Skarb z domowego albumu

Historia lotnictwa

Skarb z domowego albumu

Kilka dni temu otrzymaliśmy od Zbigniewa Kubienia informację o tym, jak po rozmowie z Bartoszem Słatyńskim dowiedział się o fotografii tajemniczego samolotu sprzed wieku. To z pewnością lotniczy rarytas! twierdził! Można sobie porównać, np. samolot F-16 do samolociku z drewna, płótna i linek stalowych, oraz zawodnym silnikiem. Tylko chęć latania w człowieku zawsze była duża! Ta fotka to prawdziwy skarb z domowych albumów. Może ktoś z internautów wie, jaki to typ maszyny? W każdym bądż razie - to niezwykła, prawdopodobnie nigdzie nie publikowana dotychczas fotografia! - dodał

Z niecierpliwością czekaliśmy na wspomnianą fotografię. Kilka dni później! Jest!

Poniżej część powyższej fotografii ze szczegółem burty samolotu

Skan fotografii pochodzi z albumu mojego wuja. Fryderyk Słatyński (1901- 1988) Od października 1918 służył w 4 P.P. Legionów w Krakowie, Jabłonnie i Kielcach. Kontuzjowany na froncie ukraińskim. Zdemobilizowany w 1920 r. z szarżą plutonowego. Zapewne z tamtego okresu pochodzi owa fotka. Niestety nie jest opisana i tak na prawdę nie wiadomo kto i gdzie. Może oznakowania na burcie samolotu pomogą rozwiązać zagadkę

- pisze do nas Bartek Słatyński - pasjonat historii i rekonstruktor

Czy uda się wyjaśnić rodzaj, miejsce i więcej szczegółów dotyczących wspomnianej wcześniej fotografii? Historia tajemniczego samolotu powoli nabiera rozpędu - zdjęcie na warsztat biorą znawcy tematu. - dodaje Zbigniew Kubień

Czy to możlwe, żeby po tylu latach dowiedzieć się więcej o szczegółach zawartości tajemniczej fotografii?

Redakcja andrychow.pl serdecznie dziękuje właścicielowi fotografii - Bartoszowi Słatyńskiemu oraz Zbigniewowi Kubieniowi za ten niezwykły, historyczny materiał!

--------------------------------------------------------

PS Nie minęło kilka godzin od momentu próby rozwikłania zagadki - jaki to samolot.

Zbyszek Kubień napisał do Michała Muchy, Michał Mucha do Piotra Mrozowskiego z Warszawy i ... zagadka rozwiązna :

To jest Austriacki samolot szkolny Hansa Brandenburg BI, Serii 05. No. 05.51

Dziękujemy kolejnym pasjonatom lotnictwa za rzetelną porcję wiadomości!

-------------------------------------------------------

PS2 :) Temat nie zakończył się na rozszyfrowaniu typu samolotu! Minęło kolejnych kilkanaście godzin i ...

Michał Mucha (autor wartościowych publikacji o lotnictwie amerykańskim z czasów II wojny światowej) uzyskał cenną wiadomość od Tomasza Kopańskiego - pracownika naukowego Wojskowego Instytutu Historycznego i autora wielu cennych publikacji dot. historii lotnictwa polskiego.

Fotka jest ciekawa. Została wykonana prawie na 100% w Krakowie; lotnika oczywiście nie znam; samolot to szkolny Brandenburg B.I nr 05.51. Był używany w austriackiej jednostce Fliegerersatzkompanie 10 w Krakowie, a później w polskiej Niższej Szkole Pilotów w Krakowie, a od końca 1920 r. w szkole w Bydgoszczy - pisze w odpowiedzi do Michała Muchy - Tomasz Kopański.

Warto dodać, pisze do nas Zbigniew Kubień, że polskie lotnictwo narodziło się razem z odzyskaniem przez Polskę niepodległości w 1918 roku-właśnie w Krakowie; a to zaledwie - kilkadziesiąt kilometrów od Andrychowa. Gorąco namawiam mieszkańców Andrychowa do odwiedzenia Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie, które posiada jedne z najbogatszych zbiorów lotniczych w Europie! Pobyt pośród archaicznych maszyn jest magiczny - tym bardziej zaczynamy podziwiać pilotów, którzy zaczynali tworzyć historię awiacji. To byli prawdziwi Rycerze Przestworzy!

Kolejny raz dziękujemy wielkim pasjonatom i znawcom lotnictwa za rzetelną porcję specjalistycznej i historycznej wiedzy!

 

Wszelkie prawa zastrzeżoneandrychow.pl © 2002
http://www.nowiny.andrychow.pl/