Miejska Orkiestra Dęta "Andropol"

Czerwie

Andropolska Fabryka Dęciaków

Już dawno wiedzieliśmy, że Miejska Orkiestra Dęta godnie reprezentuje muzycznie Andrychów! łamiąc sukcesywnie stereotyp orkiestr dętych grających wyłącznie marsze. Orkiestra rzadko koncertuje. Najczęściej możemy ją spotkać podczas miejskich uroczystości. Sprawia to wrażenie nieobecności w wydarzeniach muzycznych miasta. Jeśli już jednak decyduje się na koncert - sprawia, że jest to prawdziwa muzyczna uczta - zaskakująca doborem repertuaru i nowatorskim podejściem do aranżacji. Tym razem oprócz aranżacji i muzycznej ścieżki wzbogaconej brzmieniem gości specjalnych orkiestry Wojciecha Zięby (saksofony), Bartosza Dąbrowskiego (trąbka) i Łukasza Walczaka (perkusja) - orkiestra zaprezentowała się w towarzystwie Kingi Brandys-Wójciak (sopran)! Brawa wypełnionej po przegi sali MDK - mówiły same za siebie!

Miejska Orkiestra Dęta "Andropol"

Z informacji dostępnych w koncertowej ulotce czytamy : Powstała w latach dwudziestych XX wieku jako Fabryczna Orkiestra Strażacka przy Zakładach Bawełnianych braci Czeczowiczka. Na czas okupacji musiała zawiesić swoją działalność. Od zakończenia wojny koncertowała podczas wielu uroczystości na terenie kraju. W latach sześćdziesiątych XX wieku dwukrotnie brała udział w Centralnych Dożynkach w Warszawie. Była laureatką Wojewódzkich Przeglądów Orkiestr Dętych w Krakowie i Bielsku-Białej. Od 1999 r. działa pod patronatem Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie. W 2003 r. zdobyła I miejsce w Małopolskim Festiwalu Orkiestr Dętych "Echo Trombity" w Nowym Sączu. W tym roku podczas tego Przeglądu zajęła II miejsce w grupie orkiestr działających przy stowarzyszeniach i domach kultury. Obecnie w skład orkiestry wchodzi 35 osób. Przy orkiestrze działa młodzieżowa szkółka nauki gry na instrumentach dętych oraz big band. Kapelmistrzem jest Łukasz Zaborowski.

Latem, 2011 roku Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie wraz z Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach, Parafią Św. Stanisława i Parafia Św. Macieja w Andrychowie pod patronatem Burmistrza Andrychowa zorganizowały 21 sierpnia trzeci z serii koncertów W Hołdzie Błogosławionemu Janowi Pawłowi II.

To właśnie ten koncert uświetniła swoim kunsztem Miejska Orkiestra Dęta "Andropol".

"Andropolska Fabryka Dęciaków" zagrała w towarzystwie gości specjalnych : Kingi Brandys-Wójciak (sopran), Wojciecha Zięby (saksofony), Bartosza Dąbrowskiego (trąbka) i Łukasza Walczaka (perkusja)

W programie koncertu znalazły się : Marsz "Dzień podchorążego" (B. Szulla), "Festival In Silber" (M. Schneider), "Swinging GLENN MILLER" (ar. H.E. Hausser), "Ammerland" (Jacob de Haan), "Taniec z szablami" (A. Chaczaturian), "Samba Pa Ti"(C. Santana), "Hit The Road Jack" (z rep. R. Charles), "Posaunen-Express" (W. Tuschla), "Romanze / Mój serdeczny kraj" (F. Chopin /sł. J. Has), "The Lion Sleeps Tonight" (mel. z filmu "Król Lew"), "Boney M. Super Hits" (ar. Steve McMillan), "Just A Gigolo / I Ain't Got Nobody" (L. Casucci)

Łukasz Zaborowski :) Dyrektor "Andropolskiej Fabryki Dęciaków" - dyrygent orkiestry

Orkiestra musi pięknie grać! ... ma w końcu dwóch dyrygentów!

Podczas koncertu - wszystko musi być pod kontrolą :)

Etiuda E-dur Fryderyka Chopina, znana bardziej wśród melomanów jako "Romanze / Mój serdeczny kraj" (F. Chopin /sł. J. Has) - ten utwór orkiestra zadedykowała specjalnie - pamięci Jana Pawła II. Niezwykłe wykonanie podkreślił głos sopranistki - Kingi Brandys-Wójciak.

Za to wykonanie - burza oklasków!

Wielkim bogactwem orkiestry jest bardzo wysoki poziom poszczególnych muzyków! To wyraźnie da się odczuć podczas koncertu.

Na zakończenie po kolejnych bisach - hit! Superprzebój Celine Dion - "The Power of Love"

Połączenie aksamitnego i perfekcyjnego głosu Pani Kingi wraz z dopracowanym brzmieniem naszej miejskiej orkiestry ... sprawiło kolejny raz bardzo duże wrażenie na publiczności! Wielkie brawa!

Podczas koncertu w MDK orkiestra promowała wydaną niedawno pierwszą płytę zatytułowaną "Andropolska Fabryka Dęciaków".

Pisaliśmy wiele razy na łamach andrychow.pl o Miejskiej Orkiestrze Dętej. Ostatnio - latem 2011 r. informowaliśmy, że :

Miejska Orkiestra Dęta Andropol odebrała z wytwórni Visual Media Records przesyłkę zawierającą pierwsze egzemplarze płyty "Andropolska Fabryka Dęciaków". Na płycie znalazło się 13 rewelacyjnie zagranych utworów wśród których wiele jest przebojów muzyki rozrywkowej, które świadczą o bardzo wysokim poziomie Miejskiej Orkiestry Dętej! Płyta promuje również Stowarzyszenie i Gminę Andrychów. Dzięki niej orkiestra będzie mogła dzielić się swoimi interpretacjami nie tylko w czasie koncertów. Wszystko to dzięki ciężkiej pracy muzyków i Kapelmistrza - mgr. Łukasza Zaborowskiego oraz opiekunom orkiestry - Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie, Urzędowi Miejskiemu z Burmistrzem Tomaszem Żakiem i firmie "Projbud Zięba-Krażewski". O tym jak jasno świeci gwiazda Andropolskiej Fabryki Dęciaków świadczy nie tylko nowa płyta! Orkiestra zajęła II miejsce! w XXXIV Małopolskim Festiwalu Orkiestr Dętych "Echo Trombity" 2011 r. otrzymując tytuł wicemistrza w kategorii orkiestr działających przy domach kultury i stowarzyszeniach społeczno-kulturalnych. Mgr Łukasz Zaborowski - kilka dni po obronie dyplomu otrzymał od swojej orkiestry taki właśnie - świetny prezent! Rok temu orkiestra zajęła III miejsce w Nowym Sączu, w tym roku II ... co będzie za rok? Redakcja Andrychow.pl wie to bardzo dobrze. Wiedzieliśmy to już kilka lat temu - podczas koncertu orkiestry dla sponsorów! Mamy dla nich również wielkie słowa uznania za pracę jaką wykonują na rzecz lokalnej społeczności prowadząc w ramach założonego przez Orkiestrę Stowarzyszenia - szkółkę gry na instrumentach dętych (i nie tylko). GRATULUJEMY orkiestrze świetnej formy, i życzymy jej oraz kapelmistrzowi Łukaszowi Zaborowskiemu wraz z Zarządem Orkiestry - kolejnych sukcesów!

Orkiestra szkoli młode talenty! Również pisaliśmy o tym w odrębnym materiale

Oto jego fragmenty :

Celem działania Stowarzyszenia Miejska Orkiestra Deta "Andropol" Andrychów jest wspieranie inicjatyw i wspólnych przedsięwzięć w zakresie upowszechniania wiedzy i kultury muzycznej oraz nauki gry na instrumentach dętych i w związku z tym nauka gry na instrumencie oraz wypożyczenie instrumentu dla każdego ucznia są nieodpłatne.

Tradycja nauki gry na instrumentach w andrychowskiej orkiestrze dętej sięga lat 60- tych ubiegłego stulecia kiedy to liczba uczniów sięgała nawet 40 osób, dzięki czemu w latach 60-70 ponad 100 osobowy zespół Orkiestry Dętej AZPB mógł sławić swoje miasto w całej Polsce koncertując m.in. w Warszawie, Łodzi czy Krakowie ...

Szkółka działająca od czterech lat pod kierownictwem kapelmistrza andrychowskiej orkiestry Łukasza Zaborowskiego oraz przy wsparciu Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie, może pochwalić się już młodymi muzykami, którzy od ponad roku w pełni zasilają skład orkiestry i nie tylko!

Obecnie w Miejskiej Orkiestrze Dętej prawie połowa muzyków poszerza swoją wiedze muzyczną w szkołach muzycznych lub na studiach o kierunku muzycznym, co znacznie wpływa na podnoszenie poziomu gry całej orkiestry.

 

Na zakończenie - jeszcze raz - wielkie brawa za poziom artystyczny i rozbudzanie pasji w kolejnych pokoleniach pracowników "Andropolskiej Fabryki Dęciaków"

 

Jarosław Skupień

Zapraszamy również na stronę internetową orkiestry : www.orkiestra-andrychow.plandrychow.pl © 2002
http://www.nowiny.andrychow.pl/