andrychow.pl


Odwiedziliśmy Jednostkę Ratowniczo-Gaśniczą PSP Andrychów. Mają dużo ciekawego sprzętu!

Artykuły / Straż Pożarna
Data: Piątek , 19 Lipca 2013 - 22:35


Kiedy samochód Straży Pożarnej pędzi na sygnale do akcji - oczekujemy od strażaków szybkiej i profesjonalnej akcji ratowniczej. W tym tygodniu odwiedziliśmy Jednostkę Ratowniczo-Gaśniczą Państwowej Straży Pożarnej w Andrychowie, aby uzyskać więcej informacji na temat wyposażenia jednostki w specjalistyczne narzędzia. Jednostka sukcesywnie wyposażana jest w nowoczesny sprzęt z zakresu udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy lub wykrywania różnego rodzaju zagrożeń. Od dawna na wyposażeniu znajdują się narzędzia hydrauliczne - nożyce, rozpieracze, itp. Służą m.in. do wykonania dostępu do ludzi uwięzionych w rozbitych pojazdach podczas wypadków samochodowych. Na wyposażeniu znajdują się też wysokiej jakości detektory, służące do wykrywania stężeń gazów wybuchowych w powietrzu, wykrywania tlenku węgla, siarkowodoru, chloru. Mierzą również stężenie tlenu w atmosferze niebezpiecznej. Jest też kamera termowizyjna, która doskonale spisuje się podczas przeszukiwania zadymionych pomieszczeń i obiektów, bądź poszukiwaniu ludzi nocą, w terenie otwartym. Sprzęt umożliwia szybką lokalizację zagrożonych osób, udzielenie pomocy lub ewakuację w bezpieczne miejsce. Po jednostce oprowadzali nas mł. bryg. mgr inż. Jarosław Jończy - dowódca zmiany II oraz asp. Łukasz Karkoszka - dowódca zastępu. Szczegóły w czytaj więcej.

Pod koniec ubiegłego roku Komenda Wojewódzka PSP w Krakowie wyposażyła każdą Jednostkę Ratowniczo-Gaśniczą, znajdującą się na terenie województwa małopolskiego, w dwa zautomatyzowane defibrylatory zewnętrzne, tzw. AED. Dzięki nim można udzielić pomocy osobom, u których nastąpiło nagłe zatrzymanie krążenia. Sukcesywnie wszyscy strażacy zostali przeszkoleni z zakresu obsługi defibrylatora. Ponadto każdy ze strażaków Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej PSP posiada tytuł ratownika w zakresie kwalifikowanej pierwszej pomocy.

Dowiedzieliśmy się, że pod kątem udzielania pierwszej pomocy każdy ze strażaków podlega egzaminom recertyfikacyjnym z zakresu udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy i co trzy lata odnawia uprawnienia. Stopniowo będzie poszerzana wiedza strażaków pod kątem posiadania przez nich jeszcze lepszych kwalifikacji w tym kierunku.


Defibrylator już wykorzystano podczas akcji na ulicy Lenartowicza w Andrychowie. W trakcie gaszenia pożaru kontenerów ze śmieciami, w sąsiednim bloku jeden z mieszkańców stracił przytomność. Udzielono mu pomocy, monitorując pracę serca za pomocą AED, podając równocześnie tlen, a później przekazano przybyłemu Zespołowi Ratownictwa Medycznego. W samochodach ratowniczo-gaśniczych JRG jest na wyposażeniu taki nowoczesny defibrylator i specjalistyczna apteczka (duża torba - tzw. zestaw PSP-R1) zawierająca potrzebne w czasie akcji ratowniczych środki, w tym np. opatrunki hydrożelowe na poparzenia, kołnierze ortopedyczne, tlen medyczny, itp.
Nie tylko wodą gasi się pożary. Dodatkowo - samochody posiadają zbiorniki ze środkiem pianotwórczym. JRG PSP posiada sprzęt do wytwarzania piany gaśniczej.


Jednostka posiada dwa duże samochody ratowniczo-gasnicze. Oprócz tego jest jeszcze samochód lekki, rozpoznawczo ratowniczy Honker i samochód operacyjny. Stacjonuje też samochód typu BUS, będący na wyposażeniu Komendy Powiatowej Straży Pożarnej w Wadowicach.
Przed tymi mundurami drżą osy i szerszenie :)


Gdzie są strażacy?


O tym informuje SMOK - urządzenie wskazujące pozycję i status samochodu w terenie. SMOK pozwala również dojechać na miejsce zdarzenia.Praktycznie wszystkie samochody podległe pod Komendę Powiatową w Wadowicach, są wyposażone w terminale GPS. Jest to jedyna komenda, która ma tak dużo terminali. Trwają prace, aby reszta wozów w innych jednostkach w województwie, też była całkowicie wyposażona w taki. Sukcesywnie doposaża się również jednostki OSP funkcjonujące w krajowym systemie ratowniczo-gaśniczym. Terminale służą nie tylko orientacji w terenie, ale też dają informację zwrotną, na stanowisko dowodzenia jaki jest aktualny status pojazdu - gdzie się znajduje, czy uczestniczy w akcji, powraca do bazy, itp.


Dwa boksy garażowe w jednostce ratowniczo-gaśniczej zajmowane są przez karetki pogotowia. Stacjonują tam dwa zespoły Państwowego Ratownictwa Medycznego - dwie obsady karetek, łącznie - sześciu ratowników (w tym lekarz).

Detektor gazów wybuchowych i niebezpiecznych wykrywa stężenie gazów niebezpiecznych w atmosferze. Umożliwia pomiar stężenia gazów wybuchowych, tlenku węgla, siarkowodoru. Taki wzorcowy detektor jest niezbędnym miernikiem sytuacji. Zdarza się, że strażacy są wzywani w miejsca, gdzie autonomiczne czujki tlenku węgla wskazują zagrożenie. Posiadając ten specjalistyczny sprzęt, można potwierdzić obecność zagrożenia lub je wykluczyć - gdyby np. detektor tlenku, zakupiony w sklepie wskazał wadliwy odczyt.W czarnej skrzynce jest jeszcze nowoczesna kamera termowizyjna.


Często w przestrzeni internetu zdarzają się niewybredne komentarze internautów dotyczące dysponowania do zdarzeń nieproporcjonalnej do zagrożenia ilości sprzętu i ludzi.

Dysponowanie do zdarzeń przez dyżurnego operacyjnego, który pełni służbę na stanowisku kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Wadowicach, nie odbywa się bezpodstawnie, na zasadzie jego "widzi mi się". Wszystko prowadzone jest w zgodzie z obowiązującymi procedurami. W zależności od rodzaju zdarzenia wysyłana jest określona liczba ratowników, pojazdów, sprzętu. Często ludzie nie zdają sobie sprawy ze stopnia zagrożenia jakie występuje w danym przypadku. Może się wydawać, że wysłano przesadną ilość sił i środków do niewielkiego zdarzenia. Z doświadczenia strażaków wiadomo jednak, że często po przyjeździe i rozpoznaniu sytuacji wzywa się dodatkowe jednostki - strażaków OSP, jednostki specjalistyczne, podnośniki, drabiny, grupy ratownictwa chemicznego, itp. Jeżeli sytuacja jest opanowana - część sił i środków może być w każdej chwili zadysponowana do innego zdarzenia.

Dziękujemy za podzielenie się z andrychowskimi internautami informacjami dotyczącymi posiadanego sprzętu. Oby w naszej Gminie było jak najmniej okazji do jego wykorzystania. Dziękujemy też pięknie naszym Strażakom za ich ciężką i odpowiedzialną pracę.

Jarosław SkupieńTen artykuł jest od andrychow.pl
http://www.nowiny.andrychow.pl/

Adres WWW tego artykułu to:
http://www.nowiny.andrychow.pl/modules.php?op=modload&name=News&file=article&sid=7212

Fatal error: Call to a member function Execute() on a non-object in /includes/pnSession.php on line 393