andrychow.pl


Ogólnopolskie Warsztaty Ratownictwa Specjalistycznego Kozubnik 2014 r. "3x?"

Artykuły / Straż Pożarna
Data: Wtorek , 16 Września 2014 - 20:09


W dniach 12-14.września odbyły się Ogólnopolskie Warsztaty Ratownictwa Specjalistycznego Kozubnik 2014r."3x?" W warsztatach uczestniczyło 50 ratowników z grup poszukiwawczo-ratowniczych OSP Lipki, OSP Długołęka, OSP Kłodawa, OSP Łódź Jędrzejów, OSP Siedlce, OSP Niebieszczany, OSP Kęty oraz przedstawiciele Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Oświęcimiu oraz szefowa zespołu poszukiwawczego - Itaka, Centrum Poszukiwań Osób Zaginionych. Głównym celem warsztatów było podniesienie wiedzy i doświadczenia ratowników Grup Poszukiwawczo-Ratowniczych jakich metod prócz poszukiwawczych można użyć prócz psów ratowniczych do poszukiwań osób zaginionych w terenie otwartym.

Piątkowe zajęcia prowadził niepodważalny autorytet w tej dziedzinie w skali ogólnopolskiej st. instruktor ratownictwa górskiego Rafał Chrustek - Grupa Podhalańska GOPR. Sobota była "psiarska i gruzowiskowa". W całodniowych zajęciach uczestniczyło 23 psy ratownicze, które obejmowały zagadnienia dotyczące poszukiwań osób zaginionych przy pomocy psów ratowniczych w ciekach wodnych, pustostanach, gruzowiskach, osuwiskach materiałów sypkich, w dużej ilości bodźców niepozostających obojętnie wobec pracy psa.

W sobotę ratownicy wysokościowi GPR OSP Kęty i OSP Niebieszczany mieli w swoich założeniach wykonać przebicie do osoby poszkodowanej/uwięzionej w piwnicy budynku który został zasypany przez strumień gruntowy. Dostanie się do poszkodowanej osoby było utrudnione i wymagało przekucia otworu przez dwie zbrojone wylewki. Ratownicy użyli młotów udarowych oraz pił do betonu. Po dostaniu się do osoby poszkodowanej udzielili jej pierwszej pomocy, zaopatrzyli w sked i technikami linowymi przetransportowali przez trzy kondygnacje a następnie tyrolką na zewnątrz zasypanego budynku. Ćwiczenia miały również w założeniu wykorzystanie drzewołazów.

Sobota to również drugie już, największe poszukiwania w Polsce (kolejny raz podczas WRSu) tym razem w Sosnowcu - zaangażowanie 50 ratowników z różnych grup - uczestników Warsztatów, 12 psów ratowniczych. Sobota skończyła się o 7-ej rano w niedzielę.

Niedzielny zajęcia rozpoczął o godz 10.00 bardzo specjalistyczny wykład na temat depresji i samobójstw - wykład poprowadziła Sylwia Kaczan - szef zespołu poszukiwań Fundacji Itaka.

Organizatorem Warsztatów Ratownictwa Specjalistycznego Kozubnik 2014r. "3x?" była Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza działająca w strukturach Ochotniczej Straży Pożarnej w Kętach. Organizację WRS Kozubnik 2014 wspierali Starostwo Powiatowe w Oświęcimiu oraz Urząd Miasta w Kętach.

Informacje nadesłał Jerzy Herma

Pełna relacja z warsztatów i bogata dokumentacja foto dostępna jest na stronie internetowej. Sądząc z fotorelacji - te 3 dni uczestnicy warsztatów spędzili bardzo pracowicie. Dziękujemy! bo ich trud procentuje naszym życiem!


Ten artykuł jest od andrychow.pl
http://www.nowiny.andrychow.pl/

Adres WWW tego artykułu to:
http://www.nowiny.andrychow.pl/modules.php?op=modload&name=News&file=article&sid=7931

Fatal error: Call to a member function Execute() on a non-object in /includes/pnSession.php on line 393