Zagadka za grosze rozwiązania dzięki bezcennej wiedzy

Historia lotnictwa

Zagadka za grosze, wyjaśniona dzięki bezcennej wiedzy

 

Kupiłem kiedyś za grosze 2 fotki rozbitego samolotu niemieckiego, chyba 1939 r. Napisał do Zbyszka Kubienia - Bartosz Słatyński.

Tak rozpoczyna się historia, i próba wyjaśnienia zawartości kolejnych zagadkowych fotografii sprzed lat.

Oto one:

Muszę przyznać, że z pewną satysfakcją oglądam fotki rozbitej maszyny, a to dlatego, że Niemcy z ogromną satysfakcją fotografowali się przy zestrzelonych polskich maszynach. Tu jest zupełnie inna sytuacja : albo skrupulatny Niemiec uwiecznił kres swojej (niemieckiej) maszyny, albo - fotograf był zupełnie innej narodowości - najprawdopodobniej - polskiej. Proszę Cię o zamieszczenie fotek w dziale Lotnictwo, z prośbą o pomoc w identyfikacji typu niemieckiej maszyny - napisał do nas Zbyszek Kubień, wysyłając jednocześnie skany fotografii do znawcy tematu - Michała Muchy

Wkrótce przychodzi odpowiedź. To może być skrzydło Ju 52. - Zapytam kolegów, którzy znają się na samolotach Luftwaffe - pisze Michał Mucha, wysyłając jednocześnie zapytanie do Adama Skupiewskiego (znawcy Luftwaffe)

Odpowiedź jest również błyskawiczna!

Owszem to Ju 52/3m, aczkolwiek takie samo tyle, że odpowiednio mniejsze było w jednosilnikowych Ju W 33 i Ju W 34. - odpowiada Adam Skupiewski

 

No cóż! Jesteśmy pod wrażeniem! Dziękujemy za pomoc w rozwiązaniu kolejnej fotograficznej ciekawostki! jednocześnie gratulując tak specjalistycznej wiedzy! Ile wart byłby nasz świat i jego historia, gdyby nie prawdziwi pasjonaci!

Redakcja andrychow.pl

 

Wszelkie prawa zastrzeżoneandrychow.pl © 2002
http://www.nowiny.andrychow.pl/