andrychow.pl


Zabytkowy Kościół w Nidku otwarty dla zwiedzających - Fotografie wnętrz

Artykuły / Lokalne wydarzenia
Data: Wtorek , 14 Lipca 2015 - 14:27


Podobnie jak w roku ubiegłym - także i w tym roku w czasie wakacji - zabytkowy Kościół w Nidku będzie otwarty dla zwiedzających. W każdą niedzielę od 29 czerwca do 31 sierpnia 2015 roku w godz. od 9.00 do 12.00 drewniany kościół będzie otwarty dla parafian oraz przyjezdnych gości. Z inicjatywą otwarcia świątyni wyszli członkowie Komitetu Parafialnego, którzy podjęli dyżury i opiekę nad obiektem podczas zwiedzania. Kościół w Nidku jest poddawany renowacji. Kilka lat temu odnowiono konstrukcję dachu, a wewnątrz odrestaurowana została ambona i ołtarz główny. Wymieniono instalację elektryczną, zamontowano instalację przeciwpożarową oraz instalację alarmową. Obecnie trwają prace nad odrestaurowaniem bocznych ołtarzy. Prace renowacyjne przy drewnianym kościele prowadzone są dzięki środkom pozyskanym z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Gminy Wieprz i dobrowolnych składek parafian - informuje strona www.nidek.wieprz.pl.

Narodziny świątyni towarzyszącej wielu pokoleniom mieszkańców Nidku miały miejsce 476 lat temu. W starym wnętrzu aż czuje się marzenia, modlitwy, prośby i dziękczynienie oraz nadzieję budzącego się - nowego życia, ale też - obawę przed śmiercią, zniszczeniem, strachem przed żywiołami, które budowle wznoszone ludzką ręką obracają w pył. Warto zagłębić się w tą ciszę i poczuć spokój starych murów!

Kościół Parafialny p.w. ŚŚ. Szymona i Judy Tadeusza w Nidku powstał w 1539 roku. Orientowany, drewniany o konstrukcji zrębowej. Ściany częściowo podbite od zewnątrz gontami. Wieżyczka na sygnaturkę kształtu barokowego. Wpisany do rejestru zabytków w 1987 roku. Czytamy na stronie Urzędu Gminy Wieprz. Zapraszamy do zapoznania się z jego historią Poniżej - prezent dla tych, którzy nie mogą osobiście pojawić się na miejscu, które trwa od 476 lat. Fotografie wykonano w roku 2014.
JS


Ten artykuł jest od andrychow.pl
http://www.nowiny.andrychow.pl/

Adres WWW tego artykułu to:
http://www.nowiny.andrychow.pl/modules.php?op=modload&name=News&file=article&sid=8300

Fatal error: Call to a member function Execute() on a non-object in /includes/pnSession.php on line 393