej źrenicy oka. Na widok dawnych przyjaciół i przyjaciółek znikały lata dzielące nas od ostatnich spotkań w szkolnych murach.

W spotkaniu oprócz społeczności szkolnej i zaproszonych gości uczestniczył proboszcz parafii Św. Macieja - ks. prałat Stanisław Czernik, przedstawiciele Kuratorium Oświaty, dyrektorzy placówek edukacyjnych, radni, przedstawiciele instytucji i stowarzyszeń oraz władze samorządowe - burmistrz Andrychowa Tomasz Żak i Przewodniczący Rady Miejskiej Andrychowa - Roman Babski. Przedstawiciele władz samorządowych przekazali na ręce dyrektor szkoły - Elżbiety Górskiej - Zborowskiej okolicznościowy prezent - tablicę multimedialną.

Podczas przemówień była dyrektor szkoły - mgr Anna Gancarczyk podkreśliła, że prawdziwą misją tego rodzaju placówki jest wychowanie dobrego człowieka. Dwójka ma w tym dziele swój własny, niepodważalny udział. Z jej murów wyszło wielu niezwykłych absolwentów, sławiących imię nie tylko szkoły i miasta, ale również - całego naszego kraju.

Po części artystycznej przygotowanej przez dzieci i młodzież szkolną można było obejrzeć wiele okolicznościowych wystaw, porównać wspomnienia z obecnym stanem szkoły, a także... skosztować bardzo smacznych specjałów przygotowanych przez pedagogów! Zapraszamy na fotoreportaż!Absolwent
JS


Ten artykuł jest od andrychow.pl
http://www.nowiny.andrychow.pl/

Adres WWW tego artykułu to:
http://www.nowiny.andrychow.pl/modules.php?op=modload&name=News&file=article&sid=8355

Fatal error: Call to a member function Execute() on a non-object in /includes/pnSession.php on line 393