andrychow.pl


Cudeńka z polnych kwiatów

Artykuły / Lokalne wydarzenia
Data: Poniedziałek , 17 Sierpnia 2015 - 21:46


Kiedyś była to ogromna, niezwykle popularna dziedzina wiedzy. Seniorzy i ludzie młodzi dobrze znali otaczającą ich roślinność. Korzystano głównie z dobroczynnych właściwości ziół, ale też - tworzono piękne bukiety. 13 sierpnia 2015 r. trzeci raz w historii Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich zorganizowano ciekawy kurs florystyczny. Od 3 lat prowadzi go profesjonalistka - Alicja Augustyn-Zielińska. Swoje umiejętności zdobywała nie tylko w Polsce, ale też w kilku krajach europejskich oraz Ameryce. Nie dziwi więc olbrzymia wiedza praktyczna i szereg niestandardowych pomysłów. "Każdy dzień powinien być dla nas nowym doświadczeniem. Dzień bez doświadczenia to dzień stracony" - twierdzi Pani Alicja. Z takim podejściem do życia - trudno o nudę. Zobaczcie jak piękne kompozycje stworzono podczas warsztatów!

Podczas spotkania prelegentka omówiła najważniejsze zasady, których powinno się przestrzegać w trakcie tworzenia bukietów zielnych. Co ważne -bukiety wykonano z kwiatów ogrodowych oraz takich, które możemy spotkać na łąkach. Mieczyki, astry, zatrwian, len (kuleczki kwitną na niebiesko), proso - podkreślające delikatność kompozycji - to tylko kilka z kilkunastu roślin, które znalazły się w bukietach.

Gospodynie dowiedziały się szeregu praktycznych informacji. Zatrwian pięknie zasusza się w tych samych kolorach, a występuje we wszystkich kolorach tęczy! Dziurawiec - jest bardzo dekoracyjny po przekwitnięciu i pięknie koresponduje z lnem. Tuż obok w bukiecie astromeria i mikołajek - ogromna różnorodność pomysłów.

Chciałam stworzyć namiastkę niekoszonej łąki. Im więcej takich kwiatów, tym kompozycja jest piękniejsza. Większość kwiatów nie potrzebuje naszej pomocy. Wyjątkiem są mieczyki, które możemy chronić przed zimą. Pięknie w bukietach wygląda również czarnuszka - zioło wykorzystywane w kuchni i florystyce, również piękne do suchych kompozycji - mówi Pani Alicja.

Prawie wszystkie kwiaty z bukietu (poza mieczykiem) można zasuszać, tworząc piękne trwałe kompozycje. Wśród roślin w bukietach znalazło się też kilka, które można zakupić na giełdzie. Do takich należała m.in. facja - liść do bukietów, który możemy zastąpić liśćmi np. derenia, jaśminu, lub orzecha - naszymi ogrodowymi odpowiednikami.

Celem warsztatów było zwrócenie uwagi na rośliny, które rosną tuż obok nas.

Każdy robił kompozycje dla siebie, ale też wykonano stroiki, które upiększyły stoły podczas zbliżającej się imprezy Konkursu Bukietów Zielnych w Czarnym Groniu. Prelegentka wytłumaczyła jak tworzyć kompozycje mogące przetrwać kilka tygodni lub dłużej. Panie nauczyły się posługiwać gąbką, dowiadując się jak ją moczyć, jak ciąć, jak przechowywać. Poruszano błędy, które popełnia się przy tworzeniu kompozycji, ale też przy tworzeniu bukietów. Czy wiecie, że tuż przed włożeniem do flakonu należy przycinać łodygi? Końcówki uciętych roślin na powietrzu zasklepiają się. Przed wsadzeniem do wazonu należy obciąć zasklepioną końcówkę, aby umożliwić wodzie dotarcie do łodygi.

Każda roślina się zasusza. Jeśli końcówka rośliny jest zasuszona nic nie daje wkładanie jej do wody. Jeśli umiemy kwiaty przetrzymać - będą nas dłużej cieszyć.

Panie dowiedziały się również jak się suszy róże. To proste. Odwracamy ją do góry łodygą, jak szyjka wyschnie to należy odwrócić główką do góry - rozdmuchać główkę (można np. suszarką do włosów) i w takiej postaci suszyć dalej.

Prelegentka radziła, żeby nie trzymać kompozycji suszonej dłużej niż miesiąc. Mimo, że bukiet nadal nam się podoba - to zabija to naszą kreatywność. Nie wymyślamy, nie tworzymy, a przecież to powinien być cel tworzenia kompozycji kwiatowych - nasza kreatywność i rozwój.

Warsztaty to część działań związanych z realizacją zadania publicznego Województwa Małopolskiego w dziedzinie kultury. pn. "Mecenat Małopolski", jak i innych projektów. Warsztaty przeprowadzane zostały w grupach 12 osobowych (6 seniorek i 6 młodych ludzi).

Zobaczcie co powstało podczas warsztatów!Bogaty fotoreportaż z warsztatów dostępny jest na stronie - www.sgw.andrychow.pl

JS


Ten artykuł jest od andrychow.pl
http://www.nowiny.andrychow.pl/

Adres WWW tego artykułu to:
http://www.nowiny.andrychow.pl/modules.php?op=modload&name=News&file=article&sid=8332

Fatal error: Call to a member function Execute() on a non-object in /includes/pnSession.php on line 393