andrychow.pl


Policja zatrzymała fałszywego wnuczka

Artykuły / Policja
Data: Poniedziałek , 13 Lipca 2015 - 20:36


Wadowiccy policjanci zatrzymali 20-letniego oszusta, który jako fałszywy "wnuczek", wyłudził kilkadziesiąt tysięcy złotych od starszych mieszkańców powiatu wadowickiego. Mężczyzna został tymczasowo aresztowany. W ciągu ostatnich dwóch miesięcy, na terenie powiatu wadowickiego doszło do kilku prób oraz oszustw tzw. "metodą na wnuczka". We wszystkich przypadkach ofiarami wyłudzeń padały osoby starsze.

Działanie przestępców za każdym razem odbywało się według takiego samego scenariusza: dzwoniący do osoby - najczęściej starszej i samotnej - podawał się za członka jej rodziny. Podczas rozmowy telefonicznej prosił o pomoc finansową. Po uzyskaniu obietnicy pożyczki dzwoniący informował, że po odbiór pieniędzy zgłosi się znajomy. Chcące pomóc starsze osoby, wręczały pieniądze pośrednikowi, a zaraz potem ślad po pieniądzach i oszustach się urywał.

Tak było między innymi w miesiącach czerwcu i lipcu, kiedy to sprawcy dzwonili do mieszkańców powiatu wadowickiego przedstawiając się za członka rodziny. Oszust podawał, że spowodował wypadek drogowy i prosił o pożyczkę pieniędzy, które chce przeznaczyć na polubowne załatwienie sprawy. W ten sposób kilka starszych osób straciło oszczędności swojego życia.

W wyniku podjętych czynności, policjanci z Wadowic wspólnie z funkcjonariuszami KWP w Krakowie zatrzymali mężczyznę, który dokonywał oszustw tą metodą. W trakcie czynności policjanci ustalili, że zatrzymany odbierał pieniądze od pokrzywdzonych. W ten sposób mężczyzna wyłudził łącznie kilkadziesiąt tysięcy złotych od trojga mieszkańców Wadowic.

Zatrzymany to 20-letni mieszkaniec powiatu wadowickiego. Dzięki zebranemu materiałowi dowodowemu policjanci postawili sprawcy 3 zarzuty oszustwa.

11 lipca, mężczyzna został doprowadzony do Prokuratury Rejonowej w Wadowicach, gdzie wystąpiono z wnioskiem o jego tymczasowe aresztowanie. Na wniosek Prokuratura Rejonowego w Wadowicach Sąd zastał środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na dwa miesiące. Śledczy nie wykluczają, że mężczyzna ma na swoim koncie oszustwa dokonane w innych powiatach.

Komenda Powiatowa Policji w Wadowicach zwraca się z prośbą do osób , które we wskazanym okresie zostały oszukane w podobny sposób, a które do tej pory nie zgłosiły tego faktu organom ścigania, o kontakt z KPP Wadowice lub najbliższą jednostką Policji.

Informacja: Rzecznik KP Policji w Wadowicach


Ten artykuł jest od andrychow.pl
http://www.nowiny.andrychow.pl/

Adres WWW tego artykułu to:
http://www.nowiny.andrychow.pl/modules.php?op=modload&name=News&file=article&sid=8298

Fatal error: Call to a member function Execute() on a non-object in /includes/pnSession.php on line 393