andrychow.pl


III Konkurs Bukietów Zielnych - Hotel&SPA Czarny Groń, Rzyki Praciaki

Artykuły / Lokalne wydarzenia
Data: Piątek , 21 Sierpnia 2015 - 00:50


14 sierpnia 2015 r. o godzinie 16.00 w Hotelu&SPA Czarny Groń w Rzykach Praciakach Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich rozpoczęło III Konkurs Bukietów Zielnych. Konkurs udowadnia, że bukiet zielny - przed laty bardzo popularny i ważny zwyczaj - powraca do łask. Coraz częściej zastanawiamy się jak bardzo poprzez nasze odejście od natury zatraciliśmy część naszego człowieczeństwa. Natura nas uczy, bawi, cieszy, ale też - uzdrawia. Coraz częściej zachwycamy się, ale też rozumiemy jej ogromną siłę. Układając kwiaty i zioła w kompozycje, które mogą przetrwać długi czas uczymy się od nowa wiedzy, która kiedyś przekazywana była naturalnie - z pokolenia na pokolenie.

Uczestniczkami konkursu były przedstawicielki Kół Gospodyń Wiejskich gmin Andrychów, Wieprz, Osiek, Wiśniowa, Kęty i Mucharz. Inspiracją dla stworzenia konkursu była również piękna, wielowiekowa tradycja obchodzenia przez Gospodynie Święta Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, czy też Święta Zaśnięcia Maryi, albo też Uroczystości Matki Boskiej Zielnej.

Gospodynie wspólnie postanowiły zorganizować tematyczny konkurs rękodzieła ludowego poświęcony sztuce wykonywania bukietów oraz wiedzy o tradycji - w tym: wiedzy o gatunkach, własnościach leczniczych i zastosowaniu większości święconych podczas tego szczególnego święta roślin i ziół.

Święto Matki Boskiej Zielnej, obchodzone jest w całym naszym kraju. Powiat wadowicki na mapie obchodów świąt, w tym również Święta Matki Boskiej Zielnej ma szczególne miejsce. To właśnie u nas, tuż obok - w Kalwarii Zebrzydowskiej odbywają się piękne inscenizacje Zaśnięcia Marii oraz jej Wniebowzięcia.

Dla wszystkich gości zatańczył, zaśpiewał i przygotował piękny program zespół "Mali Węglowianie" - Koła Gospodyń Wiejskich z gminy Wiśniowa powiat Myślenice.

Dzieci zaprezentowały program - inscenizację wiejskiego wesela. Na zakończenie występu poczęstowały szanownych gości pięknie wyglądającymi - pysznymi wypiekami. Zespół działa przy kole Gospodyń.
To był dla dzieci dzień pełen przygód! Zespół przed występem dzięki uprzejmości Czarnego Gronia skorzystał z jednej z wielu atrakcji Ośrodka - Magicznej Osady!

Podczas konkursu młodzi artyści zaprezentowali zaślubiny Jasieńka i Maryny - kolejny program w którym propagują wiedzę o zwyczajach i obyczajach regionu, muzykę, tańce, przyśpiewki , obrzędy i tradycje związane tym razem z zaślubinami.

Na scenie zaprezentował się również zespół młodzieżowy i folklorystyczny z Kozińca. Ludowa Kapela "Kozinianie" z Kozińca to dziecięcy zespół "Dutki" i młodzieżowa kapela folkowa. Opiekunem artstycznym jest Tadeusz Wojtanek. Zespół pięknie prezentuje czysty folklor górali Beskidu Wysokiego i Małego.

Komisja konkursowa: Przewodnicząca komisji - Zofia Oboza wraz ze Stefanią Matejko-Zaremba oraz Mirosławą Wieczorek oceniła 36 bukietów - 21 bukietów przygotowanych przez Koła Gospodyń Wieskich oraz 15 bukietów indywidualnych.

Dla wszystkich gości zaśpiewali soliści zespołu "Śląsk" Zabawa była przednia! W śpiew włączyła się cała sala - wszyscy razem śpiewali popularne piosenki - kołysząc się w rytm muzyki. Po kilku utworach większa część publiczności wstała, bo nogi same rwały się do tańca!

Pełny fotoreportaż z imprezy dostępny jest na stronie www.sgw.andrychow.pl
JS


Ten artykuł jest od andrychow.pl
http://www.nowiny.andrychow.pl/

Adres WWW tego artykułu to:
http://www.nowiny.andrychow.pl/modules.php?op=modload&name=News&file=article&sid=8336

Fatal error: Call to a member function Execute() on a non-object in /includes/pnSession.php on line 393