140. lecie Orkiestry OSP Roczyny

Czerwie

140. lat Orkiestry OSP Roczyny

To było prawdziwe Święto ludzi, którzy razem stworzyli piękną, wspólną historię.

Mistrzowie Małopolski w kategorii orkiestr Ochotniczych Straży Pożarnych - Orkiestra Dęta OSP Roczyny zaprosiła w ubiegłą niedzielę (4 lipca 2010 r.) na uroczystości zwiazane ze 140. leciem swojego powstania. To spory kawał czasu. W ciągu dotychczasowego "życia" orkiestry miały przecież miejsce kluczowe wydarzenia historyczne mające wpływ nie tylko na losy Polski ale i Europy i świata.

Kto chciał obchodzić razem z Orkiestrą jej święto musiał zarezerwować sobie na ten cel kilkanaście godzin. Świętowanie rozpoczęło się przed południem. O godzinie 11.00 w uroczystym korowodzie orkiestra przemaszerowała do Kościoła Parafialnego w Roczynach na Mszę Św.

Fotoreportaż obchodów jubileuszu orkiestry dostępny jest również na stronie internetowej : www.orkiestra.roczyny.pl

Orkiestra działa już 140 lat. Wzmianki o jej istnieniu pojawły się w księdze parafialnej w Głębowicach w 1870 roku. Pierwszym kapelmistrzem był Franciszek Pietraszek. Te i wiele innych ciekawych informacji przygotowano w postaci barwnych gazetek - dokumentujących "życie" i działalność orkiestry.

140 lat wspólnego grania zaowocowało w chwili obecnej repertuarem składającym się z ponad 2000 utworów! Zespół bardzo dobrze czuje się w repertuarze zarówno klasycznym jak i muzyce rozrywkowej. Potrafią zagrać do tańca i marszu! W repertuarze posiadają również melodie ludowe oraz te, grane na największych uroczystościach państwowych i kościelnych. Orkiestra wiele razy ubogacała imprezy okolicznościowe w Gminie Andrychów.

Wśród trofeów orkiestry w chwili obecnej jest nie tylko najwyższe lokalne trofeum - Liść Platana ale i zdobyty w ostatnim czasie zaszczytny laur I Miejsce w kategorii orkiestr OSP na Małopolskim Festiwalu Orkiestr Dętych - Echo Trombity.

Orkiestrze, która przez tyle lat swoją obecnością i grą ubogaca tak wiele imprez kulturalnych, patriotycznych i religijnych - niebo sprawiło niezwykły prezent - piękną, letnią pogodę!

W towarzystwie pocztów sztandarowych i mieszkańców Roczyn po Mszy Św. orkiestra przemaszerowała na plac przed roczyńską remizą

Orkiestra w większości składa się z ze strażaków OSP - więc i w oprawie nie mogło zabraknąć akcentów patriotycznych

Na święto orkiestry z Roczyn przybyły poczty sztandarowe Górników oraz poczty reprezentujące jednostki OSP całej okolicy.

Nie zabrakło również kolegów z branży

Tego rodzaju rocznice to doskonała okazja nie tylko do zaprezentowania swoich umiejętności.

To również doskonały moment na docenienie wieloletniej pracy członków orkiestry oraz strażaków.

Srebrny Medal "Za Zasługi dla Pożarnictwa" - z rąk zastępcy Komendanta Powiatowego PSP w Wadowicach St. kpt. Pawła Szczepańczyka otrzymali : Mieczysław Mokwa i Władysław Rajda. Brązowy Medal "Za Zasługi dla Pożarnictwa" : Wojciech Janosz, Grzegorz Marczyński, Szymon Marczyński, Paweł Potempa

 

Nie zabrakło nagród dla samej orkiestry! Uchwałą Zarządu Głównego Polskiego Związku Chórów i Orkiestr Orkiestra OSP Roczyny nagrodzona została Złotą Odznaką z Laurem - stopnia IV

Zaszczytne odznaczenie przekazał Leszek Miłoszewski - wiceprezes Oddziału Bielskiego Polskiego Związku Chórów i Orkiestr oraz Sekretarz oddziału - Jerzy Maślanka

Uchwałą Zarządu Głównego Polskiego Związku Chórów i Orkiestr odznaką IV stopnia z Laurem otrzymał: dh Jan Żywioł, a odznaką III stopnia odznaczeni zostali : Zbigniew Janosz, Adam Baran, Stanisław Hutniczak, Józef Babiński, Józef Marczyński, Józef Kudłacik, Roman Kużma

Uchwałą Zarządu oddziału Bielskiego Polskiego Związku Chórów i Orkiestr odznaką II stopnia otrzymali : Roman Marczyński, Stefan Sordyl, Krystyna Janosz, Władysław Rajda, Grzegorz Marczyński, Wojciech Janosz, Szymon Marczyński, Marcin Orkisz, Justyna Janosz

Uchwałą Zarządu oddziału Bielskiego Polskiego Związku Chórów i Orkiestr odznaką I stopnia otrzymali : Andrzej Kuźma, Paweł Potempa, Robert Potempa, Maciej Janosz, Zygmunt Walczak, Bogdan Sekuła, Ewa Kowalska, Agnieszka Janosz, Ryszard Dziedzic, Michał Mrowiec, Rafał Góra Łukasz Zaborowski

Prezes Orkiestry - dh Władysław Rajda pogratulował wszystkim odznaczonym i podziękował "całej wspaniałej orkiestrze" Podziękowania popłynęły również do władz samorządowych, za zgłoszenie OSP do konkursu Małopolskie Remizy ogłoszonego przez Urząd Marszałkowski. Z tego konkursu OSP Roczyny otrzymała 40 000 zł. dotacji na remont placu natomiast Rada Miejska uchwaliła budżet na remont całego placu (ponad 900 m2) - koszt tego remontu wynosił będzie ponad 120 000 zł. Remont rozpocznie się w sierpniu. Nie zabrakło również podziękowań dla sponsorów - firmy Stalmark - Marek Kuźma za wykonanie napisu na remizę OSP oraz firmy PAKK Piotr Wiedyska za wydrukowanie zaproszeń.

Jeszcze jeden prezent trafił w ręce - a właściwie na głowy :) orkiestry dętej OSP w Roczynach. Na wniosek Burmistrza Andrychowa - Centrum Kultury i Wypoczynku zakupiło w ramach patronatu, który sprawuje nad orkiestrą - komplet czapek dla muzyków.

A poniżej - właśnie w momencie kiedy ze sceny popłynęła informacja o przekazaniu Orkiestrze nowych czapek - świecące tego dnia pięknie nad Roczynami słońce sprawiło taki oto fotograficzny prezent :)

Czapki z pewnością przydadzą się roczyńskim Ambasadorkom i Ambasadorom kultury Gminy Andrychów

W pewnym sensie - przez patronat CKiW - każdy z nas, mieszkańców Gminy Andrychów pomaga w rozwoju orkiestry. Ze środków CKiW finansowana jest praca kapelmistrza - Romana Marczyńskiego oraz refundowane są przejazdy Orkiestry na wszystkie imprezy organizowane na terenie Gminy, w których orkiestra z Roczyn bierze czynny udział oraz imprezy na których orkiestra reprezentuje naszą Gminę.

Potem - podziękowaniom, gratulacjom i odczytywaniem listów okolicznościowych nadesłanych przez osoby, które nie mogły uczestniczyć bezpośrednio w uroczystości - nie było końca :)

Gratulowali : Zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Wadowicach St. kpt. Paweł Szczepańczyk

Starosta Wadowicki - Teresa Kramarczyk

Burmistrz Andrychowa Jan Pietras

Podziękowania i życzenia złożył również na ręce orkiestry radny powiatowy - Stefan Jakubowki - dziękując orkiestrze z Roczyn za czynny udział w uroczystościach religijnych na Groniu Jana Pawła II i zapraszając ją na kolejne.

Orkiestrze gratulowali sukcesów - Leszek Miłoszewski - wiceprezes Oddziału Bielskiego Polskiego Związku Chórów i Orkiestr oraz Sekretarz oddziału - Jerzy Maślanka. Jak dowiedzieliśmy z przekazywanych informacji - "oddział bielski skupia zespoły śpiewacze i orkiestry zespołów 24 - 13 orkiestr łącznie ok. 1000 artystów".

Były też podziękowania, gdzie i dziękującym i obdarowywanym kręciły się łezki w oku - Orkiestra podziękowała m.in. swojemu koledze, seniorowi - druhowi Janowi Żywiołowi (honorowemu komendantowi miejsko-gminnemu OSP ) za wielką pomoc i wkład w Straż Pożarną oraz działalność Orkiestry OSP Roczyny

Tego typu uroczystości to również okazja do podziękowań i gratulacji dla strażaków za udział w akcjach ratunkowych. Takie właśnie listy gratulacyjne otrzymali przedstawiciele jednostek straży pożarnej Gminy Andrychów.

Część oficjalną zakończyły podziękowania indywidualne dla przedstawicieli władz samorządowych i sponsorów, podziękowania za udział w części oficjalnej pocztom sztandarowym, plutonowi strażackiemu, przedstawicielom OSP Gminy Andrychów. Delegacjom przybyłym na uroczystość - podziękowania złożył dh Zbigniew Janosz

A potem? Potem był czas prezentowania wybranych z 2000 utworów znajdujących się w repertuarze orkiestry - granych jako dedykacje dla sponsorów, darczyńców i dobroczyńców Orkiestry

To niestety tylko skrót całej części oficjalnej. Niech ten fotoreportaż będzie takim naszym, skromnym darem dla Orkiestry OSP Roczyny - prezentem od andrychow.pl

140 lat istnienia to całe mnóstwo wspomnień! Przez szeregi orkiestry przewinęło się przecież tak wielu ludzi - każdy z nich wnosił do wspólnej gry coś nowego. Nie poszła na marne praca kapelmistrzów - (przed II Wojną Światową) Aleksander Zawierucha i Franciszek Pietraszek, po zakończeniu II Wojny Św. do roku 1968 - Alojzy Marczyński, (1968-1973) Antoni Walczak, (1973-2008) - Adam Baran (z krótką przerwą w latach 1990-1993 - w tym czasie zastępował go Stanisław Pietraszek). Od sierpnia 2008 kapelmistrzem jest Roman Marczyński.

Teraz pewnie długo trzeba by było wymieniać wszystkich tych, którzy grali w orkiestrze, tych, którzy udzielali jej swoich domów i pomieszczeń itp. itd. A gdzie jeszcze czas na pochwały dla Wielkiej Orkiestry z małych Roczyn - pochwały za prawdziwą metamorfozę! jaka dokonała się w ich repertuarze w ostatnich latach!

Święto! To było prawdziwe święto - nie Orkiestry OSP w Roczynach, lecz ludzi, którzy stworzyli jej piękną historię!

 

Jarosław Skupień

Zapraszamy również na stronę internetową orkiestry : www.orkiestra.roczyny.plandrychow.pl © 2002
http://www.nowiny.andrychow.pl/