Puchar Polski Juniorów we wspinaczce sportowej na czas - Inwałd, Park Rozrywki Dinolandia

Mistrzostwa Polski Juniorów we wspinaczce na czas - Park Rozrywki Dinolandia

Puchar Polski Juniorów we wspinaczce sportowej na czas pod patronatem Polskiego Związku Alpinizmu .
Park Rozrywki Dinolandia. 29.05.2010 r.

Sporo czasu upłynęło, od kiedy w Gminie Andrychów po raz pierwszy zorganizowano zawody we wspinaczce sportowej. Miało to miejsce w dniach 3-4 kwietnia 2004 r. (sobota - niedziela). Zawody odbyły się na ściance wspinaczkowej Gimnazjum nr 1 w Andrychowie. Jak łatwo policzyć - od tamtej pory minęło już ... 6 lat.

Popularność wspinaczki sportowej w naszym kraju ciągle rośnie, zwiększa się równiez liczba nowych ścianek wspinaczkowych dostępnych w halach sportowych oraz na świeżym powietrzu. Taką właśnie ściankę wspinaczkową zbudowano w Dinolandii - Parku Rozrywki, który powstał w ubiegłym roku (2009) w Inwałdzie.

To właśnie tam, na świeżym powietrzu odbyła się kolejna z edycji Pucharu Polski Juniorów we Wspinaczce Sportowej na czas

Trzeba przyznać, że obiekt prezentuje się imponująco, zwłaszcza, że jego otoczenie ...

1

... do zwyczajnych nie należy.

Pełno tu zieleni i ... dinozaurów

Najbliżej ścianki znajduje się diplodok- dinozaur roślinożerca - więc nie ma się czego obawiać :)

Ścianka ściąga w swoje okolice Łojantów, którzy trudno powiedzieć czym się żywią, ale coś jeść muszą chcąc mieć odpowiednie buły (łojant to wspinacz, buły to mięśnie - według minisłowniczka wspinaczy)

W każdym razie - jeden z najbardziej znanych w Gminie Andrychów wspinaczy - Łukasz Świrk przygotowywał drogi dla młodych zawodników. Jak widać - robił to pod czujnym okiem diplodoka :)

W zawodach juniorów uczestniczą zawodnicy podzieleni na kategorie wiekowe :

- juniorzy młodsi - wiek do 15 lat
- juniorzy - wiek od 16-17 lat
- młodzieżowcy - wiek od 18-19 lat

Jak wspominaliśmy - Park Rozrywki Dinolandia został oddany do użytku w roku 2009.

Ścianka wspinaczkowa Parku Rozrywki Dinolandia liczy sobie 8 metrów wysokości. Najlepsi z zawodników uczestniczący w zawodach musieli osiem razy wspiąć się na szczyt ścianki - Eliminacje / ćwierćfinały / półfinał / finał - 4 x 2 x 8 metrów - pokonując tym samym 64 metry pionowej ściany

Każdy bieg to pokonanie dwóch podobnych tras (liczony jest czas łączny przejścia obu tras wspinaczkowych)

Wróćmy na chwilę do Diplodoka :) - jak na 150 mln. lat (bo diplodoki widziano na ziemi ostatnio właśnie wtedy) - ten trzyma się całkiem nieźle :)

Aby ktoś mógł się wspinać - ktoś inny musi zapewniać asekurację.

Co najlepiej relaksuje przed wspinaczką? Zonglerka. A czym żongluje się w Parku Rozrywki Dinolandia?

No jak to czym? Maczugami!

Zanim młodzi adepci wspinaczki na czas zmierzą się z własną słabością i przeciwnikami - czas na instrukcje udzielane przez głównego sędziego zawodów.

Trasy przygotowywał andrychowianin - Łukasz Świrk - obecny Mistrz Polski we wspinaczce sportowej na czas

Łukasz to nie tylko Mistrz Polski Seniorów (tytuł ten zdobył w ubiegłym tygodniu) Pracuje w Parku Rozrywki Dinolandia, ale trenuje również najmłodszych zawodników Gminy Andrychów na ściance wspinaczkowej Gimnazjum nr 1 (w zawodach brało udział sześciu jego podopiecznych) Zajęcia prowadzone są w czwartki i piątki (2 h w czwartek, 3 h w piątek)

Jeszcze tylko rzut oka na ścianke bez zawodników ... bo już za chwilę ...

... pierwsza grupa wspinaczy zostaje dopuszczona w obszar ścianki, by zaplanować sobie drogę przejścia.

Rozpoczynamy!

Nad sprawnym przebiegie rywalizacji czuwali : (od lewej) Arkadiusz Kamiński - delegat Polskiego związku alpinizmu, Piotr Kruczek - Sędzia główny, dziennikarz Magazynu Górskiego z Krakowa - Rafał Nowak

Korzystając z obecności specjalisty - przeprowadziłem krótki wywiad z Rafałem Nowakiem, który komentuje zawody wspinaczkowe w Polsce od 1995 roku.

Oto jego treść :

Pierwsza sztuczna ściana w Polsce powstała w roku 1991. To było kilka lat po tym, jak zawody wspinaczkowe zyskały ogromną popularność w całej Europie, a głównie we Francji, Niemczech, Austrii, Włoszech. To właśnie tam organizowane są obecnie największe zawody wspinaczkowe. Pierwsza ściana w Polsce - powstała w Krakowskiej Koronie, potem powstała ścianka w Tarnowie, a potem ... zaczął się prawdziwy wysyp sztucznych ścian wspinaczkowych w Polsce. Do tej pory powstało ich już kilkadziesiąt. Większość ma charakter treningowo-rekreacyjny, na niektórych można rozgrywać zawody. Sport wspinaczkowy rozwija się. Najciekawsze jest to, że od 1995 roku rozgrywane są regularnie zawody juniorskie. Teraz wspinają się również w Inwałdzie.

Większość dzieci na początku ma ogromną frajdę. Każdy trening zaczyna się od zabawy. Dzieci mają naturalną tendencję do wspinaczki - jest to dla nich ogromna frajda wchodzić gdzieś, wspinać się. Jeśli dostrzegą w nich odpowiednie predyspozycje - mogą zacząć uprawiać wspinaczkę zawodniczo.

W Lublinie działa Uczniowski Klub Sportowy UKS Skarpa - działa chyba od dziewięciu lat. W ubiegłym roku, zawodniczka tego klubu - Aleksandra Rudzińska, która startuje również tutaj - została mistrzynią świata juniorów. To pokazuje, że również w Polsce można osiągnąć w tym sporcie wspaniałe rezultaty.

Podobnie Łukasz Świrk, który na obecnych zawodach występuje w roli organizatora - wspina się od wieku juniorskiego. Teraz jest seniorem. Pochodzi z Andrychowa, Jest reprezentantem Polski na zawodach międzynarodowych. W pucharze świata zdarza mu się czasem stanąć na podium. Wygrał jedną edycję pucharu świata - kilka razy był 3,4 - zawsze jest w czołówce.

Systematyczny trening może doprowadzić do dużych sukcesów. Wśród najstarszych juniorek jest zawodniczka Tarnovii - Klaudia Buczek - startuje już w zawodach seniorskich. Przed rokiem na pucharze świata zajęła 4 miejsce. Na zawodach międzynarodowych też z reguły jest wysoko - nawet wśród seniorów. Zaczęła się wspinać ... trzy lata temu. Nagle okazuje się, że talent w sporcie wspinaczkowym można odkryć późno - chociaż nie ulega wątpliwości, że najlepiej zaczynać jako dzieciak.

Zauważalny jest wciąż duży opór w wielkich ośrodkach miejskich, by jakiekolwiek pieniądze przekazywać na sport który nie jest sportem olimpijskim, albo nie jest to drużyna pierwszoligowa, gdzie trzeba opłacić kontrakty piłkarzy, koszykarzy, siatkarzy. To są ludzie którzy pewnie zasługują na te pieniądze, ale oni tak naprawdę bardzo często blokują rozwój takich dyscyplin sportowych, które przy mniejszym nakładzie finansowym mogłyby doprowadzić ludzi z lokalnych środowisk do sukcesu.

W Krakowie - bardzo trudno jest przebić się by uzyskać środki, a np w Tarnowie - sport wspinaczkowy bardzo pięknie się wypromował, zdobywczyni Pucharu Świata we wspinaniu na czas jest właśnie z Tarnowa, jest tam całe - bardzo mocne środowisko, to wszystko przy przychylności władz miejskich. Tak naprawdę - przy nieproporcjonalnie mniejszych nakładach można osiągnąć sukces w różnych dyscyplinach sportu.

Wspinaczka to bardzo ciekawy sport. Uczy odpowiedzialności - bo wymagamy od zawodników pewnych bezpiecznych zachowań. Dzieciaki uczy się określonych nawyków, które nawet jeśli przestaną się wspinać - zawsze im się w życiu przydadzą, nie mówiąc już o tym, że wpinanie zapewnia zrównoważony rozwój. Ćwiczenia wspinaczkowe nie polegają wyłącznie na podciąganiu, czy też podnoszeniu sztangi ... ileś tam razy - wykonywane są wciąż inne ruchy. Do sportu wspinaczkowego potrzebne jest również przygotowanie gimnastyczne, akrobatyka, orientacja w przestrzeni.

Trochę historii : Marcin Wszołek - aktualnie - czołowy zawodnik seniorów był mistrzem świata juniorów, taki tytuł wywalczyła również Kinga Ociepka oraz w ubiegłym roku - Aleksandra Rudzińska, która jest trzecią juniorką, która wywalczyła dla Polski taki tytuł.

Czy Kamil - najmłodszy uczestnik turnieju (poza konkursem), który ma obecnie dziewieć lat pójdzie w ich ślady?

Hmmm. Diplodoki to roślinożercy, ale jak widać poniżej - nie wszystkie dinozaury lubiały sałatkę :) i chętnie przekąsiłyby coś innego ...

To tylko z pozoru wygląda jak kreda lub talk - biały proszek to magnezja - jest używana po to, by poprawić przyczepność dłoni do chwytów, osusza skórę.

Takie byłyby mniej więcej proporcje - diplodoki to duże zwierzątka :)

Jak już wspominaliśmy - w czasie gdy trwały zmagania - diplodok grzecznie zrywał liście z drzewka :)

Ciekawe czy 150 milionów lat temu, w czasach dinozaurów ... nasi przodkowie równie szybko wspinali się po ścianach ... uciekając przed dinozaurami :) Jedno jest pewne. Nikt ich wtedy nie asekurował ...

Trzeba przyznać, że pogoda tego dnia była conajmniej niepewna - z jednej strony parku świeciło słońce ... a z drugiej - wręcz przeciwnie. Trzeba tez przyznać, że dzięki temu "światło" tworzyło ciekawe efekty!

Maksymalna koncentracja.

Duży stres - ale też pełno sportowych gestów i uśmiechu.

Jeszcze tylko jeden bieg i okaże się czy w Andrychowie było się najlepszą w swojej kategorii wiekowej

Jak zostaje się mistrzynią świata? zapytałem Aleksandrę Rudzińską - Dochodzi się do tego ciężką pracą przede wszystkim. Ja trenuję dwa i pół roku ale tak naprawdę to chodzi chyba o zacięcie i chęć zdobywania sukcesów. U mnie zaczęło się to od mojej siostry, której zawsze chciałam dorównać.

Nie ma określonego czasu aby osiągnąć sukces na skalę światową. To zależy od osoby, chęci trenowania. Dużo zależy również od szczęścia. Trenuję w UKS Skarpa Lublin - moim trenerem jest Grzegorz Gajaszek. Trener jest bardzo ważny. To on układa plan treningowy, on udziela mi wskazówek technicznych, pomaga opracować w jaki sposób biegać czasówki. Trener to 50-70% mojego sukcesu - mówi mistrzyni świata juniorów - Aleksandra Rudzińska

Podczas zawodów w Dinolandii jeden z najlepszych wyników to 3,50 sekundy - na przejście pionowej, ośmiometrowej ściany! Było też kilka przejść w czasie poniżej 4 s.

Czasami o zwycięstwie decydowało 0.01 sekundy

Jak zdobywa się z zawodnikami tak świetne wyniki? O to zapytałem trenera Skarpy Lublin - Grzegorza Gajaszka

Zaczęło się od mojej pasji. Ja zaczałem wspinać się stosunkowo późno, bo w wieku 25 lat. Ponieważ pracuję w szkole udało mi się dzięki Polskiemu Związkowi Alpinizmu wybudować ściankę wspinaczkową w Szkole Podstawowej nr 28, gdzie później powstało również Gimnazjum nr 11. Założyliśmy sekcję wspinaczki sportowej Skarpa Lublin - i tak już to trwa od 2001 roku. Sukcesy klubu? Medale na mistrzostwach świata juniorów, kilkanaście medali pucharu europy juniorów, wysokie miejsca w Pucharze świata seniorów w konkurencji na czas. W Skarpie Lublin są 4 sekcje sportowe - najliczniejszą jest pływanie, później wspinaczka a potem piłka nożna i ręczna. Wspinaczka jako sport cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Wydaje mi się że w Polsce w przyszłości ten sport będzie rozwijał się bardzo dobrze.

Czas na ostateczne wyniki! Puchary i medale - już czekają

Najmłodsi uczestnicy turnieju startujący poza konkursem - również otrzymali upominki

Monika Marek-Bik - Kierownik Biura Zarządu Parku Rozrywki-DINOLANDIA wręczała uczestnikom puchary i medale

Wyniki :

Juniorki młodsze

 1. Elżbieta Czech - UKS Skała Pawłowice
 2. Anna Brożek - Pałac Młodzieży Tarnów
 3. Izabela Janis - Pałac Młodzieży Tarnów

Juniorzy młodsi

 1. Jakub Kozłowski - UKS Skarpa Lublin
 2. Jacek Kaczanowski - Pałac Młodzieży Tarnów
 3. Nikodem Starzyk - Pałac Młodzieży Tarnów

Juniorki

 1. Aleksandra Rudzińska - UKS Skarpa Lublin
 2. Karina Mirosław - UKS Skarpa Lublin
 3. Katarzyna Wicha - UKS Skarpa Lublin

Juniorzy

 1. Jan Modrzejewski - UKS Skarpa Lublin
 2. Hubert Styła - UKS Skarpa Lublin
 3. Marciń Dzieński - Pałac Młodzieży Tarnów

Nagrody rzeczowe wręczał Łukasz Książek - Sklep sportowy GoodSport z Andrychowa

Młodzieżowcy/kobiety

 1. Klaudia Buczek - Tarnovia
 2. Małgorzata Rudzińska - UKS Skarpa Lublin
 3. Martyna Magiera - Targanice

Cenna pamiątka - uścisk dłoni mistrza Polski Seniorów - to dobry znak na przyszłość

Młodzieżowcy

 1. Karol Porwoł - UKS Skała Pawłowice
 2. Aleksander Szczuchniak - UKS XV Lublin

Jeszcze tylko wspólna fotka pod Diplodokiem :)

Dinolandia - przez chwilę z Parku Rozrywki stała się Parkiem Sportu i Rozrywki!

Wszystkim uczestnikom gratulujemy sportowej postawy! i wspaniałych wyników sportowych!

Jarosław Skupień

P.S. W czasie gdy zawodnicy wspinali się na ośmiometrową ściankę wspinaczkową w Dinolandii - 1 234 312 razy wypowiedziano słowo "Dawaj!" :)

 

 andrychow.pl © 2002
http://www.nowiny.andrychow.pl/