Kim był tajemniczy gość z przestworzy, który wylądował w Łękach?
Zbigniew Kubień

Historia lotnictwa

Kim był tajemniczy gość z przestworzy, który wylądował w Łękach?


Fotografia ze zbiorów Marcina Dziubka


Fotografia ze zbiorów Marcina Dziubka


Fotografia ze zbiorów Marcina Dziubka


Fotografia ze zbiorów Marcina Dziubka /

Fotki pochodzą ze zbiorów Marcina Dziubka z Bielan k. Oświęcimia. To znany historyk, rekonstruktor, autor wielu wartościowych publikacji; m.in.BATALION OBRONY NARODOWEJ OŚWIĘCIM 1937-1939.

Zdjęcia samolotu wykonano najprawdopodobniej na przełomie lat 20./30. ub.wieku w miejscowości Łęki - nieopodal Bielan k. Oświęcimia (to zaledwie kilkanaście kilometrów od Andrychowa).

Wszystko wskazuje na to, że samolot przyleciał z pobliskiego Krakowa, gdzie stacjonował słynny 2. Pułk Lotniczy. Odznaczał się m.in. piękną odznaką pułkową - klucz samolotów nad Kościołem Mariackim na niebieskim tle oraz czerwono-białą szachownica i odznaką pilota.

Czy ktoś potrafi coś więcej powiedzieć nam o pilocie i jego wspaniałej maszynie - chyba gotowej do startu i kursu powrotnego na Kraków! - napisał do nas Zbigniew Kubień, przesyłając fotografie "tajemniczego" gościa z przestworzy. Jednocześnie - informacja ta trafiła od niego do fachowców, ekspertów i pasjonatów lotnictwa - Michał Muchy i Tomasza Kopańskiego.

Nie trzeba było długo czekać, by kolejny raz podziękować za ogromną pomoc w identyfikacji maszyny sprzed wieku!

Oto odpowiedź Tomasza Kopańskiego:

To Potez CXV, najprawdopodobniej z 2 lub 3 PL. Nie widzę dokładnie jego numeru wojskowego, ale jeżeli jest to 40.35 to ten samolot latał w 3, 4, 5 i 6 Pułku Lotniczym - czyli mówiąc krótko - prawie wszędzie.

Kolejna lotnicza zagadka rozwiązania!

Serdecznie dziekujemy za pomoc w opracowaniu tej publikacji !

- Marcinowi Dziubkowi - za niezwykły materiał historyczny
- Zbigniewowi Kubieniowi za koordynację przepływu informacji i zainicjowanie kolejnego, ciekawego materiału

Największe podziękowania należą się dla Michała Muchy oraz Tomasza Kopańskiego - za rozwikłanie kolejnej lotniczej perełki!

Redakcja andrychow.pl

 

Wszelkie prawa zastrzeżone

 andrychow.pl © 2002
http://www.nowiny.andrychow.pl/