andrychow.pl


Kulturalny piątek - wernisaż i Noc w teatrze - Megagaleria foto

Artykuły / Lokalne wydarzenia
Data: Sobota , 18 Lipca 2015 - 14:12


Kim bylibyśmy, gdyby nie marzenia, słowa niewypowiedziane, ulotne myśli, pragnienie szczęścia, akceptacji i spełnienia? Bezrozumnymi maszynami do zarabiania pieniędzy? Nie wszystkie nasze myśli dają się uporządkować tak, by ich opis był zrozumiały dla innych. Część z nich krąży w głowach wylewając się na papier, płótno, scenę... Mimo, że nie potrafimy jednoznacznie opisać samego procesu tworzenia - jest coś co sprawia, że artysta i widz w pewnym momencie współodczuwają, łącząc się myślami i uczuciem w niewypowiedzianej harmonii. Tym właśnie jest czysta sztuka i sens dzielenia się nią. 17. lipca, w piątkowe popołudnie mieliśmy okazję uczestniczyć w dwóch wydarzeniach kulturalnych, zorganizowanych przez Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie - wernisażu twórczości artystów z Tarnopola na Ukrainie - Swietlany Luciw i Wołodymyra Czornobaja oraz "Nocy Teatrów" - twórczych spotkań w plenerze amatorskich zespołów teatralnych.

Miejski Dom Kultury wypełniły prace, które trudno jednoznacznie sklasyfikować. Ich wspólną cechą jest swego rodzaju harmonia, zapis chwili, przypadku, duchowego stanu artystów. W trakcie wernisażu Wołodymyr Czornobaj opowiadał o technicznych aspektach tworzonej sztuki - zarówno przez niego, jak i przez nieobecną na wernisażu Swietłanę. Prezentowany był również film z nowatorskiego projektu, podczas którego na tafli wody powstawały na skutek dodawania różnego rodzaju barwników niezwykłe, barwne kompozycje. Grafika, malarstwo, niespotykana kanwa - stare konspekty, które stały się bazą do dalszych twórczych działań łącząc w jedną całość etap życia uporządkowanego, przewidywalnego, zrozumiałego - z artystyczną ekspresją, zakrywającą to, co dla nas oczywiste i policzalne.

Kilkaset metrów dalej, na tarasie Pałacu Bobrowskich dzieci i młodzież prezentowały spektakle teatralne. Podczas Nocy Teatrów obejrzeliśmy "Cyrkowisko, czyli przygody nowego" w wykonaniu Teatrzyku Dziecięcego "Debiucik" z Pisarzowic (reż. Urszula Kucharska), "Kim jesteś?" spektakl Teatru Ruchu Mini Forma z Andrychowa (reż. Aneta Stuglik), "Nocel moja, kopiel moja" w wykonaniu Teatru "Bezimienni" z Pisarzowic (reż. Urszula Kucharska) oraz "Wracając" w wykonaniu Teatru Ruchu Forma z Andrychowa (reż. Aneta Stuglik).

Pogoda i warunki na tego rodzaju ekspresję były niemal idealne! Na widowni zasiadła bardzo duża grupa dzieci i dorosłych. Obserwując zachowanie najmłodszych obserwatorów imprezy teatralnej nie można było nie zauważyć olbrzymiej uwagi i skupienia. Dzieci chłonęły emocje przekazywane przez starszych kolegów i koleżanki. Nie musimy chyba pisać, jak tego rodzaju występy rozbudzają wyobraźnię! Teatr to niezastąpione źródło zachowań, niepowtarzalna lekcja sztuki życia.

Fotoreportaż piszemy w trakcie pory obiadowej, podjadając sobie gotowane warzywa z ogrodu, wyhodowane bez sztucznych nawozów i zbędnych dodatków w postaci soli, sztucznych przypraw i upiększaczy smaku, myśląc sobie, że teatr i jego percepcja przez najmłodszych jest właśnie takim - niezwykłym, naturalnym daniem, odżywiającym młody organizm czystą, prawdziwą energią. W dobie komputerów, telewizji, telefonii komórkowej, krzykliwych reklam i seansów kinowych dla mas - tego rodzaju duchowe pożywienie jest niezastąpionym składnikiem właściwego rozwoju młodego człowieka.

Dość gadania. Czas na fotki :)


JS


Ten artykuł jest od andrychow.pl
http://www.nowiny.andrychow.pl/

Adres WWW tego artykułu to:
http://www.nowiny.andrychow.pl/modules.php?op=modload&name=News&file=article&sid=8307

Fatal error: Call to a member function Execute() on a non-object in /includes/pnSession.php on line 393