andrychow.pl


Akcja Policji i Straży Miejskiej w Andrychowie "ODBLASK ŻYCIA"

Artykuły / Policja
Data: Czwartek , 30 Października 2014 - 21:45


Zmiana przepisów ruchu drogowego od 31 sierpnia 2014 r nakłada obowiązek używania elementów odblaskowych przez pieszych poruszających się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym. Akcja "Odblask Życia" ma na celu kształtowanie świadomości mieszkańców potrzeby bycia widocznym na drodze, świadomości wpływającej na poprawę bezpieczeństwa pieszego. Wiele śmiertelnych wypadków drogowych to wypadki z udziałem pieszych, osób które przechodziły przez przejście dla pieszych, szły poboczem nie tylko w terenie niezabudowanym, ale również w terenie zabudowanym w szczególności w terenie wiejskim. Po zmroku osobę ubraną na czarno, szaro, kierowca widzi często w ostatniej chwili. Szczegóły w czytaj więcej.

Policjanci często zwracają uwagę, że pieszy poruszający się po drodze bez odblasków jest praktycznie niewidoczny. Kierowca zauważa taką osobę dopiero z odległości ok. 20 m, a pieszy z odblaskiem widoczny jest z odległości 140 i więcej metrów. Odblaski często ratują życie i zdrowie pieszych, rowerzystów. Moda na Jogging, spacery z kijkami tzw. "Nordic Walking" spowodowała, że wieczorami bardzo dużo pieszych, którzy koniecznie powinni nosić odblaski porusza się po naszych drogach. Dajmy "szansę" kierowcom, żeby nas zobaczyli i używajmy odblasków.

Organizatorzy akcji wychodzą naprzeciw mieszkańcom, którzy skarżą się na brak powszechnego dostępu do elementów odblaskowych, których nie ma w sprzedaży w placówkach handlowych. W odpowiedzi na te potrzeby organizatorzy przygotowali następujący zakres działań, które będą podejmowane od 30 października 2014 do 30 listopada 2014 r :

- promocja noszenia elementów odblaskowych szczególnie na terenach wiejskich,
- zainteresowanie placówek handlowych niezwłocznym uruchomieniem sprzedaży elementów odblaskowych,
- przygotowanie ulotek umieszczanych w widocznych miejscach w placówkach handlowych oferujących sprzedaż elementów odblaskowych,
- promocja odblasków przez policjantów i strażników miejskich w dniach 30.10 - 02.11.2014 w trakcie pełnienia służby w okolicach cmentarzy na terenie gminy Andrychów. Symboliczne przekazywanie osobom poruszającym się po zmroku w ramach promocji różnych elementów odblaskowych zakupionych przez Burmistrza Andrychowa.

Burmistrz Andrychowa objął Patronat nad akcją "Odblask Życia" zakupując 750 pasków odblaskowych, które będą rozdawane mieszkańcom w ramach promocyjnych działań wraz z informacją o możliwościach i miejscach nabycia elementów odblaskowych na terenie gminy.

Policjanci i strażnicy miejscy będą nie tylko pouczać o obowiązku noszenia odblasków po zmroku poza terenem zabudowanym, informować i zachęcać do ich zakupów, ale również będą przekazywać pieszym poruszającym się po zmroku. Deklarację przystąpienia do akcji, rozpowszechniania i sprzedaży odblasków złożyły już 2 duże sieci handlowe, Spółdzielnie "Wizan" i PSS "Społem" w Andrychowie.

Działania promocyjne związane z akcją "ODBLASK ŻYCIA" będą prowadzone przez policjantów i strażników miejskich do końca listopada 2014 r.

Informacje nadesłała Elżbieta Goleniowska Warchał
Rzecznik KP PolicjiTen artykuł jest od andrychow.pl
http://www.nowiny.andrychow.pl/

Adres WWW tego artykułu to:
http://www.nowiny.andrychow.pl/modules.php?op=modload&name=News&file=article&sid=7995

Fatal error: Call to a member function Execute() on a non-object in /includes/pnSession.php on line 393