andrychow.pl


Burzliwa historia Andrychowa w kamieniu spisana

Artykuły / Super temat
Data: Poniedziałek , 12 Sierpnia 2013 - 23:13


Przechodząc ulicami Andrychowa ze zdziwieniem odkryłem kolejną tablicę pamiątkową, która nie była mi wcześniej znana. Zrobiłem kilka fotografii i postanowiłem dowiedzieć się więcej o wydarzeniach sprzed lat, które wzmiankowano w tekście pamiątkowej - kamiennej karty historii. Sięgnąłem do wartościowej publikacji ks. Andrzeja Zwolińskiego pt. MIASTO ANKWICZÓW. Z DZIEJÓW ANDRYCHOWA, Kraków 1993, str. 68. "Kolejny strajk w zakładach "Czeczowiczki" rozpoczął się 27 pażdziernika 1926 r. Przystąpiła do niego cała załoga, żądając podwyżki zarobków o 25%. Był to strajk okupacyjny, który trwał 14 dni. Jego organizatorami były lewicowe siły PPS, a czołową rolę odgrywali: Stanisław Sordyl, Antoni Miarka, Józef Sordyl, Władysław Żywioł i inni. Strajk zakończył się zwycięstwem robotników, którzy uzyskali 15-procentową podwyżkę wraz z zapłatą za dni strajkowe. Zwycięstwo włókniarzy spowodowało wzrost nastrojów radykalnych wśród załóg innych zakładów pracy Andrychowa". Warto uważnie czytać materialne dowody historii naszej Małej Ojczyzny; są tam upamiętnione wydarzenia - te wzniosłe i burzliwe; wręcz dramatyczne dla ludzi biorących w nich udział. Nie da się pisać historii w samych barwach jasnych, bądż czarnych - historia ma całą paletę barw, które przekuwają się w wydarzenia pozytywne dla naszej Ojczyzny, ale też wątki tragiczne, które dotknęły wiele pokoleń mieszkańców Andrychowa i naszego kraju.


Informacje i fotografie nadesłał Zbigniew Kubień

Dziękujemy pięknie za kolejne powiązanie faktów i historii odnalezionych w przestrzeni miasta. Wnikliwy obserwator zauważy również na ostatniej fotografii, że pierwsza strona historycznej publikacji zawiera wpis: Rada Miejska w 225-lecie Andrychowa. Poniżej znajduje się data wydania publikacji - Kraków 1993. Wynika z tego to, o czym wiemy :) czyli fakt, że w roku 2013 obchodzimy 245 urodziny miasta!

Wielkimi krokami zbliża się data 24. października 2013 r. 245 lat wczesniej, w 1767 roku król Stanisław August Poniatowski wydał dokument, który zezwalał Stanisławowi Ankwiczowi właścicielowi ziem andrychowskich "w dobrach Andrychów miasto na kształt innych koronnych miast lokować", a jego mieszkańcom nadał przywilej korzystania z "wszelkich wolności i prerogatyw, których inne miasta koronne zażywają". W niecały rok później, 8 maja 1768 r. Stanisław Ankwicz wydał tzw. przywilej urządzający, który wprowadzał w życie postanowienia aktu lokacyjnego - określał zasady życia handlowego i przemysłowego oraz zakres świadczeń świeżo upieczonych mieszczan (mamy nadzieję, że to tylko literacka przenośnia :).

Od wielu lat 24. października przyjęto za datę obchodów Urodzin Andrychowa. Stary ten nasz mały Andrychów. Jak widać z wcześniej przytoczonych fragmentów książki - wciąż wiele jest kart historii, które obecni mieszkańcy miasta odkrywają na nowo.

JS


Ten artykuł jest od andrychow.pl
http://www.nowiny.andrychow.pl/

Adres WWW tego artykułu to:
http://www.nowiny.andrychow.pl/modules.php?op=modload&name=News&file=article&sid=7248

Fatal error: Call to a member function Execute() on a non-object in /includes/pnSession.php on line 393