Niedziela , 22 Kwietnia 2018 - 08:54 
Szukaj  
Reklama
Katalog Firm
 · Losowa Firma :
DRUKPOL - Centrum Obsługi Biurowej · Zobacz więcej informacji o tej firmie w Katalogu Firm
Katalog Firm
Ostatnio do Katalogu Firm dołączyły Firmy :

Widpol S.C. Toczenie CNC, frezowanie CNC, wiercenie, gwintowanie·Zobacz opis tej Firmy
Dom Weselny Zielona Skarpa - Powiat Wadowicki, Andrychów, Sułkowice·Zobacz opis tej Firmy
FOLMAR - Marek Chrapkiewicz - Producent Opakowań Foliowych·Zobacz opis tej Firmy
DRUKPOL - Centrum Obsługi Biurowej·Zobacz opis tej Firmy
Szkółka Krzewów Ozdobnych - Justyna i Jan Piekiełko·Zobacz opis tej Firmy
Zobaczcie

Stowarzyszenie
Uniwersytet
Trzeciego Wieku
w Andrychowie

Krótkofalarski
Klub Łączności
Delta SP9KUP

Licznik
Dzisiaj:280
Miesiąc:19796
Ten rok:101458
Ogólnie:5245354

Od dnia 01.05.2002
II Festiwal Chleba
(Data publikacji 25-Lip-2007, Odsłon: 19265) Strona gotowa do druku
II Festiwal Chleba w Andrychowie

Chleba naszego powszedniego ... dają nam już przez ćwierć wieku!

250 lat Cechu Młynarskiego, Piekarskiego, Cukierniczego i Piernikarskiego w Andrychowie!

Towarzystwo Miłośników Andrychowa znowu mile zaskoczyło mieszkańców Andrychowa. Po długim, żmudnym i bardzo pracochłonnym gromadzeniu materiałów historycznych, dokumentacji, planów, eksponatów -  8. czerwca w Izbie Regionalnej Ziemi Andrychowskiej zorganizowano prawdziwy rarytas dla kolekcjonerów wiedzy o dawnej historii naszego grodu - II Festiwal Chleba połaczony z wystawą "250 lat piekarstwa i młynarstwa w Andrychowie i okolicy".

Wernisaż wystawy rozpoczęły Elżbieta Przeciszowska oraz Justyna Kryjak z grupy teatralnej "Na marginesie" przedstawiając wiele ciekawych szczegółów historycznych, związanych właśnie z chlebem. Niestety - z powodu dużej ilości uczestników wystawy nie udało mi się zrobić ładnej fotki w czasie ich występu - ale - nie ma tego złego i proszę bardzo - oto Ela i Justyna podczas degustacji :)

Po części artystycznej - odbyła się część oficjalna. Stanisława Seczyńska-Nadajczyk Prezes TMA - powitała wszystkich gości, którzy przybyli na otwarcie wystawy.

Bardzo osobistym prezentem dla tych, którzy nocą i dniem pracują, by codziennie w sklepach mógł pojawić się świeży chleb było odczytanie wiersza dedykowanego piekarzom, napisanego specjalnie z okazji tej okrągłej rocznicy.

TMA zorganizowało II Festiwal Chleba. Pomysłodawcą poprzedniej edycji - Turnieju Chleba był ... łem ... hmmm - ja :) - autor tego fotoreportażu. Protoplasta "Festiwalu Chleba" - "Turniej Chleba" odbył się w 2002 roku. Więcej na ten temat można przeczytać na stronie www.piekarnie.andrychow.pl

Dlaczego podjąłem się wtedy organizacji Turnieju? Z kilku powodów. Chciałem sprawdzić rozpoznawalność produktów naszych lokalnych piekarni, przybliżyć historię powstania i założenia poszczególnych piekarni, ale najważniejszym celem był fakt zwrócenia uwagi na jeden z niewielu zawodów "prawdziwych" - w których ciężka praca fizyczna zmienia się w coś tak wspaniałego i potrzebnego ludziom do życia jak chleb powszedni. Praca o której wynik niejeden rodzic w naszym mieście co rano modli się do Boga. Praca - prawdziwa praca z której wyników czerpiemy wszyscy.

Temu właśnie miał służyć poprzedni Turniej - zwróceniu uwagi, że za tym naszym świeżym, powszednim chlebem stoi konkretny człowiek, który nocą pracuje abyśmy następnego ranka mogli powiedzieć w sklepie - poproszę chleb z PSS-u, Inwałdzki, od Mieszczaka, od Frysia, od Jakuba, od Marczyńskiego, od Bylicy, od Rajdy, od Polichy, od Widlarza. Chleb, który oprócz wspaniałego smaku ma swoją tradycję, historię. Chleb który został upieczony przez ludzi i dla ludzi.

W II Festiwalu Chleba zorganizowanym przez Towarzystwo Miłośników Andrychowa w ankiecie która miała wyłonić najpopularniejszych producentów chleba, pieczywa drobnego i wyrobów cukierniczych produkowanych na terenie andrychowszczyzny wzięło udział 2314 osób oraz 349 internautów. Łącznie swój głos oddały 2663 osoby. I również - podobnie jak w czasie I edycji - chciano zwrócić uwagę na ludzką pracę i tradycję, a nie na konkretne wyniki głosowania. Przecież wyniki te są bardzo subiektywne, uzależnione od wielkości piekarni, ilości punktów sprzedaży, dostępności danego produktu w sklepie mieszczącym się w pobliżu naszego miejsca zamieszkania ... 

Z okazji okrągłej - 250 rocznicy powstania Cechu Młynarskiego, Piekarskiego, Cukierniczego i Piernikarskiego w Andrychowie zorganizowano także konkurs plastyczny "Od ziarenka do precelka". Jego laureatką została Justyna Wróblicka z klasy Id  Gimnazjum nr 1 w Andrychowie.

A oto wszyscy jego uczestnicy :

  • Szkoła Podstawowa nr 2 : Renata Fiema, Arkadiusz Bałys, Klaudia Niemczyk, Witold Ołów - opiekun Marzena Potempa.

  • Gimnazjum nr 1 : Marta Makowiecka,

  • Gimnazjum nr 1 : Justyna Wróblicka klasa Id,

  • Zespół Szkół Nr 1 kl. Ii Ewelina Adamczyk i Gracjana Bałos - opiekun mgr Teresa Putek,

  • Zespół Szkół Nr 1 Kl. Ie Agnieszka Susfał, Agnieszka Bartel, Anna Pomietło - opiekun mgr Teresa Putek, mgr Maria Bębenek

W nagrodę za trud poświęcony opracowaniu materiałów konkursowych młodzież pojedzie do Muzeum Chleba.

Pamiątkowe dyplomy otrzymali również opiekunowie uczestników konkursu.

Bardzo cennym i jednym z niewielu tego typu opracowań i źródeł wiedzy o historii cechu piekarzy w Andrychowie jest artykuł Ewy Fryś-Pietraszkowej, który ukazał się w majowych "Nowinach Andrychowskich" oraz na stronie internetowej Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie w fotorelacji z wystawy autorstwa Anny Szlagor. Artykuł dostępny jest - tutaj

Wystawę "250 lat piekarstwa i młynarstwa w Andrychowie i okolicy" można oglądać w Izbie Regionalnej w godzinach otwarcia Izby Regionalnej w poniedziałki i środy w godzinach 10 - 12 oraz w piątki w godz. 10 - 12 i 15 - 17.

Niestety - atrakcje dostępne podczas wernisażu wystawy - zjedzono do ostatniego okruszka :)

Z okazji wernisażu oraz wystawy przygotowano pamiątkowy folder, który opracował graficznie Jan Zieliński

Organizatorzy wystawy - Towarzystwo Miłośników Andrychowa przekazało wszystkim piekarniom, które wzięły udział w II Festiwalu Chleba - pamiątkowe dyplomy ...

... w których mozemy przeczytać : TMA serdecznie dziękuje za współudział w organizacji wystawy i imprez poświęconych obchodom 250-lecia Cechu Młynarskiego, Piekarskiego, Cukierniczego i Piernikarskiego w Andrychowie. Wystawa ilustrująca tradycje i historie tych rzemiosł na naszej ziemi jest hołdem dla ludzi, którzy pracując w wielkim trudzie i mozole przekazywali potomnym tajniki rzemiosła, którego wytworem jest największy skarb - Chleb. Znakomite wyroby piekarnicze od dawna stławiły nasze miasto o region. A to jest zasługą także Waszej Firmy!. Dziękujemy za wzięcie udziału w II Festiwalu Chleba. Z okazji Jubileuszu składamy życzenia pomyślnoości i wielu sukcesów. Aby tradycja dobrego wyrobu piekarskiego dziedziczona z pokolenia na pokolenie nieustająco towazrzyszyły w Państwa Firmie. Z wyrazami szacunku Zarząd Towarzystwa Miłośników Andrychowa Andrychów 8 czerca 2007 rok

TMA niezwykle serdecznie dziękuje wszystkim wolontariuszom, którzy pomagali przy przygotowaniu ekspozycji - Lidii Jończy i Marzenie Potempa, harcerzom z IV drużyny "Delta", uczniom Zespołu Szkół przy ZDZ, grupie Na Marginesie, Dyrekcjom Szkół, nauczycielom i rodzicom, którzy pomagali przy gromadzeniu danych w ankietach, studentom Uniwersytetu III Wieku.

A jak było na wernisażu wystawy ? Zobaczcie :

Tak pięknie zastawiony stół czekał na wszystkich, którzy docenili trud organizatorów, dziesiątki godzin poświęconych na gromadzenie eksponatów, materiałów, dokumentów, sprzętu, map itp. itd. :

A poniżej - niektóre z eksponatów i materiałów zgromadzonych na wystawie :

Mapa rozmieszczenia dawnych młynów wodnych

 

Ale - jeśli odwrócić wzrok od ścian i eksponatów w kierunku centrum sali Pałacu Bobrowskich - czekał nas równie piękny, a dodatkowo niezwykle smaczny widok :)

... kwaśne mleczko :) pasty serowe, sałatki, miodzik, swojski smalec domowej roboty - mniam mniam !

Ostatni rzut oka na pełny stół - bo już wkrótce ...

... DEGUSTACJE !!!

A jak smakuje andrychowski chleb i bułeczki - proszę bardzo :

W trakcie degustacji wysłuchaliśmy wspomnianego bardzo cennego merytorycznie wykładu o historii cechu piekarzy w Andrychowie, który przedstawiła autorka Ewa Fryś-Pietraszkowa. Część tego oppracowania możemy przeczytać w majowych "Nowinach Andrychowskich" oraz na stronie internetowej Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie w fotorelacji z wystawy autorstwa Anny Szlagor. Artykuł ten dostępny jest - tutaj

Ale - degustacji ciąg dalszy :

II Festiwal Chleba za nami. Wielkie Brawa dla wszystkich uczestniczących w Festiwalu Chleba piekarni.

A Was - jeśli tylko dysponujecie wolnym czasem - zapraszamy do obejrzenia bogatych materiałów historycznych zgromadzonych przez Członków Towarzystwa Miłośników Andrychowa.

Wystawę "250 lat piekarstwa i młynarstwa w Andrychowie i okolicy" można oglądać w Izbie Regionalnej do 31 października w godzinach otwarcia Izby Regionalnej w poniedziałki i środy w godzinach 10 - 12 oraz w piątki w godz. 10 - 12 i 15 - 17.

No cóż - pozostaje jeszcze jedna rzecz - prawdopodobnie jedna z najważniejszych w tej fotorelacji - moje osobiste podziękowania (a myślę, że również wszystkich tych z Was, którzy dotarli w lekturze artykułu aż do tego miejsca :) - dla organizatorów i wszystkich tych, którzy przyczynili się swoja pracą i pomocą w zorganizowaniu tegorocznego II Festiwalu Chleba. Być może, ich praca wyda się niektórym z Was niepotrzebna, zbędna, nie docenicie pasji i poświęcenia z jaką niektórzy mieszkańcy naszego miasta gromadzą każdą okruszynkę historii tego miejsca na ziemi. A przecież to nasza wspólna historia! Nasze dzieje. Len, bawełna, ziarno - to na nich wyrósł dzisiejszy Andrychów. Nie wolno nam zapominać o ciągu na pozór tylko błachych, prostych historii ludzi tworzących przyszłość tego miejsca. To jest to ulotne "Coś" co wiąże nas z miejscem naszego zamieszkania. Dlatego tak ważnym jest, aby byli ludzie, którzy nie pozwolą, by ta cieniuteńka w obecnych czasach nić historii łącząca nas z miejscem naszego pochodzenia ... pękła.

Wielkie brawa TMA !!!

A w pisaniu tego fotoreportażu pomagał mi Duch Cześka Piekarza. No wiecie - tego Cześka z piosenki Wojtka Bellona śpiewanej przez Wolną Grupę Bukowina :

" Chleba takiego jak ten od Cześka nie kupisz nigdzie nawet w Warszawie
Bo Czesiek piekarz nie piekł, lecz tworzył bochny - jak z mąki słonecznej kołacze ...
Kłaniali mu się ludzie gdy wyjrzał przez okno łyknąć powietrza ...
a kromkę masłem smarując mówili - nad chleby ten chleb ... od Cześka ... "

Chleb się chlebie chleb się chlebie
Bo nad chleb być może co?
Chleb się chlebie chleb się chlebie
Niech ci nigdy nie zabraknie
Drożdży wody rąk i ziarna

Jarosław Skupień

[Powrót do działu Historia miasta | Powrót do spisu działów ]

PostNuke Powered Site, GNU/GPL Licence, Administracja : wins@andrychow.pl , Telefon 502 740628
Wszystkie loga, znaki handlowe, treść, fotografie oraz skrypty i moduły na tej stronie należą do ich właścicieli.
Regulamin świadczenia usług :: Polityka prywatności :: Redakcja Za treść ogłoszeń i reklam nie odpowiadamy
Polityka strony dotycząca cookies
Korzystając z niniejszej strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki i polityką strony dotyczącą cookies.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookies w Twojej przeglądarce.