Wspinaczka po tęczy. Orla Perć - klamry, łańcuchy, drabinki
Zbigniew Kubień

Rysy

Wspinaczka po tęczy
Orla Perć - klamry, łańcuchy, drabinki

Tegoroczne kapryśne lato niezbyt dobrze nadawało się na trudniejsze górskie wyprawy. Przewidywanie pogody było jak gra w rosyjską ruletkę! Wreszcie - pogoda chwilowo ustabilizowała się i grupka moich przyjaciół wytypowała cel swojej górskiej wyprawy.To Orla Perć - najtrudniejsza górska trasa w Tatrach Polskich.

Trochę historii : Pomysł wybudowania Orlej Perci ma już 110 lat. Została zaprojektowana przez ks.Walentego Gadowskiego i Franciszka H.Nowickiego.Ten najtrudniejszy górski szlak zbudowano trochę póżniej, bo w latach 1903-1906. Ks.Gadowski osobiście nadzorował jego budowę oraz pokrył większość poniesionych wydatków.

Materialną pamiątką po budowniczym Orlej Perci - ks.Walentym Gadowskim jest charakterystyczna statua Matki Boskiej (1,2m wysokości) którą ufundował duchowny i zarazem aktywny działacz Towarzystwa Tatrzańskiego, nieopodal Przełęczy Zawrat. Jest to bardzo znane miejsce w Tatrach.Turyści, którzy forsują Zawrat, kiedy ujrzą figurę Matki Bożej, wiedzą, że wkrótce zostaną nagrodzeni pysznymi panoramami rozciągającymi się właśnie z Przełęczy Zawrat.

Turystom,którzy planują wspinaczkę po podniebnej perci doradzamy rozwagę.Tu liczy się pewność ruchów i niewrażliwość na przepaści,a także dobre przygotowanie kondycyjne.

Warto także nadmienić iż sporo wypadków w Tatrach ma miejsce podczas fotografowania! Bądżmy więc rozsądni i kalkulujmy pragmatycznie : dobra fotka, albo - bezpieczeństwo turystów! Wybór może być tylko jeden.

Oto garść fotek z Orlej Perci - dumy Tatr Polskich.


Foto : Szymon Kubień


Foto : Szymon Kubień


Foto : Szymon Kubień


Foto : Szymon Kubień


Foto : Szymon Kubień


Foto : Szymon Kubień


Foto : Szymon Kubień


Foto : Szymon Kubień

 

Zbigniew Kubień

Wszelkie Prawa Zastrzeżone
andrychow.pl © 2002
http://www.nowiny.andrychow.pl/