andrychow.pl


Wiatrak z Inwałdu zdobył Grand Prix!

Artykuły / Lokalne wydarzenia
Data: Niedziela , 13 Września 2015 - 12:51


Gospodynie Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Andrychowie kolejny raz spotkały się w świetlicy ABS Banku Spółdzielczego na konkursie stroików dożynkowych. Wydawałoby się, że w tym temacie już wszystko zostało powiedziane i wykonane, a ludowe artystki tworzące od lat wspaniałe kompozycje z darów ziemi nie znajdą nowych inspiracji i pomysłów. To oczywiście nieprawda! Gospodynie po raz kolejny pokazały, że tradycja nie jest martwym powielaniem wzorców z przeszłości, lecz twórczym działaniem inspirowanym pracą i doświadczeniem poprzednich pokoleń, źródłem niewyczerpanych pomysłów, dopracowanych w najmniejszych nawet szczegółach.

Piękne dożynkowe stroiki będzie można było oglądać podczas dożynek gminnych w Sułkowicach Łęgu. Gmina Andrychów i Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie od lat dokumentuje konkursy i wystawiane na nich prace - stając się w ten sposób źródłem wiedzy i inspiracją dla twórców ludowych z całej Polski.

Kopuła kościoła, wiatrak - spichlerz, wóz z plonami, koszyczki z kwiatami - 15 stroików konkursowych zachwycało kompozycją, kolorem materiałów i starannościa wykonania.

Komisja konkursowa miała nie lada kłopot!

Grand Prix postanowiono przyznać stroikowi KGW z Inwałd, I miejsce zdobył stroik KGW Roczyny, II miejsce - KGW Gierałtowiczki, KGW Głębowice, KGW z Andrychów a III miejsce - KGW Targanice, KWG Sułkowice Łęg, KGW Rzyki i KGW Brzezinka.

W spotkaniu tradycyjnie uczestniczyli zaproszeni goście i przyjaciele Stowarzyszenia. Tym razem za stołem zasiedli burmistrz Andrychowa Tomasz Żak, prezes MSH Wizan Jerzy Chylewski i Renata Pszczółka z ABS Bank Spółdzielczy.

15 raz Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich organizuje imprezy związane z dożynkami. Jedną z nich jest właśnie konkurs stroików dożynkowych finansowany z programu Urzędu Miejskigo w Andrychowie - "Bukiety zielne i stroiki dożynkowy jako obrzęd ludowy w Gminie Andrychów"

Patronat medialny nad imprezą objęły Radio Andrychów i Nowiny Andrychowskie oraz miejski portal internetowy - www.andrychow.pl Prezes SGW podziękowała przedstawicielom lokalnej prasy za przekazywanie nie tylko wiadomości o działaniach Stowarzyszenia ale też za ukazywanie piękna naszych lokalnych tradycji.

Ten rok dał nam wszystkim do zrozumienia, że nie wszystko zależy od rolnika. Boże z Twoich rąk żyjemy, lecz naszymi pracujemy. - powiedziała witając przybyłych gości prezes SGW - Czesława Wojewodzic.

Wśród przybyłych gości nie zabrakło prezesa MSH Wizan - Jerzego Chylewskiego. MSH Wizan rozpoznawalna jest wśród mieszkańców Gminy Andrychów nie tylko poprzez działania biznesowe, ale też przez działalność dobroczynną i społeczną. Współpraca jest najlepszą reklamą - Wizan nie tylko patrzy zysku i obrotów, ale też wielkiej współpracy i działalności na rzecz lokalnej społeczności. Wizan zapracował sobie na swoją renomę przez wiele lat. Gospodynie bardzo lubia tą sieć sklepów - chętnie kupując jej towary. Nic dziwnego - są nie tylko w dobrej cenie, ale też - jak np. tradycyjne chleb inwałdzki - rozpoznawalnym produktem lokalnym! Piekarnia w Inwałdzie robi Chleb Inwałdzki tradycyjną metodą - na zakwasie, ręcznie. Nie ma chemii w tym pieczywie. MSH Wizan wystąpił do Warszawy na Chleb Inwałdzki 2 kg. o przyznanie status produktu tradycyjnego. Otrzymał już wstępną opinię i potwierdzenie bardzo dobrej jakości swojego pieczywa. Teraz MSH musi odowodnić, że pieczywo jest produkowane od 40 lat - to bardzo trudne, ale wykonalne zadanie. Warszawa już zgodziła się aby przyznać temu - sztandarowemu produktowi Spółdzielni wyróżnienie za jego nienaganną jakość.

Podczas spotkania Burmistrz Andrychowa Tomasz Żak podziękował Gospodynim za zaproszenie. Zawsze z wielką przyjemnością odwiedzam Wasze spotkania. Chylę czoła przed tymi pięknymi stroikami i przed tym co robicie. - powiedział

Co roku Panie zaskakujecie nas niezwykłymi pomysłami - podkreślała ogromą inwencję twórczą Pani Renata Pszczółka z ABS Banku Spółdzielczego, który również zalicza się do ścisłej czołówki przyjaciół Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich, oraz przyjaciół Gminy Andrychów - współuczestnicząc w życiu społecznym, działaniach dobroczynnych i pięknej pracy na rzecz podtrzymywania lokalnego patriotyzmu i działań na rzecz lokalnej społeczności.

Zobaczcie fotoreportaż z konkursu stroików dożynkowych!Komisja konkursowa  • Zofia Oboza - wiceprezes SGW Andrychów

  • Zofia Moskwik - wiceprezes SGW Andrychów

  • Irena Zych - sekretarz SGW Andrychów


postanowiła przyznać następujące nagrody :


GRAND PRIX

KGW Inwałd
KGW Inwałd


I Miejsce

KGW Roczyny
KGW RoczynyII miejsce


KWGGierałtowiczki

KGW Głębowice

KGW z Andrychów
KGW Gierałtowiczki

KGW Głębowice

KGW Andrychów


III miejsce


KGW Targanice

KWG Sułkowice Łęg

KGW Rzyki

KGW Brzezinka
KGW Targanice Górne

KGW Sułkowice Łęg

KGW Rzyki

KGW Brzezinka
KGW Targanice Dolne

KGW Wieprz

KGW Zagórnik

KGW Frydrychowice

KGW Sułkowice Bolęcina

KGW NidekJS


Ten artykuł jest od andrychow.pl
http://www.nowiny.andrychow.pl/

Adres WWW tego artykułu to:
http://www.nowiny.andrychow.pl/modules.php?op=modload&name=News&file=article&sid=8354

Fatal error: Call to a member function Execute() on a non-object in /includes/pnSession.php on line 393