andrychow.pl


30 lat Cechu Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości w Andrychowie

Artykuły / Lokalne wydarzenia
Data: Sobota , 13 Czerwca 2015 - 09:33


8 czerwca 2015 r. w naszym mieście odbyły się uroczystości jubileuszowe z okazji 30-lecia reaktywowania Cechu Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości w Andrychowie. Obchody rozpoczęła Msza Św. w kościele parafialnym Św. Macieja w Andrychowie, którą koncelebrował ks. prałat Stanisław Czernik. W kazaniu nie zabrakło historii Cechu i historii przedsiębiorczości w naszym mieście oraz podkreślenia roli rzemiosła w kształceniu młodzieży. Po zakończeniu Mszy Św. Sztandar Cechu odznaczono Platynowym Medalem im. Jana Kilińskiego. Korzystając z okazji uczestnicy uroczystości zebrali się na schodach kościoła aby wykonać historyczne, pamiątkowe zdjęcie. Dalsza część uroczystości miała miejsce w restauracji Adria, gdzie zebrani przeszli wraz z pocztami sztandarowymi w uroczystym pochodzie.

Przybyłych na uroczystość - w tym kolegów i koleżanki, przedstawicieli Cechów Rzemiosł z innych Gmin i regionów powitał Starszy Cechu Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości w Andrychowie - Daniel Trojak.

Zebrani usłyszeli krótkie podsumowanie mijających trzydziestu lat działań. Nie zabrakło wspomnień o poprzednich Starszych Cechu oraz przedstawienia planów na przyszłość. Szczególny akcent w wypowiedzi dotyczył znaczenia kształcenia zawodowego dla kolejnych pokoleń polskiej młodzieży.

Po okolicznościowych przemówieniach gratulacyjnych od innych cechów oraz organizacji i stowarzyszeń rozpoczęła się najważniejsza część uroczystości - odsłonięcie tablicy pamiątkowej Jana Palecznego - inicjatora reaktywacji i Cechmistrza Cechu Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości w latach 1985-2005. Tą część uroczystości zrealizowano w obecności żony - Pani Zofii Palecznej oraz córki Iwony i syna Andrzeja.

Jak informuje strona internetowa Cechu: www.cechandrychow.pl - jubileusz był okazją do wręczenia odznaczeń rzemieślniczych za zasługi dla Rzemiosła Polskiego

Medale otrzymali: złoty - Marek Piekiełko, srebrne: Daniel Trojak, Krzysztof Sordyl, Dorota Młynarczyk.

Odznaki za wyszkolenie uczniów przyznano dla Jana Fujawy, Kazimierza Pilarczyka, Wandy Wątroby, Mirosława Swakonia, Haliny Zgrzybacz, Zbigniewa Zająca,

Srebrne odznaki otrzymali: Mirosław Balon, Róża Jordanek, Monika Skrzyńska, Lucyna Saferna, Janusz Misiek, Jarosław Miodoński, Adam Zięba, Aneta Sordyl.

Od niedawna Cech Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości w Andrychowie ma nowego Kierownika Biura Cechu. Jest nim Tomasz Zacny. W trakcie uroczystości poinformował zebranych o konkursie na Rzemieślnika Roku 2015 Cechu Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości Andrychowie.

JSTen artykuł jest od andrychow.pl
http://www.nowiny.andrychow.pl/

Adres WWW tego artykułu to:
http://www.nowiny.andrychow.pl/modules.php?op=modload&name=News&file=article&sid=8261

Fatal error: Call to a member function Execute() on a non-object in /includes/pnSession.php on line 393