andrychow.pl


Ważne! Diagnoza lokalnych zagrożeń społecznych - Andrychów 2013

Artykuły / Ważne sprawy
Data: Poniedziałek , 31 Marca 2014 - 09:55


Studio Diagnozy i Profilaktyki z Krakowa opracowało diagnozę lokalnych zagrożeń społecznych w naszej gminie. Z przeprowadzonych ankiet wśród mieszkańców wynika, że największym problemem w środowisku lokalnym jest bezrobocie i związane z nim zubożenie społeczeństwa. Nie mniej istotnym problemem jest alkoholizm oraz problemy mieszkaniowe. Mamy też problemy narkotykowe. Z przeprowadzonej ankiety wynika, że odsetek badanych mieszkańców, którzy próbowali narkotyków (9%), jest wyższy od wyników analiz ogólnopolskich, a problem ten dotyczy w większym stopniu badanych mężczyzn niż kobiet. Problemem jest również przemoc w rodzinie - ta fizyczna, ale również - psychiczna. Szeroka oferta oraz dostępność konkursów organizowanych przez gazety, telewizję, operatorów telefonicznych, polegająca na wysyłaniu płatnych smsów, automaty, zakłady bukmacherskie, gra na pieniądze w Internecie sprawia, że rośnie zagrożenie ze strony hazardu. Szczegóły w rozwinięciu wiadomości.

Z przeprowadzonych ankiet wynika, że 14% gimnazjalistów i 31,2% uczniów szkół ponadgimnazjalnych przynajmniej raz w życiu upiło się, tracąc kontrolę nad własnym zachowaniem. Badania wykazały, że stosunkowo dużo badanych młodych mieszkańców gminy Andrychów ma kontakt z tytoniem oraz narkotykami. Do palenia papierosów chociaż raz w życiu przyznało się 9,1% badanych uczniów szkół podstawowych, 31,9% badanych gimnazjalistów oraz 50,9% badanych uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Wśród badanych uczniów szkół podstawowych 1,2% uczniów miało doświadczenia z narkotykami. Odsetek badanych uczniów szkół gimnazjalnych sięgających po narkotyki wyniósł 6,8%, zaś odsetek badanych uczniów szkół ponadgimnazjalnych - 15,7%. Z pewnością te zagadnienia powinny spotkać się z pilną uwagą ze strony władz samorządowych.

Uzyskane wyniki powinny zaalarmować rodziców i opiekunów, aby poświęcali swoim dzieciom więcej uwagi i nie zapominali o odpowiedzialności, jaką za nie ponoszą.
- czytamy w opracowaniu.

Pod lupę wzięto również dostępność do alkoholu i świadomość sprzedawców w kwestii sprzedaży alkoholu osobom nietrzeźwym oraz ludziom młodym. W tej kwestii sprawa nie wygląda najgorzej.

W opracowaniu jest też wiele pozytywnych tendencji związanych z problemami społecznymi.

Rośnie świadomość zagrożeń, jesteśmy coraz częściej uczuleni na przejawy zła, niewłaściwych zachowań, przemocy. Chcemy reagować. Analizy wykazały, że zdecydowana większość mieszkańców gminy Andrychów nie uznaje stosowania przemocy w rodzinie, większość młodych ludzi pozytywnie ocenia swoje relacje z rodzicami. Zdecydowana większość badanych uczniów deklaruje chęć reakcji w sytuacji bycia świadkiem agresywnych zachowań.

Rośnie również świadomość ryzyka i szkód związanych z używaniem substancji psychoaktywnych. Ponad połowa uczniów przyznaje, że zarówno nauczyciele oraz opiekunowie rozmawiają z nimi na temat szkodliwości używania narkotyków. Rośnie również ilość uczniów uczestniczących w zajęciach profilaktycznych. Duża ilość uczniów przyznaje, że nie sięgnęłoby po narkotyki, nawet gdyby nadarzyła się ku temu okazja.

Zwiększa się również świadomość zagrożenia cyberprzemocą.

Te i wiele innych ciekawych spostrzeżeń oraz statystyk znaleźliśmy w opracowaniu zamieszczonym na stronie internetowej www.owr.andrychow.pl opracowanym przez Studio Diagnozy i Profilaktyki z Krakowa.

Polecamy wszystkim zainteresowanym - zwłaszcza rodzicom! lekturę niniejszego opracowania

JS


Ten artykuł jest od andrychow.pl
http://www.nowiny.andrychow.pl/

Adres WWW tego artykułu to:
http://www.nowiny.andrychow.pl/modules.php?op=modload&name=News&file=article&sid=7657

Fatal error: Call to a member function Execute() on a non-object in /includes/pnSession.php on line 393