andrychow.pl


Niezwykłe sportowe pasje andrychowianek - Pole Dance

Artykuły / Lokalne wydarzenia
Data: Sobota , 20 Czerwca 2015 - 14:05


Myślącym stereotypami na dźwięk słów taniec na rurze pojawiają się przed oczami nocne kluby z podejrzanym towarzystwem. Od kilku lat "złą sławę" tańca na rurze zastępuje nieukrywany podziw dla umiejętności tanecznych, sprawności i siły fizycznej kobiet i mężczyzn, którzy z tego rodzaju ćwiczeń pragną stworzyć regularną dyscyplinę sportu. Ten skomplikowany, wymagający bardzo dużej wytrzymałości fizycznej, giętkości, siły i niemal akrobatycznych umiejętności zestaw ćwiczeń i pozycji w których pionowy drążek wykorzystywany jest jako przyrząd gimnastyczny staje się coraz bardziej popularny w naszym kraju. Kilka dni temu na zaproszenie andrychowianki - Kasi Bieleckiej odwiedziliśmy salę treningową w której ćwiczy pole dance. Sprawność i stopień skomplikowania ćwiczeń robią niesamowite wrażenie! Kobiety - sportowcy i trenerki wykonują niezwykle trudne, ewolucje. Nic dziwnego, że uprawiający ten sport pragną, aby wpisano tego rodzaju ćwiczenia jako dyscyplinę olimpijską. W chwili obecnej organizowane są zawody w randze krajowej i międzynarodowej. Mężczyźni również ćwiczą w ten sposób. Kilka tygodni temu cała Polska podziwiała występy Łukasza Świrka w popularnym programie telewizyjnym Mam Talent. Ćwiczenia na pionowym drążku wymagają niezwykłej sprawności nie tylko fizycznej ale i emocjonalnej - wymagają odwagi i przełamywania stereotypów, zaufania do partnerów, gdyż niektóre z ewolucji sprowadzają się do wspólnych ćwiczeń, gdzie ponadprzeciętna sprawność fizyczna łączy się z zaufaniem do umiejętności i siły partnerki (partnera). Czy w naszym mieście są kobiety trenujące ten trudny, ale też - widowiskowy sport? Tak, chociaż ich liczbę można policzyć na palcach jednej ręki. Jedną z prekursorek pole dance w Andrychowie jest Kasia Bielecka. Zobaczcie co nam powiedziała o swojej sportowej pasji!


Foto: www.andrychow.pl


Co to jest pole dance?

Pole dance, inaczej taniec na rurze, jest połączeniem tańca z gimnastyką i elementami akrobatycznymi wykonywanymi na pionowym drążku. Od kilku lat organizowane są zawody i mistrzostwa pole dance o randze krajowej.

Jak wiadomo pole dance często jest źle kojarzony. Co o tym sądzisz?

Opinia o pole dance systematycznie się zmienia, ten temat nie jest już tak bardzo kontrowersyjny, chociaż przyznam, że gdy zaczęłam trenować było to coś zupełnie nowego, przynajmniej w naszej okolicy. Taka opinia wynika najczęściej z małej wiedzy na ten temat. Musimy potrafić rozróżnić pole dance zawierający podteksty erotyczne, kojarzony z klubami nocnymi, od tego który trenuje się tylko i wyłącznie w celu poprawy sylwetki i kondycji fizycznej, czy też z zamiarem uczestniczenia w zawodach.

Co cię skłoniło żeby zacząć trenować pole dance?

Namówiła mnie koleżanka. Sama nie zdecydowałabym się przyjść na pierwsze zajęcia, ponieważ szczerze mówiąc nawet nie wiedziałam, że są takie miejsca, gdzie można trenować. Jak większość osób prawie nic o tym nie wiedziałam. Wcześniej tańczyłam taniec towarzyski przez 5 lat, jednak musiałam zrezygnować i sądzę, że po tej przerwie zaczęło brakować mi tańca, jakiegoś zajęcia. Dałam się namówić, spróbowałam i już zostałam.

Gdzie trenujesz?

Trenuję w szkole tańca Cubana Pole Dance Studio w Bielsku-Białej.

Od kiedy trenujesz i jak często?

W czerwcu minęły równe 2 lata. Wszystko zależy od czasu i chęci. Do Bielska-Białej dojeżdżam na treningi zazwyczaj raz w tygodniu, czasami zdarza mi się dwa razy. Oprócz tego staram się ćwiczyć także minimum dwa razy w tygodniu w domu.

Czy nie bałaś się opini innych?

Szczerze mówiąc sama na początku nie byłam przekonana do pole dance. Gdy zaczęłam ćwiczyć mój pogląd diamentralnie się zmienił, gdy już byłam zdecydowana na systematyczne treningi przestało interesować mnie zdanie innych osób na ten temat. Myślę, że powinniśmy spełniać swoje marzenia i nie przejmować się tym co mówią i myślą inni ludzie.

Czy to jest łatwy sport?

Wbrew pozorom, nie. W pole dance jest dużo ciężkich figur siłowych, a także figur w których liczy się bardzo dobre rozciągnięcie. Ich wykonanie wymaga wiele pracy i wysiłku.

Czy jest to sport dla każdego?

Uważam, że każdy może spróbować. Nawet jeśli wydaje nam się, że nie mamy wystarczająco dużo siły, cz też nie jesteśmy bardzo dobrze rozciągnięci - wszystko możemy zmienić przez systematyczną pracę na treningach. Jednym jest łatwiej, inni potrzebują więcej czasu.

Jakie korzyści płyną z trenowania pole dance?

Treningi pole dance jak każde inne ćwiczenia fizyczne świetnie wpływają na naszą sylwetkę i kondycję oraz polepszają rozwój mięśni i spalanie kalorii.

Czym dla ciebie jest pole dance?

Jest to moja pasja, ponieważ lubię nowe wyzwania. Pole dance uczy mnie cierpliwości, pokory i systematyczności, ponadto mogę pokonywać własne ograniczenia i przezwyciężać strach ucząc się nowych figur i połączeń.

Gratulujemy sprawności fizycznej! Kasia Bielecka rozpoczynała przygodę z Pole Dance pod okiem Małgorzaty Jurczek - wicemistrzyni Polski z roku 2013. Zapraszamy Was do obejrzenia fotorelacji z treningu i zorganizowanej tuż po nim sesji foto, ukazującej piękno tej nowej, coraz bardziej popularnej aktywności sportowej.


Foto: www.andrychow.plFoto: www.andrychow.plFoto: www.andrychow.plFoto: www.andrychow.plFoto: www.andrychow.plFoto: www.andrychow.plFoto: archiwum foto Kasi BieleckiejFoto: archiwum foto Kasi BieleckiejFoto: archiwum foto Kasi Bieleckiej


JS


Ten artykuł jest od andrychow.pl
http://www.nowiny.andrychow.pl/

Adres WWW tego artykułu to:
http://www.nowiny.andrychow.pl/modules.php?op=modload&name=News&file=article&sid=8268

Fatal error: Call to a member function Execute() on a non-object in /includes/pnSession.php on line 393