10 Międzynarodowy Rajd Pojazdów Zabytkowych - Bielany - NOSTALGIA 2010

10 Międzynarodowy Rajd Pojazdów Zabytkowych - Bielany 2010 "NOSTALGIA 2010"

W dniach 27-29 sierpnia 2010 roku z Bielan k/ Kęt wyruszył 10 Międzynarodowy Rajd Pojazdów Zabytkowych - Bielany 2010 "NOSTALGIA 2010" W rajdzie mogły uczestniczyć załogi w pojazdach zabytkowych o wysokim stopniu oryginalności, wyprodukowanych przed 31 grudnia 1975 r. zachowanych i utrzymanych w warunkach historycznie właściwych, jak również pojazdy młodsze o szczególnie charakterystycznych cechach zatwierdzone przez komandora rajdu.

Organizatorami Rajdu były : Automobilklub Beskidzki oraz Koło Pojazdów Zabytkowych Automobilklubu Krakowskiego.

Samochody odwiedziły w sobotę (28 sierpnia) Bielany, Międzyrzecze, Jaworze, Bestwinę, Kęty, Andrychów, Roczyny, Porąbkę i powróciły do Bielan. W niedzielę trasa była znacznie krótsza - Bielany, Kęty - Klasztor oo. Franciszkanów, Wilamowice i powrót do Bielan.

Mimo złej pogody w rajdzie uczestniczyło kilkadziesiąt załóg samochodowych, oraz! kilka motocykli i motorowerów! .

W swoich pięknych wehikułach z których najstarsze pochodziły z początku ubiegłego wieku kawalkada rajdowców przyjechała do Andrychowa.

28 sierpnia (sobota) w godz. 14.00-16.00 pojazdy zaprezentowały się nam na nowym parkingu obok Kościoła Św. Macieja, gdzie odbył się nie tylko pokaz ale i konkurs elegancji oraz występy Miejskiej Orkiestry Dętej Andropol.

Na pokazy do Andrychowa zapraszali Komandor Rajdu - Marek Lekki, Burmistrz Andrychowa, Proboszcz Parafii Św. Macieja oraz Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie.

Uczestnikom rajdu i gościom prezentacji starych samochodów przygrywała Miejska Orkiestr Dęta Andropol

W Jaworzu mieliśmy potężne oberwanie chmury. A w ogóle - Ci co dojechali tutaj nawet na takich pojazdach typu Komar - to dla nich największa cześć i chwała, Przejechali już w tej chwili ponad 100 km.! W takiej ulewie! To jest wyczyn niesamowity. To dotyczy również tych wszystkich samochodów "staruszków" które tutaj oglądamy. - mówi Marek Lekki - komandor Rajdu

Już od 20 lat bawię się w uczestnictwo w tego typu imprezach. Jeżdżę takim Opelkiem z 1934 roku. Zamarzyło mi się by tu, również na naszym terenie pokazywać starą motoryzację. I tak się zaczęło. Od małego zlotu w Kętach pod Domem Kultury. Wkrótce impreza zaczęła sie rozrastać i teraz jest jedną z największych imprez tego typu w Polsce. Pomimo tak fatalnych warunków atmosferycznych nie możemy narzekać na brak frekwencji.

Uczestnicy rajdu mieli do przejechania w sumie 145 km. W pierwszy dzień był to prawdziwy maraton :) bo aż 125 km. W drugi dzień trasa była znacznie krótsza - tylko 20 km. Zatrzymujemy się w najciekawszych miejscach powiatu wadowickiego, oświęcimskiego i bielskiego.

Co roku chcę trochę zmieniać trasę, żeby jak najwięcej ludzi zobaczyło te cudeńka sprzed kilkudziesięciu lat (a niektóre mają już prawie 100). W tym roku pierwszy raz od 10 lat nie mieliśmy pogody takiej jaka powinna być. :) W ubiegłym roku podróżowaliśmy po Śląsku Cieszyńskim, Pszczynie, Czechowicach. Dwa lata temu trasa prowadziła ścieżkami Jana Pawła II. Co roku pokazujemy uczestnikom Rajdu nowe zakątki Podbeskidzia. - dodaje Marek Lekki - Uczeń technikum mechanicznego przy ul. Starowiejskiej w Andrychowie, które skończyłem w 1978 - kończy z uśmiechem Komandor Rajdu

Zobaczmy więc - kto nas odwiedził w tym roku !

Na parking zajechał znajomy nam dobrze z poprzedniej imprezy Packard!

:) Powtórzymy się - To chyba najpiękniejszy! pojazd jaki dotychczas odwiedził ten parking. Pojazd będący jednocześnie jednym z najpiękniejszych samochodów zabytkowych w Polsce! Packard 733. Przypomnijmy fragmenty fotoreportażu dotyczące wspomnianego Packarda. O samochodzie opowiadał nam wtedy współwłaściciel :

Skąd się biorą takie samochody? W szopach już nie stoją. To już zapomnijmy. Zostało wywiezione niestety za granicę to co piękniejsze. Poszło. My jesteśmy w tej chwili jako kraj dużym importerem samochodów zabytkowych. Ten konkretny samochód zakupiony został w Holandii i przywieziony do Polski.

Jakie były wcześniejsze losy tego samochodu? Mogę powiedzieć to jedynie w formie anegdoty. Nie znam historii tego samochodu. W zeszłym roku na rajdzie krakowskim rozmawaiałem na rynku z jakimś człowiekiem, który był zainteresowany i właśnie mnie o historię pytał. Ja mu powiedziałem, że niestety ale nie znam historii tego samochodu. Porozmawialiśmy i ten człowiek odszedł, po czym moja bardzo fajna znajoma podeszła do niego i mówi mu : Proszę Pana - On jest bardzo skromny! On nie chce mówić tej historii, ale to jest samochód po wnuku Alka Pona :) ... i ... poszło to w Polskę :)

Żałuję, że nie znam historii, bo warto takie informacje mieć, ale niestety holender nie znał i tu się ucięło.

Jeśli chodzi o osiągnięcia - W ubiegłym roku został wybrany samochodem roku 2009 przez Polski Związek Motorowy - na całą Polskę. Bardzo się z tego cieszę. To jest najwyższa półka samochodów amerykańskich.

... mówił współwłaściciel samochodu - Ryszard Gargul (drugim właścicielem jest żona - Małgorzata Gargul)

Już wspominaliśmy, że na wszelki wypadek ... oprócz autoalarmu przezorny kierowca ma jeszcze małe conieco :)

To tyle wspomnień z Brzezinki - wracamy szybko do Andrychowa!

W tym roku właściciel Packarda miał zapewnioną 100% ochronę !

To się nazywa kąśliwy ścigacz z ubiegłego wieku!

Nie mogło zabraknąć dobrze znanego w Andrychowie niebieskiego, aluminiowego Land Rovera, któremu nie są straszne żadne warunki atmosferyczne, a i podłoże nie zawsze musi być tak równe jak powierzchnia parkingu przy Kościele Św. Macieja

Kierowcy dumnie paradowali w okolicznościowych szalikach!

Nie zabrakło również publiczności

Przejdźmy może powolutku po parkingu!

Uwagę zwracała piękna Corvetta - z zewnątrz ...

... i wewnątrz

W czasie pokazu specjalna Komisja wybierała najbardziej eleganckie pojazdy Rajdu

Na zwycięzców i uczestników Rajdu czekały okolicznościowe pamiątki

A my - idziemy dalej!

To się nazywa Aero - dynamika!

Wspomniany wcześniej Komar i jego kierowca - zasługują na prawdziwy szacunek! 125 km w deszczu!

Koleżanki Komara - SHL-ka i Osa - również!

I kto by pomyślał, że kiedyś w Polsce również produkowano motocykle!

Jeszcze tylko kilka ostatnich kadrów na przód ...

... i tył samochodów

... i niestety, ale musieliśmy pożegnać się z imprezą.

Pogoda dała się we znaki nie tylko samochodom i motocyklom, ale i skromnym reporterom andrychow.pl :)

Apropos. Czy ktoś z Was zauważył coś jeszcze? Odpowiadamy na zadaną zagadkę : Coś dużego, płaskiego, w centrum i za darmo?

To nowy, darmowy, wielki parking w Centrum miasta. Parę kroków dla zdrowia i nie trzeba szukać na siłę miejsca na "płatnych" odpowiednikach. Polecamy!

Do zobaczenia na kolejnej tego typu imprezie w Gminie Andrychów

Jarosław Skupieńandrychow.pl © 2002
http://www.nowiny.andrychow.pl/