Pierwsze zimowe przejście północnej ściany Świstowej Czuby
Zbgniew Kubień

TATRY WYSOKIE 1958 ROK
PIERWSZE ZIMOWE PRZEJŚCIE PÓŁNOCNEJ ŚCIANY ŚWISTOWEJ CZUBY
ANDRYCHOWSKI TATERNIK W ZESPOLE WSPINACZY


Mam dla Was bardzo ciekawą historię, która wydarzyła się pół wieku temu! Otrzymałem ją od red. Józefa Nyki z Warszawy, który z sympatią kojarzy nasz rodzinny Andrychów.

Andrychowianom starszego pokolenia doskonale znany był mgr Edward Walusiak - nauczyciel wychowania fizycznego i przysposobienia wojskowego, który przede wszystkim jest pamiętany jako świetny trener andrychowskich siatkarzy z Klubu Sportowego BESKID.

Wprawdzie popularny w Andrychowie nauczyciel i trener pochodził z Wadowic, ale całe swoje życie jako pedagog i szkoleniowiec wypełniał w Andrychowie. Pozostawił po sobie sympatię uczniów i kibiców sportowych. Znany w Andrychowie nauczyciel miał również w swojej biografii krótki epizod taternicki, ale za to ze wspinaczami, którzy przeszli na stałe do kart historii polskiego taternictwa! Tak oto - zupełnie przypadkowo dowiedziałem się od niezawodnego red. Józefa Nyki o taternickim wątku życiorysu mojego nauczyciela.


Tatry Polskie - Dolina Roztoki. foto:Szymon Kubień.


Tatry Polskie - Dolina Roztoki. foto:Szymon Kubień.


Tatry Polskie - Dolina Roztoki. foto:Szymon Kubień.

Pragnę serdecznie podziękować Panu red. Józefowi Nyce za sporządzenie arcyciekawej relacji z pierwszego, historycznego zimowego przejścia tej trudnej drogi. Andrychowianie często goszczą w Tatrach; teraz będą wspominać wspinaczki andrychowskiego nauczyciela, który kilkadziesiąt lat temu dzielnie zmagał się ze skałą, śniegiem, lodem i przenikliwym wiatrem.

Niech będzie i dla nas przykładem determinacji wraz z całym zwycięskim taternickim zespołem.

Edward Walusiak wyjechał z Andrychowa do Tarnowa. Tam zmarł i tam jest pochowany.

Informacja ta podana jest w prywatnym periodyku redagowanym i wydawanym przez niestrudzonego red. Józefa Nykę z Warszawy. Pismo to nazywa się GŁOS SENIORA. To właśnie tam, w GŁOSIE SENIORA (czerwiec 2008 - www.nyka.home.pl/pub/gs200806.pdf), na stronie czwartej jest zamieszczona krótka, ale cenna notatka dotycząca mgr. Edwarda Walusiaka - taternika z Andrychowa.

Autor tekstu: Zbigniew Kubień

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja andrychow.pl serdecznie dziękuje autorowi tekstu - Zbigniewowi Kubieniowi oraz autorowi niezwykłej karty historii, która wydarzyła się ponad pół wieku temu - red. Józefowi Nyce - znawcy gór wszystkich kontynentów, a także autorowi fotografii - Szymonowi Kubieniowi, za tak ciekawą i barwną opowieść, która ułożyła się dzięki ich współpracy w jedną spójną całość.andrychow.pl © 2002
http://www.nowiny.andrychow.pl/