andrychow.pl


Nie powinno się dokarmiać kaczek chlebem - to szkodzi im i rybom

Artykuły / Lokalne wydarzenia
Data: Czwartek , 18 Czerwca 2015 - 16:37


Przechodząc koło naszego pięknego stawu w Parku Miejskim często można spotkać rodziców z dziećmi oraz osoby (głównie starsze) dokarmiających "mieszkańców" stawu - kaczki i ryby - chlebem. Bywa, że w ruch idzie cała reklamówka suchego pieczywa, wrzucana kromka po kromce (o zgrozo) do wody. Może już czas ukrócić ten wątpliwy zwyczaj? W internecie bez problemu można znaleźć wiele stron internetowych, gdzie biolodzy tłumaczą dlaczego kaczek nie powinno "dokarmiać" się chlebem. Taki pokarm najzwyczajniej w świecie w dużych ilościach im szkodzi. Zresztą - nie tylko im. Ryby też z tego powodu nie będą zadowolone, gdyż nadmiar chleba zakwasza wodę. Biolodzy ostrzegają, że dokarmianie kaczek pieczywem może u nich powodować kwaśnicę układu pokarmowego. Redakcja andrychow.pl zasięgnęła informacje na temat dokarmiania ptaków wodnych w Małopolskim Towarzystwie Ornitologicznym.

W odpowiedzi na nasze pytanie Dawid Oruba z Małopolskiego Towarzystwa Ornitologicznego przytoczył informację zawartą na stronie internetowej MTO - mto-kr.pl opracowaną przez Jacka Tyblewskiego.

Ptaki wodne, jak kaczki, łyski i łabędzie, zimujące w większych miastach, na rzekach, stawach, można dokarmiać wyłącznie pokarmem pochodzenia roślinnego, jak najbardziej naturalnym: poślad, otręby, płatki zbożowe, warzywa gotowane (w nie osolonej wodzie!) - to jest to, co ptaki te przyswajają bez trudu, nie narażając się na schorzenia przewodu pokarmowego. Chleb może występować w tej diecie, tylko jako niewielki dodatek. Pamiętajmy o tym! Pokarm dla nich wykładamy na niewysokim brzegu zbiornika, na przybrzeżnej łasze, w miejscu bezpiecznym dla ptaków i stale suchym.

Zwykle wszyscy przychodzący nad staw z zamiarem "dokarmiania" ptaków mają niewielkie ilości pieczywa. Jeśli jednak te ilości przemnożymy przez liczbę "dokarmiających" odwiedzających i ilość dni w roku - robi nam się z tego bardzo konkretna ilość "niechcianej", a w dodatku szkodzącej zdrowiu kaczek i ryb chlebowej wkładki.

Wiele miast posiadających na swoim terenie akweny wodne z ptactwem i rybami oznakowało teren tabliczkami informującym o zakazie dokarmiania. Może w trosce o zdrowie naszej małej, ale pięknej - skrzydlatej ozdoby - czas na Andrychów?JS


Ten artykuł jest od andrychow.pl
http://www.nowiny.andrychow.pl/

Adres WWW tego artykułu to:
http://www.nowiny.andrychow.pl/modules.php?op=modload&name=News&file=article&sid=8267

Fatal error: Call to a member function Execute() on a non-object in /includes/pnSession.php on line 393