andrychow.pl


Umarł król. Niech żyje król.

Artykuły / Klub Pod Basztą
Data: Niedziela , 26 Lutego 2012 - 11:11


Kultura, to bardzo dziwne pojęcie. Podczas przedostatniego koncertu w Klubie Pod Basztą padło porównanie, o ile dobrze pamiętamy, że kultura to nie tylko to, żeby nie mówić brzydkich słów. To bardzo dobra definicja. Nie ogranicza, dając przestrzeń do odkrywania zupełnie nowych "krain", które w Państwie Kultury mogą zdobywać wyłącznie Ci, którzy zamiast siedzieć na stołku przed monitorem i przyjmować oferowane im treści ruszają w podróż w nieznane. Wyruszyliście w podróż w ubiegły piątek wieczorem? Jeśli tak - mieliście okazję uczestniczyć w szczególnym koncercie, ostatnim koncercie w jazzowym Klubie Pod Basztą. Umarł król. Szczegóły w czytaj więcej.

Sezon koncertowy w działającym od wielu lat Klubie Pod Basztą, w tym roku (2012) zakończył się 24. lutego, koncertem zespołu "Jerzy Górka Artkiestra", zespołu "szefa" KpB Jerzego Górki. Było sporo emocji związanych ze zmianami, które wkrótce mają nastąpić. Od 1 marca pomieszczeniami dysponować będzie ASTeK - Andrychowskie Stowarzyszenie Twórców Kultury.

Sytuacja ta bez wątpienia przełożyła sie na odbiór i prezentacje art/jazz-rockowej muzy andrychowskiej formacji. Tak to już jest, że im więcej emocji towarzyszy koncertom, tym są bardziej wyjątkowe. Nie jesteśmy zwolennikami "udręczania artystów" :), ale faktem jest, że najlepsze dzieła kultury powstawały zawsze przy gwałtownej zmianie ich uczuć. Ktoś kiedyś powiedział, że "Artysta musi cierpieć, żeby tworzyć rzeczy wielkie".

Na koncert przybyła całkiem spora publiczność, wypełniając po brzegi małą salkę. W końcu nie tak często zdarzają się "historyczne" eventy. Wśród słuchaczy można było dostrzec wiele znajomych twarzy - zarówno stałych bywalców jak i tych, którzy przyszli pożegnać dotychczasową działalność KpB.

Umarł król. Niech żyje król.

Kultura. Co to takiego? Kiedy próbowaliśmy znaleźć jakieś dobre porównanie do obecnego stanu kondycji kultury w Polsce i w naszym mieście przyszedł nam na myśl... internet i jego lokalna historia. Pojawiło się Wiele "wspólnych" mianowników.

Internet i kultura nie są pojęciami ograniczonymi. Ewoluują. Użytkownicy coraz częściej domagają się większej interaktywności, wejścia na wyższy poziom, dyskusji, współuczestniczenia w tworzeniu "strony". Nowe narzędzia, nowe funkcje, rozmach, pomysły i wizje, nowe mobilne technologie - zmiany są nieuniknione. Ludzie chcą dać się porwać nowej jakości, dzielić się euforią, radością tworzenia, współuczestniczenia w budowie nowych struktur i wartości.

Z pozycji tych, którzy zarówno historię lokalnego internetu, jak i lokalnej kultury mamy w małym paluszku - widzimy nie tylko blask nowych zmian, ale też ich cienie. Ciągle nie możemy się wyzbyć ambiwalencji uczuć, które nam towarzyszą. cieszymy się na zmiany, a jednocześnie czujemy wiele obaw. Euforia ma to do siebie, że bardzo szybko mija.

Czy nowy "król" - nowy spadkobierca tradycji miejsca da sobie radę? Jakie stworzy królestwo? Czy wystarczy mu pomysłów, siły tworzenia, umiejętności "krzewienia" nowej jakości i wreszcie - znalezienia wystarczającej ilości tych, którzy chcą sami tworzyć kulturę, a nie tylko odbierać ją z pozycji widza siedząc w bezruchu?

Web 2.0 zmienił świat. Społeczność internetowa bardzo szybko zaakceptowała nowy wymiar komunikacji społecznej. Stworzona została nowa jakość. Czy tak samo potoczą się ścieżki Kultury? Czy będzie to eksplozja kreatywności i nagły wzrost zainteresowania "Być"? Czy "mieć" straci na znaczeniu? i wyciągnie ludzi z pracy, domu, dotychczasowych przyzwyczajeń - aby wspólnie tworzyć nową jakość? Wiele pytań, wiele wątpliwości.

Póki co - Klub Pod Basztą pewnie dalej będzie funkcjonował, tyle, że w nazwie znajdzie się obecny już przed laty w tamtym miejscu przydomek "latający".

Umarł król. Niech żyje król. Dla 99% przeciętnych zjadaczy chleba - nic się nie zmieni.

Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w dotychczasową pracę w Klubie Pod Basztą, dzięki CKiW oraz ich zaangażowaniu wielokrotnie Andrychów pojawiał się na plakatach koncertowych obok nazw enklaw kulturalnych naszego kraju, a czasami i świata! Nie wierzycie - kliknijcie

Poniżej - kilka fotek z historycznego już - ostatniego koncertu w Klubie Pod Basztą.


Dla jednych - symboliczna trumna wniesiona na koniec koncertu stanie się symbolem śmierci pewnej kulturalnej epoki w naszym mieście, dla innych zaś - widocznym znakiem, że wkrótce w tym miejscu pojawią się Czerwie :)

Reasumując - Jerzy Górka Artkiestra dała świetny koncert i mamy nadzieję, a wręcz, jesteśmy tego pewni, że jeszcze nie raz usłyszymy ją na andrychowskiej scenie muzycznej. Trzymamy też kciuki za nowe projekty Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie, oraz projekty realizowane przez Andrychowskie Stowarzyszenie Twórców Kultury. Wkrótce ASTeK wejdzie na andrychowski rynek kulturalny z projektem Laboratorium Baszta. Niech i jedni i drudzy pokażą na co ich stać. Niech mącą nasze umysły, burzą emocje, szokują, wzbudzają kontrowersje - niech tylko nie będą obojętni i przewidywalni, bo to w prostej drodze prowadzi do rutyny, która zabija Kulturę i to coś, co sprawia, że wychodzimy z domu aby poczuć wspólne emocje i przeżywać coś więcej niż "codzienną porcję strachu, beznadziejności, nijakości i obłudy" - oferowaną nam przez większość współczesnych massmediów.

Jarosław Skupień
Ten artykuł jest od andrychow.pl
http://www.nowiny.andrychow.pl/

Adres WWW tego artykułu to:
http://www.nowiny.andrychow.pl/modules.php?op=modload&name=News&file=article&sid=5983

Fatal error: Call to a member function Execute() on a non-object in /includes/pnSession.php on line 393